Hlavní navigace

Zítra zasedne k měnové politice ČNB

18. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zítra zasedá rada ČNB. Naposledy snížila klíčovou sazbu na „technickou nulu“. Do kdy bude podle ekonomů držet centrální banka sazby u dna?

Obchodování s korunou bylo během úterní seance velmi poklidné, o čemž svědčí i úzký interval, ve kterém se kurz CZK/EUR držel. Tuzemská měna dnes proti euru otevírala na svém minimu 25,24 a během dne nepatrně zpevňovala. V odpoledních hodinách se pak kurz pohyboval okolo hranice 25,17. Z regionálních měn tak byla česká koruna jedinou, která si během dneška připsala alespoň nepatrné zisky. Polský zlotý prakticky stagnoval, maďarský forint čtvrt procenta ztratil.

skoleni_8_6

Ztráty této středoevropské měny mohly souviset i s dnešním zasedáním maďarské centrální banky. Ta dle očekávání snížila klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na dvouleté minimum 5,75 %, forint ale zareagoval hlavně na slova guvernéra A. Simora, že by centrální banka mohla pokračovat ve snižování úrokových sazeb, pokud se tržní sentiment bude nadále zlepšovat. Dočkali jsme se i aktualizované makroekonomické prognózy, v rámci které snížila odhad růstu HDP pro příští rok na 0,5 % (v předchozí prognóze +0,7 %) po letošních nezměněných –1,4 %. Míra inflace by pak měla zpomalit z letošních 5,7 % (5,8 %) na 3,5 % (5,0 %).

Zítra se pozornost přesune do České republiky. I zde bude centrální banka zasedat ke své měnové politice. ČNB naposledy snížila svoji klíčovou sazbu na „technickou nulu“ a je připravena udržovat sazby na rekordně nízkých úrovních do doby, než se objeví výrazné inflační tlaky. My předpokládáme, že centrální banka ponechá sazby beze změny až do konce roku 2014. ČNB již dříve avizovala, že nebude snižovat sazby do záporných hodnot a raději bude preferovat nástroje ovlivňující devizový kurz. Pozornost trhů se tak bude soustředit na jakékoliv komentáře právě ke kurzu CZK/EUR. Silnější výroky tak mají potenciál s kurzem po tiskové konferenci zahýbat, a to už jen kvůli tomu, že tento měsíc zveřejněná data z domácí ekonomiky vyzněla v protiinflačním směru (HDP, inflace, mzdy), což indikuje nutnost výraznějšího měnového stimulu. K přímým devizovým intervencím ovšem ještě nenastal čas, což zmínili i někteří členové bankovní rady. Pro jejich realizaci bude nutné sledovat deflační rizika, pozornost si určitě zaslouží inflační očekávání korporací a finančního trhu. Prozatím však na hrozbu deflace tyto indikátory neukazují.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).