Hlavní navigace

Zlotý pod výprodejním tlakem

26. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejztrátovější regionální měnou dnes byl polský zlotý. Po včerejším svátku a zavřených londýnských trzích se dnes naplno projevilo překvapení z výsledku polských prezidentských voleb.

Koruna dnes byla nejúspěšnější měnou regionu, když vůči euru v podstatě stagnovala. Kurz CZK/EUR se dnes na mezibankovním trhu pohyboval v úzkém tříhaléřovém pásmu u hladiny 27,40 CZK/EUR. To okolní regionální měny poměrně výrazně oslabovaly.

Maďarský forint doplatil na rozhodnutí maďarské centrální banky dále uvolnit měnovou politiku. Klíčová úroková sazba byla snížena o 15 bb na historicky nejnižších 1,65 %. Výsledek byl v souladu s tržním očekáváním, oslabení forintu tak nebylo nijak dramatické – jeho ztráty pouze lehce přesáhly půl procenta. Maďarské měně neprospělo ani snížení květnového ekonomického sentimentu.

Vítězství opozičního kandidáta, který se spíše prezentuje jako euroskeptik, znamenalo oslabení zlotého vůči euru o více než procento. Na výsledku nic nezměnil ani lepší výsledek polské nezaměstnanosti za duben.

skoleni_27_5

Zítřejší den bude na nové události či ekonomické ukazatele z regionu chudý. Na české měně nelze očekávat zásadnější pohyb z titulu domácích či regionálních faktorů. Hráči na trhu budou sledovat vývoj na globálních trzích. Kurz by se tak měl udržet v pásmu posledních obchodních dní mezi 27,30 až 27,50.

Na domácím dluhopisovém trhu dnes panovala minimální aktivita, výnosy českých dluhopisů během dne pouze pasivně sledovaly pohyb na německých bundech. Ve výsledku se výnosy oproti pondělnímu závěru téměř nijak nepohnuly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).