Hlavní navigace

Názory k článku Změna zdanění drobných výdělků: limit pro daň i odvody je téměř sjednocen

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 30. 4. 2019 8:47

  Alena (neregistrovaný) ---.k2.cz

  Dobrý den,

  Není to spíš tak, že se srážková daň odvádí při nepodepsaném prohlášení do částky 3000 včetně?

  V zákoně je napsáno - v úhrnné výši nepřesahující u téhož plátce daně za kalendářní měsíc částku rozhodnou pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění.

  A rozhodný příjem činí 3000 Kč. Přesahující je až nad 3000.

  Tak se mi uvedený příklad moc nezdá.

  Děkuji

 • 15. 5. 2019 10:38

  Šťoural (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Ano, mám stejnou námitku jako výše paní/slečna Alena. Problémem je skutečně odměna za DPČ (nejen) ve výši přesně 3 000 Kč. Ze stenoprotokolu navrhovatele v PS, z webu Finanční správy i z bulletinu daňových poradců jasně vyplývá, že příjem (hrubý) 3 000 Kč za měsíc ještě podléhá srážkové dani. Zákonodárci to totiž možná dobře mysleli, ale blbě napsali (zase). Pojistný limit je prakticky o korunu níže 2 999 Kč. Pojistný i daňový limit je sice formálně stejný - rozhodná částka 3 000 Kč, jenže... Potíž je v tom, že zatímco pojistné zákony hovoří o tom, že pojistnému nepodléhá příjem, který - nedosahuje - tohoto limitu. Tak daňový zákon uvádí, že srážkové dani (ještě) podléhá příjem, který - nepřesahuje - onen limit. Nicméně celá problematika je ještě spletitější, jelikož zdravotní pojištění není kromě těch DPČ a práce družstevníků navázáno na limit pro nemocenské pojištění (3 000 Kč), takže se někdy stane, že příjem např. 2 800 Kč sice nepodléhá sociálnímu, ale podléhá zdravotnímu pojistnému, takže se provede částečně superhrubé navýšení... Na obranu autora - který jinak píše kvalitně a odborně (ale hlavně právnické věci, bacha na ty daně!) - pokud by celé téma napsal precizně a důsledně, kdo z běžných čtenářů by to četl. A pokud se nepletu, tak "Měšci" jde hlavně o to, aby lidi, kteří na článek kliknou tak jej pak dlouho (celý) četli, není-liž pravda.

 • 27. 5. 2019 13:50

  Autor článku (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Děkuji Štouralovi - vím, kdo se za nickem skrývá - je to odborník na finance, daně, pan ing. M. D. , za správnou připomínku. Omlouvám se čtenářům za to, že jsem přehlédl chybu, kterou učinili zákonodárci - novela, která měla plně sjednotit limit pro účast na nemocenském pojištění (rozhodnou částku) s limitem pro uplatnění srážkové daně se zcela nepovedla.

 • 27. 5. 2019 14:25

  Dalibor Z. Chvátal

  Článek byl aktualizován o správná data, chyby byly opraveny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).