Hlavní navigace

Zklamání z amerického ISM činí čekání na data z trhu práce ještě napínavější

2. 9. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Po celý týden posilující dolar ve světle očekávaných příznivých dat z trhu práce přerušil včera publikovaný ISM index. Pro obnovení tohoto trendu by bylo třeba, aby dnešní statistiky skutečně překvapily.

Po celý týden posilující dolar ve světle očekávaných příznivých dat z trhu práce přerušil včera publikovaný ISM index. Pro obnovení tohoto trendu by bylo třeba, aby dnešní statistiky skutečně překvapily. A naši kolegové z New Yorku v to věří. Po červnu a červenci očekávají další silný měsíc. Počet nově vytvořených pracovních míst by měl podle nich výrazně překonat tržní konsensus ve výši 180 tisíc a dosáhnout 225 tisíc. Míra nezaměstnanosti by pak měla klesnout na 4,8 %. Z domova se dočkáme zveřejnění detailní struktury HDP za druhé čtvrtletí. Předběžný odhad překvapil silným mezičtvrtletním růstem o 0,9 %. Z hlediska struktury očekáváme slabé investice. Tahounem české ekonomiky je spotřeba domácností a exporty.

Očekáváme příznivý report z amerického trhu práce

Z celého dnešního ekonomického kalendáře bude pozornost investorů směřovat k jedinému – k odpoledním statistikám z amerického trhu práce za srpen. A očekáváme příjemné čtení. Zatímco jarní měsíce byly na americkém trhu práce ve znamení slabých dat, červnových 292 tisíc nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru trend zlomilo. Ani červencové číslo totiž nezklamalo, když bylo vytvořeno 255 tisíc nových míst. A pokračování tohoto trendu očekáváme i za srpen. Oproti konsensuálním 180 tisícům předpovídá naše skupina plných 225 tisíc nových pracovních míst. Výsledkem by měl být pokles míry nezaměstnanosti z červencových 4,9 % na 4,8 %. Jedinou vadou na kráse zřejmě bude o něco nižší růst průměrných hodinových výdělků. Očekáváme 0,2 % m/m, což bude znamenat mírné zpomalení meziročního růstu na 2,5 % z předchozích 2,6 %. Půjde ale čistě o statistický efekt, když statistické zjišťování bylo v srpnu ukončeno již 13. den v měsíci.

Včerejší zveřejnění nečekaného poklesu amerického ISM indexu průmyslové aktivity za srpen pod hodnotu 50 bodů, tedy do pásma kontrakce, znamenalo ukončení čtyři dny trvajícího trendu posilujícího dolaru. Hráči na trhu v průběhu celého týdne do cen zapracovávali optimistická očekávání na dnešní zveřejnění čísel z amerického trhu práce za srpen. ISM však vnesl na trh určitou pochybnost ohledně brzkého zvyšování dolarových úrokových sazeb. Zatímco během evropské seance kurz EUR/USD několikrát otestoval hladinu 1,1130, americkou seanci nakonec zavíral na hladině 1,1200, kolem které kurz osciloval i v průběhu dnešního asijského obchodování.

České hospodářství rostlo díky spotřebě a exportu

Dnešní den přinese z domova zveřejnění struktury růstu HDP za druhé čtvrtletí. Již oznámený předběžný odhad překvapil vyšším než očekávaným mezičtvrtletním růstem o 0,9 % q/q. Meziroční dynamika tak zpomalila pouze mírně, a to z 3,0 % v prvním kvartále na 2,5 % y/y. Očekáváme, že hlavním tahounem české ekonomiky byla spotřeba domácnostní reflektující vysokou zaměstnanost, rostoucí mzdy a nízkou inflaci. Zejména silná poptávka po českých autech a růst vývozů by se měly podepsat na pozitivním příspěvku čistých exportů. Naopak problémy s EIA a pomalý náběh nového programového období v čerpání fondů EU se promítlo negativně do investiční aktivity; s tím související nižší investiční dovozy opět pomohly čistým exportům. A v neposlední řadě růstu pomohla i vláda svou spotřebou. Zveřejnění národních účtů za Q2 16 by mělo korunu udržet u hladiny kurzového závazku.

Navzdory zajímavému ekonomickému kalendáři byl včerejší kurzový vývoj na středoevropských devizových trzích velmi klidný. Maďarský forint mírně oslabil o necelé čtvrt procento, když trh reagoval na snížení PMI indexu průmyslové aktivity za srpen. Naopak Polský PMI si polepšil, což vedlo k tomu, že oslabení zlotého bylo minimální. Česká koruna se tradičně nepohnula a zůstala i včera přilepená k úrovni kurzového závazku.

Tuzemský ekonomický kalendář včera přinesl smíšené signály. Na straně jedné to byla pokračující dobrá výkonnost státního rozpočtu, na straně druhé přišly ne příliš povzbudivé zprávy z průmyslu, zejména z toho automobilového.

skoleni11_1

Hospodaření státního rozpočtu bylo za prvních osm měsíců letošního roku nejlepší od vzniku ČR v roce 1993. Za přebytkem 81,2 mld. CZK stojí na straně jedné vyšší daňové příjmy, na straně druhé nižší kapitálové výdaje. Na příjmové straně je lepší výsledek důsledkem zejména příznivého ekonomického vývoje. Rostoucí ekonomika znamená rostoucí základnu, ze které se daň vybírá. Navíc ekonomiku táhne domácí poptávka, což je z pohledu výběru daní příznivější. Nicméně výběr DPH to plně nereflektuje, rostou zejména daně z příjmu právnických a fyzických osob a příjmy z pojištění. Z významné části se ovšem na lepším výsledku hospodaření státního rozpočtu podílí nižší veřejné investice. To bylo patrné zejména v první polovině roku. Svůj čas si žádá příprava nových projektů financovaných z prostředků evropských fondů nového programového období, svou roli sehrává i problém s posudky o dopadu staveb na životní prostředí (EIA). Možnost letošního vyrovnaného či dokonce přebytkového rozpočtového hospodaření tak již začíná získávat reálné obrysy.

Průmyslový sektor ovšem začíná na růstové dynamice ztrácet. Jak ukázal srpnový PMI, aktivita se v tomto sektoru oproti červenci v podstatě nezměnila a nevykompenzovala tak červencový pokles. Varující je ale fakt, že po červenci i v srpnu klesaly nové zakázky, i když pomalejším tempem než v červenci. Český průmysl je primárně automobilový a v posledním období profitoval ze silné zahraniční poptávky především z eurozóny. A ta v letních měsících opadla, což se nutně projevuje i na výstupu českého průmyslu jako celku. Samotný červenec byl katastrofální pro náš automobilový průmysl. Za tento měsíc bylo vyrobeno pouze necelých 37 tisíc vozidel, v loňském červenci to bylo více než 139 tisíc vozidel. Produkce automobilů tak meziročně klesla o téměř tři čtvrtiny. Nicméně s hodnocením, jak moc je situace vážná, ale bude třeba počkat na srpen a hodnotit oba prázdninové měsíce najednou. Samotný červenec byl totiž negativně ovlivněn letošním načasováním svátků, což vedlo k tomu, že měl letošní červenec o tři pracovní dny méně než ten loňský. Navíc se do července koncentrovaly celozávodní dovolené nejvýznamnějších producentů jako například Škody Auto.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).