Hlavní navigace

Zklamání z makroekonomických dat srazilo korunu

7. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První letošní makroekonomické údaje dále srazily korunu ke slabším úrovním. Koruna oslabila proti euru. Jak dlouho by měla vytrvat na slabších úrovních?

První letošní makroekonomické údaje dále srazily korunu ke slabším úrovním. Výrazný propad průmyslové produkce a pokles importů během listopadu 2012 signalizovaly pokračující slabost domácí ekonomiky. Česká měna tak proti euru oslabila o zhruba dvě třetiny procenta, když se posunula k úrovni 25,55 CZK/EUR. Koruna by na těchto slabších úrovních měla vytrvat i ve zbytku týdne. Ve středu bude zveřejněna prosincová nezaměstnanost, u které očekáváme poměrně výrazný nárůst, a páteční data pro spotřebitelskou inflaci by měla ukázat na zpomalení růstu cen. Data jsou tak výrazně protiinflační. Dnes ztrácely i polský zlotý a maďarský forint, obě měny si odepsaly zhruba dvě desetiny procenta.

Statistika průmyslové produkce přinesla v listopadu výrazné zklamání. Výroba poklesla v meziročním vyjádření o 3,9 %, konsenzus trhu přitom očekával jen o 1,0 %. Navíc po očištění o nestejný počet pracovních dní (loňský listopad měl o jeden pracovní den více v porovnání se stejným měsícem roku 2011) se produkce snížila o výrazných 6,2 %. Listopadové údaje zaostaly i za našimi pesimistickými odhady. To je patrné na meziměsíčním vyjádření, když průmysl zaznamenal pokles o 0,8 %. My jsme odhadovali v postatě meziměsíční stagnaci. Průmyslu tak neprospěly ani lepší říjnové německé objednávky (ty vzrostly o 3,9 % m/m, nejvíce za posledního dva a půl roku).

Český zahraniční obchod v listopadu překvapil svým vysokým listopadovým přebytkem ve výši 35,5 mld. CZK, když trh očekával 22,7 mld. CZK a my 24 mld. CZK. Překvapení se koncentrovalo na stranu importů, exporty se se svým růstem o 4,2 % y/y od našeho odhadu příliš nelišily (dovozy v listopadu klesly o 2,4 % meziročně). To ukazuje na pokračující slabost domácí poptávky. Výsledek ovšem také může ukazovat na to, že firmy omezují zásoby a připravují se tak na horší situaci na exportních trzích, což se zejména týká automobilového průmyslu.

V Maďarsku byly zveřejněny listopadové ceny výrobců. Ty meziměsíčně poklesly o 0,7 %, a v meziročním vyjádření se tak snížily o 2,9 % (trh očekával –1,9 %).

skoleni_8_6

Zítra se v regionu dočkáme pouze maďarské průmyslové produkce za listopad.

Česká swapová křivka se dnes posunula dolů o zhruba 2 bb po celé své délce. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).