Hlavní navigace

Zklamání z makroekonomických dat srazilo korunu

Marek Dřímal

První letošní makroekonomické údaje dále srazily korunu ke slabším úrovním. Koruna oslabila proti euru. Jak dlouho by měla vytrvat na slabších úrovních?

Doba čtení: 2 minuty

První letošní makroekonomické údaje dále srazily korunu ke slabším úrovním. Výrazný propad průmyslové produkce a pokles importů během listopadu 2012 signalizovaly pokračující slabost domácí ekonomiky. Česká měna tak proti euru oslabila o zhruba dvě třetiny procenta, když se posunula k úrovni 25,55 CZK/EUR. Koruna by na těchto slabších úrovních měla vytrvat i ve zbytku týdne. Ve středu bude zveřejněna prosincová nezaměstnanost, u které očekáváme poměrně výrazný nárůst, a páteční data pro spotřebitelskou inflaci by měla ukázat na zpomalení růstu cen. Data jsou tak výrazně protiinflační. Dnes ztrácely i polský zlotý a maďarský forint, obě měny si odepsaly zhruba dvě desetiny procenta.

Statistika průmyslové produkce přinesla v listopadu výrazné zklamání. Výroba poklesla v meziročním vyjádření o 3,9 %, konsenzus trhu přitom očekával jen o 1,0 %. Navíc po očištění o nestejný počet pracovních dní (loňský listopad měl o jeden pracovní den více v porovnání se stejným měsícem roku 2011) se produkce snížila o výrazných 6,2 %. Listopadové údaje zaostaly i za našimi pesimistickými odhady. To je patrné na meziměsíčním vyjádření, když průmysl zaznamenal pokles o 0,8 %. My jsme odhadovali v postatě meziměsíční stagnaci. Průmyslu tak neprospěly ani lepší říjnové německé objednávky (ty vzrostly o 3,9 % m/m, nejvíce za posledního dva a půl roku).

Český zahraniční obchod v listopadu překvapil svým vysokým listopadovým přebytkem ve výši 35,5 mld. CZK, když trh očekával 22,7 mld. CZK a my 24 mld. CZK. Překvapení se koncentrovalo na stranu importů, exporty se se svým růstem o 4,2 % y/y od našeho odhadu příliš nelišily (dovozy v listopadu klesly o 2,4 % meziročně). To ukazuje na pokračující slabost domácí poptávky. Výsledek ovšem také může ukazovat na to, že firmy omezují zásoby a připravují se tak na horší situaci na exportních trzích, což se zejména týká automobilového průmyslu.

V Maďarsku byly zveřejněny listopadové ceny výrobců. Ty meziměsíčně poklesly o 0,7 %, a v meziročním vyjádření se tak snížily o 2,9 % (trh očekával –1,9 %).

dan_z_prijmu

Zítra se v regionu dočkáme pouze maďarské průmyslové produkce za listopad.

Česká swapová křivka se dnes posunula dolů o zhruba 2 bb po celé své délce. 

Našli jste v článku chybu?