Hlavní navigace

Změny 2013: Řidičák nebo alimenty? Jedno bez druhého mít nebudete

5. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Od příštího roku bude zavedena exekuce pozastavením řidičského oprávnění. Kdo se má bát o řidičák a kteří dlužníci se naopak strachovat nemusí?

Od prvního ledna 2013 vejde v účinnost ustanovení, kvůli kterému budou moci přijít někteří dlužníci o řidičský průkaz. Řidičák v ohrožení budou mít osoby, které dluží za alimenty. Někteří se ale trestu mohou úspěšně vyhnout. 

Pokud si říkáte, že vám exekuce pozastavením řidičského oprávnění nehrozí, protože prezident Václav Klaus vetoval novelu trestního zákoníku, mýlíte se. Zákon, kterým se mění Občanský soudní řád, obsahuje totiž i novelizaci zákona o provozu na pozemních komunikacích. Právě úprava v zákoně o silničním provozu by měla tento druh exekuce umožnit. Více si přečtěte v článku: Exekuce v roce 2013: Dlužníci budou mít lehčí život, na exekutory si novela posvítí

Čí řidičák bude v ohrožení?

O řidičský průkaz mohou přijít od příštího roku dlužníci, kteří dluží na výživném a soud proti nim nařídí exekuci. Právní úprava nestanovuje žádnou minimální hranici, od které už byste se měli o své řidičské oprávnění obávat, spouštěčem je zmíněné nařízení soudu. 

Je ale nutno zmínit, že ne každá exekuce za dlužné výživné nařízená soudem musí nutně znamenat, že si nějaký čas nezařídíte. Uspokojení pohledávky na výživném je preferováno v celé zákonné úpravě. Přednostně se uspokojuje ze srážek ze mzdy, z postihu jiné peněžité pohledávky, výhodnější postavení má i při rozvrhu výtěžku zpeněžené nemovitosti, vysvětlila serveru Měšec.cz mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová

Pokud tedy máte příjmy, uspokojí se dluh právě z nich. V případě, že dohledatelné příjmy nemáte, může exekutor obrátit pozornost k vašemu řidičáku.

Kdo se z trestu „vykroutí“?

V zákoně je ale stanovena výjimka, která před zabavením oprávnění ochrání ty, kteří ho potřebují pro uspokojení základních potřeb svých a těch, ke kterým mají vyživovací povinnost. Například řidiči z povolání se tedy o své oprávnění nebudou muset bát.

Bude tedy platit, že pokud dlužník prokáže, že řidičské oprávnění potřebuje k obživě, může docílit zrušení exekučního příkazu. O tom, zda jdou namítané argumenty oprávněné, pak rozhodne soudní exekutor.


Autor: Isifa

Rozhádaní. Ilustrační obrázek

Pokud váš návrh na zastavení exekuce shledá za neoprávněný, postoupí ho i s exekučním spisem k rozhodnutí exekučnímu soudu. O zrušení exekučního příkazu, resp. o opětovném nabytí řidičského oprávnění bude v posledku vždy rozhodovat nezávislý soud, řekla serveru Měšec.cz mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR Petra Hrubá

Anketa

Myslíte si, že je exekuce pozastavením řidičského oprávnění dobrý nápad?

Buďte přesní, chyby se nepromíjejí

Jak tedy namítnout, že právě vám slouží řidičák k obživě? U exekutora, který tuto exekuci vede, je nutné podat návrh na její zastavení. Zrušení exekučního příkazu může dlužník docílit  podáním návrhu na zastavení exekuce, a to do patnácti dnů ode dne, kdy se dozvěděl o důvodu zastavení exekuce (tj. např. ode dne, kdy se stal řidičem z povolání), uvedla dále Hrubá s tím, že exekutor odmítne ty návrhy na zastavení, které nebudou obsahovat všechny náležitosti, budou nesrozumitelné, neurčité nebo bez přiložených listin, které by dokazovaly tvrzení v návrhu na zastavení. 

Pokud podáte vy nebo váš věřitel návrh na zastavení, exekutor do 15 dnů od jeho doručení vyzve další účastníky exekuce, aby se vyjádřili, zda s návrhem souhlasí. Pokud ostatní účastníci projeví souhlas nebo se ve stanovené lhůtě nevyjádří, exekutor návrhu na zastavení vyhoví. Projeví-li nesouhlas, exekutor návrhu nevyhoví a předloží ho k posouzení soudu, uvedla pro server Báčová z Exekutorské komory ČR. 

Dodala také, že o zastavení exekuce může exekutor rozhodnout i bez návrhu, pokud se zastavením souhlasí věřitel. Pokud nesouhlasí, musí toto rozhodnutí postoupit exekutor soudu. O zastavení exekuce může tedy rozhodnout soud i bez návrhu, dodala Báčová.

Trápí vás dluhy? Pokud máte dotaz z oblasti dluhů a insolvence, můžete se obrátit na naše specialisty v odborné poradně

Řidičák musíte odevzdat sami

V případě exekuce pozastavením řidičského oprávnění soudní exekutor doručí příkaz úřadu, který vede registr řidičů, tedy obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Ten do registru zadá údaje o exekučním příkazu a Policie ČR tak má, například při silniční kontrole, volnou cestu k informacím o vašem pozastaveném řidičském oprávnění. 

Platnost řidičáku se pozastaví ke dni, kdy byl příkaz doručen dlužníkovi do vlastních rukou. 

Vy osobně ale stejně musíte samotný průkaz odevzdat příslušnému obecnímu úřadu. Úřad průkaz vrátí, zanikne-li účinek exekučního příkazu (exekutor ho zruší, exekuce bude provedena nebo zastavena) po doručení oznámení o zrušení exekučního příkazu nebo o skončení exekuce pozastavením řidičského oprávnění, informovala server Měšec.cz Petra Hrubá.

skoleni_4_3

Pokud byste na situaci chtěli vyzrát a v době pozastavení oprávnění si udělat řidičák nový tak vězte, že během této doby nebude možné vám ho vydat. 

Řidičáky se odebírají také na Slovensku a v Polsku. Slovenští sousedé ale mají pravidla přísnější. Zatímco v České republice bude možné pozastavit oprávnění za dlužné výživné pro nezletilé dítě, na Slovensku toto řešení funguje i pro výživné pro rodiče a další osoby. Čtěte více: Zažalujte své děti, rodiče, manžela, milence. Musejí se o vás postarat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).