Hlavní navigace

Zklamání z evropských makrodat by mohlo vyvolat spekulace na zásah ECB

18. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropské trhy se budou tento týden soustředit hlavně na předstihové indikátory pro Německo a předběžné indexy nákupních manažerů pro eurozónu. Mělo by se potvrdit mírné oživení.

 Hlavní trhy 

Makro data: Tento týden bude patřit mezi ty bohatší na data. V Evropě půjde především o předstihové indikátory – ZEW a IFO pro Německo a předběžné indexy nákupních manažerů pro státy eurozóny i eurozónu jako celek. Indikátory by měly potvrdit pokračování pozvolného oživení. Výraznější zklamání by mohlo vyvolat spekulace na možnost zásahu ECB. 

Ve Spojených státech bude trh věnovat zvýšenu pozornost záznamu z posledního jednání FOMC. Janet Yellen sice minulý týden naznačila, že nebude spěchat s ukončením stimulace ekonomiky, ale není v FOMC sama a názory dalších členů mají také svojí váhu. 

Protože si trh není zrovna moc jistý, jak se bude měnová politika vyvíjet, může mít záznam značný vliv na obchodování. Z dat budou zajímavé maloobchodní tržby jako ukazatel vývoje poptávky domácností a CPI jako ukazatel vývoje inflace. Čím slabší poptávka domácností a nižší inflace, tím vyšší pravděpodobnost prodlužování kvantitativního uvolňování. Kromě záznamu ze zasedání FOMC budeme mít tento týden opravdu mnoho vystoupení činitelů FOMC, takže trh bude mít na co reagovat. 

FX a FI: Trh ustupuje od spekulací na dřívější začátek ukončování kvantitativního uvolňování a to vedlo k mírné zpětné korekci u kurzu eura k dolaru. Podle našeho názoru by rozdíl ve stavu americké a evropské ekonomiky a jím implikovaný rozdíl v očekávaném vývoji měnových politik centrálních bank měl vést časem k posílení dolaru, ale v blízké budoucnosti je spíš pravděpodobné kolísání v reakci na zprávy bez jednoznačného trendu. 

Dost podobné je to u dluhopisů – v USA opadnutí spekulaci na brzký konec kvantitativního uvolňování vedlo k mírnému růstu výnosů, střednědobě by měly výnosy kolísat podle aktuálního pohledu trhu na blízkost/vzdálenost konce kvantitativního uvolňování. Centrální banky jsou důležité i pro riziková aktiva – je to vidět zejména na akciích, kde už zmíněný pokles spekulací na blízký konec kvantitativního uvolňování pomohl k dalšímu růstu. Zlato reagovalo jen omezeně, zdá se, že investorům se do něj nechce kvůli tomu, že předpokládají, že malý odklad konce kvantitativního uvolňování není dostatečný, aby ho učinil atraktivnější. Pro ropu jsou důležité geopolitické faktory a růst těžby v USA. Momentálně vede kombinace růstu zásob v USA a zvýšeného napětí kolem Íránu k růstu rozdílu cen americké ropy WTI a evropského Brentu. 

legislativni_zmeny_21

CEE region 

Makro data: Ze sledovaných dat se tento týden informací dočkáme jen z Polska. Zítřejší data z druhu práce by měla potvrdit, že se situace pomalu lepší, meziročně by mělo tempo poklesu zaměstnanosti zpomalit. Důležitější pak bude čtvrteční průmyslová produkce, která by měla ukázat pokračující oživení, což ostatně naznačil i poslední PMI. 

FI a FX: Kačka se v týdnu podívala až k 27,20 především v reakci na slabá data o HDP, což mimo jiné ukazuje, že ČNB asi nevadí mírné oslabení přes 27,0. Aktuálně se drží těsně pod 27,15. Pro další oslabování není v této fázi důvod. To by mohla spustit až další slabá data a sázky na posunutí cílového kurzu ze strany ČNB.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).