Hlavní navigace

Zlato – dobrá nebo špatná investice?

12. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší den byl ve znamení posilování rizikových investičních instrumentů. Hlavní americké indexy vymazaly středeční ztráty a zavřely poblíž denních maxim. Největší pozornost ale upoutalo zlato.

Ve středu zlato překročilo hranici $1800 za unci a ke konci obchodní seance začalo oslabovat, poté co trhy pozitivně zareagovaly na komentář FEDu. Včera se rozšířila zpráva, že burza COMEX zvyšuje maržové požadavky (povinné zálohy) na obchodování se zlatem. Společně se včerejším apetitem investorů k riziku zlato oslabilo pod $1750 za unci.

Ke zvyšování marží na burzách dochází v období zvýšené volatility, nebo v případě, kdy chce burza omezit ryze spekulativní obchody. Jedním z dalších důvodů, proč burzy takový krok podniknou, je „skrytá“ manipulace trhu, která spočívá v tom, že vyšší požadavky na marže „vytlačí“ z trhu slabší hráče. Každý obchodník, který chce otevřít dlouhou pozici ve zlatě, musí burze složit zálohu.

Pokud již obchodník má otevřené pozice a dojde ke zvýšení záloh, nezbývá mu, než dodat na svůj účet další peníze, aby pokryl navýšení záloh, nebo prodat část svojí pozice, aby měl peníze na vyšší zálohy. Tyto prodeje potom logicky tlačí cenu dolů a postupně se dostává na úrovně těsných stop lossů, které mají krátkodobí spekulanti v trhu připravené. Zasažení těchto stop lossů může vyvolat lavinu prodejů a další propad cen, což může dojít až do situace, kdy cena klesne natolik, že spousta obchodníků je donucena zavřít své pozice pod tíhou margin callů ze strany jejich brokera.

Situaci, kdy burza COMEX zvýšila marže 4krát během jednoho týdne, jsme zažili počátkem května tohoto roku na trhu stříbra. Poté následoval prudký propad cen z $50 za unci až k $33 za unci.

FIN21

Ačkoliv aktuální pohled na graf zlata jasně ukazuje na prudký parabolický vývoj ceny, neočekáváme, že by na tomto trhu došlo k tak dramatické korekci, jako na trhu stříbra. Každopádně krátkodobému obchodování se zlatem se alespoň po dobu 2 týdnů vyhneme. Není zcela jasné, kdo se snaží prosadit na tomto trhu svou (skrytou) agendu, a proto je lepší zůstat mimo.

Jakoukoliv významnější korekci vnímáme jako dobrou příležitost k nákupu, nebo přidání do dlouhodobé pozice. Zlato sice od začátku roku zhodnotilo přibližně o 28 %, ale s tím, jak se přední světové ekonomiky topí v dluzích, lze očekávat uvolněnou monetární politiku a tudíž inflaci. Zlato je na boj s inflací dlouhodobě uznávaný investiční instrument. Proto není divu, že centrální banky prakticky po celém světě nakupovaly žlutý kov během roku v nebývale velkém množství. A když nakupují centrální banky, určitě nechcete být prodejcem. Z pohledu technické analýzy se nám k nákupu jeví atraktivní cena kolem $1600 za unci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).