Hlavní navigace

Zlotý zůstává ve vleku politických turbulencí

Jan Vejmělek

Polský zlotý byl na úvod týdne nejvýkonnější středoevropskou měnou, když si proti euru připsal zhruba půlprocentní zisk.

Maďarský forint posílil zhruba o čtvrtinu procenta, naopak česká koruna mírně ztratila. Zatímco první ranní kotace se na mezibankovním trhu pohybovaly u 27,43 CZK/EUR, v odpoledních hodinách byla domácí měna o zhruba čtyři haléře slabší.

Polský zlotý zůstává v zajetí politických turbulencí. Po úniku tajných nahrávek mezi šéfem centrální banky a vládními činiteli se situace na polské politické scéně vyhrotila, což vedlo v minulém týdnu k výraznému oslabení zlotého o téměř procento a čtvrt. Dnešní pohyb znamenal pouze návrat na páteční zahajovací úroveň. I když se během víkendu objevili další nahrávky, prozatím se zdá, že předčasné volby jsou až tou poslední variantou.

Zítřejší den přinese pravidelné zasedání maďarské centrální banky. Vzhledem k extrémně nízké inflaci se předpokládá další snížení úrokových sazeb. Klíčová sazba centrální banky by podle konsensu agentury Reuters měla být snížena o 10 bb na nové rekordní minimum 2,3 %. Z domova se zítra dočkáme zveřejnění konjunkturálního průzkumu za červen, který odhalí náladu spotřebitelů i podnikatelů. Na tuzemské finanční trhy by to však nemělo mít žádný dopad.

Česká swapová výnosová křivka se dnes posunula lehce níže, řádově o cca 2 bb. V podstatě se jednalo o pouhé sledování eurového protějšku. 

Našli jste v článku chybu?