Hlavní navigace

Změna počtu zaměstnaných (nonfarm payrolls) – říjen 2012

3. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledky z trhu práce za říjen přinesly mírné překvapení, počet nově vytvořených míst (171 tis.) byl vyšší než se očekávalo (125 tis.), ovšem tento výsledek nevybočuje z dosavadního trendu pozvolného oživení trhu (průměr za 3M 170 tis. průměr za 12M 162 tis.).

 Na druhou stranu se nenaplnily obavy ze ztráty dynamiky, jak naznačovaly některé předstihové ukazatele. Celkové vyznění je tak spíše neutrální.

Celková tvorba pracovních míst je opět koncentrována do pár oborů, které odráží faktory táhnoucí růst celé americké ekonomiky. Hlavním tahounem růstu HDP je spotřeba domácností a do toho zapadá tvorba pracovních míst v maloobchodě (36 tis.), oživení trhu nemovitostí začíná ovlivňovat zaměstnanost ve stavebnictví (17 tis). Vedle toho stálicí je nárůst pracovních míst ve zdravotnictví (33 tis.), kterou v říjnu doplnily podpůrné administrativní pozice (33 tis.). Ovšem mimo tyto obory žádné výraznější změny zaměstnanosti nenastaly a odrážejí pokračující opatrnost firem při nabírání nových pracovníků.

Míra nezaměstnanosti mírně vzrostla o 1 desetinku na 7,9% a koriguje rekordní a překvapivý propad o 3 desetiny na 7,8% v září. Další korekce je možné očekávat opět listopadu.

skoleni8_12

Byť jsou výsledky lepší, než se čekalo, plně zapadají do dosavadního trendu velmi pozvolného oživení trhu práce a proto nelze očekávat, že by mohli ovlivnit politiku Fedu, který asi bude dál pokračovat ve své expanzivní politice (QE3) a nelze vyloučit ani zahájení nového programu nákupu státních dluhopisů (QE4).

Evropské akci (EuroStoxx 50) přidaly 0,6%, přitom dosud stagnovaly. Americké akcie otevřely růstem 1,0%, ale brzo se tento růst smazal. Jenom mírně reagovaly dluhopisy, výnos 10letého dluhopisu vzrostl o 4 bazické body na 1,76%. Dolar oslabil o 0,3% na 3týdenní minimum 1,285 USD/EUR. Zlato oslabilo o 1% na 2měsíční minimum 1695 USd/oz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).