Hlavní navigace

Názor k článku Zneužití karty po česku: pošlete 30 korun na pomoc „kamarádovi“ od Jan Slanina - Velmi zjednodušeně máte samozřejmě pravdu. Ďábel je ovšem...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 5. 2014 12:38

  Jan Slanina

  Velmi zjednodušeně máte samozřejmě pravdu. Ďábel je ovšem v detailu. Aby se Vaše představa s platebními příkazy vyrovnala dnešním platebním kartám,

  (1) musela by se vybudovat infrastruktura, která by nejen umožnila klientovi autorizovat platbu, ale také by informovala obchodníka, že peníze už přišly. A všechno by muselo být ďábelsky rychlé, abyste nezdržoval na kase. Místo toho, že u karet řešíte v reálném čase jen autorizaci, že platba může proběhnout, muselo by v reálném čase proběhnout (i) předání pokynu z terminálu Vaší bance, (ii) vygenerování a předání platby do clearingového centra, (iii) předání platby bance obchodníka a zaúčtování na účet obchodníka a (iv) informování obchodníka že platba proběhla. Tuto potřebu v současné době eliminuje karetní asociace, která prostřednictvím složité struktury smluv garantuje, že peníze přijdou, byť za několik dnů.

  (2) tuhle infrastrukturu byste musel protáhnout i do zahraničí, tj. takhle ďábelsky rychlý (a unifikovaný) by musel být i zahraniční platební styk.

  (3) musel byste vyřešit situace, kdy core systém Vaší nebo obchodníkovy banky nebo clearingové centrum bude off-line, ať už z důvodu poruchy, nebo nějakých výpočtů "konce dne/měsíce/roku". V současné době se to řeší tím, že v systému jsou na řadě úrovní různé stand-by limity, které umožní autorizaci i v případě, kdy některý článek autorizačního řetězce vypadne.

  (4) stejně by z pohledu uživatele bylo žádoucí, aby tento mechanismus platebního styku byl nezávislý na mechanismu, kterým autorizuje stávající platební styk, protože jinak by hrozilo, že se zablokováním kompromitované karty či ztrátou karty odřízne od běžného platebního styku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).