Hlavní navigace

Zlato i stříbro letos porostou

Ole Hansen

Drahým kovům letos budou nahrávat sílící závody světových centrálních bank, které se budou snažit podhodnotit vlastní měnu. Co ještě cenu těchto kovů ovlivní?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Drahým kovům letos budou nahrávat sílící závody světových centrálních bank, které se budou snažit podhodnotit vlastní měnu. Stříbru by zároveň mohlo pomoci oživení ekonomiky a tím i průmyslu. Ke zlatu se zas budou upínat centrální banky z rozvíjejících se trhů. 

Na začátku roku 2013 se pozornost investorů soustřeďuje na navyšování rozvah, které provádí centrální banky ve Spojených státech, Japonsku a eurozóně a ke kterým se během letošního roku pravděpodobně připojí i další země. Navyšování rozvah znamená zjednodušeně tištění peněz. Proces tištění by ale mohl v případě USA narušit lepší výkon americké ekonomiky. To by mohlo vést i k neočekávanému poklesu nezaměstnanosti a v konečném důsledku i k omezení stávající politiky centrální banky a tedy i k tlakům na pokles ceny zlata. 

Investoři obchodující se zlatem skrze burzovně obchodované produkty (ETP) během posledních měsíců loňského roku i nadále navyšovali své investice ve zlatě a to i navzdory slabší výkonnosti jeho ceny. Opačný postup zvolili spekulativní investoři, kteří využívají futures kontraktů. Ti své dlouhé čisté pozice snížili téměř o 10 milionů uncí. To jim poskytlo dostatek prostoru, aby se ke zlatu vrátili, až se jeho cenový stav zlepší. V tomto roce by pak měla přijít další podpora od centrálních bank rozvojových ekonomik. Právě ty budou pravděpodobně dále figurovat jako kupci zlata, zejména v dobách jeho poklesu.

Stříbro si i přes vyšší volatilitu vedlo podobně jako zlato a tento vývoj by měl i nadále pokračovat. Poměr cen mezi oběma kovy se pohybuje už od podzimu v rozmezí 51 až 55. Aby se stříbro zvedlo a dostalo se pod hranici 51 (tedy výrazněji posílilo oproti zlatu), musela by se vzpamatovat průmyslová poptávka. 

Oba kovy bude během prvního kvartálu i nadále nejvíce podporovat přísun investic. Podle nás se ale zlato dočká prolomení 1800 dolarů za unci až později v tomto roce. V prvním čtvrtletí se pak bude jeho průměrná cena pohybovat kolem 1740 dolarů za unci. Naším horním cílem pro rok 2013 zůstává 2075 dolarů za unci. Uvědomujeme si však i riziko, že si zlato s investory zahrává – čím dál více jde o emoce, podobně jako v případě nekonečného tištění peněz od centrálních bank. Výraznější pokles ceny by tak znamenal spíše bolestnou obchodní zkušenost, protože důvěra v jeho růst už začíná dostávat trhliny.

dan_nemovitost

Výhled Saxo Bank 2013

zlato: 

horní hranice 2075 USD, průměrná cena 1840 USD, dolní hranice 1525 USD za unci

stříbro:

průměrná cena 34 USD za unci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).