Hlavní navigace

Zlepšení na trhu práce bylo v říjnu ve srovnání s očekáváním výraznější

10. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podíl nezaměstnaných se v říjnu snížil na 7,1 % ze zářijových 7,3 %. Výsledek tak překonal naše i tržní očekávání ve výši 7,2 %.

Během října se počet uchazečů o zaměstnání snížil o téměř 9 500 a dostal se tak pod 520 tisíc; oproti říjnu loňského roku je nezaměstnaných o více než 37 tisíc méně.

Již téměř rok a půl trvající ekonomické oživení se projevuje ve zlepšující se konstelaci na trhu práce. Zatímco počet uchazečů o zaměstnání během samotného října klesl o 1,8 %, počet volných pracovních míst vzrostl o 2,9 %. Za poslední rok se jejich počet zvýšil o více než 19 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 8,9 uchazeče. Jedná se o nejpříznivější poměr od března 2009.

FIN21

Na trhu práce by se mělo v nadcházejících měsících střetnout několik protichůdných tendencí. Na jedné straně se nadále daří průmyslu, což přináší nabírání nových zaměstnanců. Ekonomické oživení by mělo příznivě působit i na další sektory, jako jsou služby a stavebnictví. Zhoršení ekonomické výkonnosti v eurozóně během třetího čtvrtletí ovšem povede k větší opatrnosti na straně zaměstnavatelů. Pomáhat ve zvyšování zaměstnanosti by měl plán vlády na růst veřejných investic (i když hlavní fiskální impuls by měl přijít až v příštím roce). Na druhou stranu budou na růst nezaměstnanosti tlačit negativní sezónní faktory. S blížící se zimou se bude jednat o ukončení sezónních prací a v závěru roku i vypršení smluv na dobu určitou.

Ke konci letošního roku očekáváme nezaměstnanost kolem 7,7 % bez sezónního očištění, když v loňském prosinci činila 8,2 %. Na sezónně očištěné bázi letos podíl nezaměstnaných klesl o 40 bb, do konce roku předpokládáme pokles ještě o 10 bb. V souvislosti s aktuálně se zhoršujícím vnějším prostředím očekáváme pro první polovinu roku 2015 spíše stagnaci sezónně očištěné nezaměstnanosti s obnovením klesajícího trendu ve druhé polovině roku. Podíl nezaměstnaných na konci roku 2015 předpokládáme na 7,5 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).