Hlavní navigace

Zkrácený týden by měl přinést na trhy uklidnění

21. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Důvěra spotřebitelů v americkou ekonomiku podle indikátoru Michiganské univerzity v březnu poklesla na 90 bodů z únorových 91,7 bodu (trh 92,2 bodu).

Únorové ceny průmyslových výrobců v Německu propadly o 3,0 % y/y (trh –2,6 %), když se meziměsíčně snížily o 0,5 % (trh –0,1 % m/m).

Evropské indikátory důvěry by se měly zlepšit

Euru se minulý týden proti dolaru opět dařilo, když si připsalo zhruba 1,5 %. Společná evropská měna se tak dostala na nejsilnější úroveň za poslední měsíc, tedy 1,131 USD/EUR. Důvodem byl překvapivě holubičí výstup ze zasedání Fedu. Ten v souladu s očekáváním ponechal sazby beze změn, zároveň však z výhledu pro budoucí trajektorii sazeb umazal dvojí zvýšení v letošním roce a jedno v roce 2017. Ekonomové SG nadále předpokládají, že Fed letos zvýší sazby pouze jedenkrát, a to na konci roku.

V nadcházejícím týdnu je kalendář ekonomických událostí poměrně stručný. Obchodování se navíc ve většině trhů uzavře ve čtvrtek díky pátečnímu svátku – likvidita by proto mohla být nižší.

V Evropě budou zveřejněny březnové indikátory důvěry. Očekávání ohledně vývoje německé ekonomiky by se podle indexů Zew i Ifo měla vylepšit po nepříznivém začátku roku. Nahrává tomu příznivější sentiment na globálních trzích i kroky ECB na podporu evropské ekonomiky. Ve čtvrtek budou zveřejněny indikátory PMI z hlavních zemí EMU. Zvýšit by se měla podle očekávání SG důvěra v průmyslu, a to ve Francii, v Německu i v celé eurozóně. Ve Spojených státech bude trh očekávat především čtvrteční statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Celkový index by měl za únor poklesnout kvůli nižším objednávkám dopravních prostředků (především letadel), očištěný indikátor by ale měl ukázat na meziměsíční stagnaci objednávek.

Do obchodování na trhu eura s dolarem by tak nemělo zasáhnout příliš nových impulsů. Kurz by mohl korigovat výrazné oslabení dolaru z posledních dvou týdnů a pomalu se navracet směrem ke středu současného obchodního pásma, tj. k 1,10 USD/EUR.

Důvěra ve středoevropský region by se měla vylepšit

Závěr uplynulého týdne byl na regionálních trzích klidný. Makroekonomický kalendář byl ve střední Evropě prázdný a důležitých dat jsme se nedočkali ani v hlavních světových ekonomikách. Kurz koruny vůči euru tak jen stagnoval na úrovni 27,04 CZK/EUR. Forint a zlotý v pátek pokračovaly v posilování, obě měny si připsaly shodně zhruba třetinu procenta. Daří se jim díky globálnímu zlepšení nálady na trzích i vlivem holubičího výsledku zasedání americké centrální banky z minulého týdne.

skoleni_29_6

Tento týden se v regionu dočkáme březnových indikátorů důvěry. Nálada mezi podnikateli i spotřebiteli by se mohla oproti únorovému propadu vylepšit díky opadnutí bezprostředních rizik v globálním měřítku. Jinak by měl být nadcházející týden poklidný i díky pátečnímu svátku a minimu událostí na hlavních trzích. Kurz koruny by měl zůstat jen těsně nad hranicí kurzového závazku.

Zítra bude navíc zasedat maďarská centrální banka (MNB). Podle konsenzu trhu by měla protentokrát ponechat sazby beze změn, zajímavé však budou jakékoliv náznaky dalších plánů MNB. Podle nedávných vyjádření centrálních bankéřů totiž MNB zvažuje další uvolnění měnových podmínek za účelem podpory ekonomiky a zvýšení inflace – už ve druhém čtvrtletí bychom se tak mohli dočkat snížení sazeb. Forint by se tak mohl ocitnout pod výprodejním tlakem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).