Hlavní navigace

Zítra se dočkáme rychlého odhadu českého HDP za Q1 13

Jana Malíčková

Kurz domácí měny dnes stagnoval. Prakticky po celý dnešní den se česká koruna obchodovala na mezibankovním trhu kolem 25,88 CZK/EUR.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné indikátory, na které by mohla koruna reagovat, což se však zítra změní.

Polský zlotý ztratil skoro 0,2 % a odpoledne se obchodoval kolem 4,1650 PLN/EUR. Dnes byl zveřejněn předběžný údaj o HDP za Q1 13, podle kterého polská ekonomika vzrostla o 0,1 % q/q a o 0,4 % y/y (trh 0,7 %). Tento meziroční růst byl nejnižší za posledních 11 let.

Maďarský forint ve výsledku stagnoval na 294,5 HUF/EUR. I když během dne forint zaznamenal ztráty ve výši skoro 0,4 %, v závěru dne toto oslabení vymazal. Dnes byla v Maďarsku zveřejněna spotřebitelská inflace, která dále decelerovala z 2,2 % y/y na 1,7 % y/y (trh 1,8 % y/y). Inflace se nyní nachází na minimu za posledních 39 let, což otevírá prostor pro další uvolnění měnové politiky. Maďarská centrální banka v dubnu snížila klíčovou úrokovou sazbu už po deváté v řadě, a to o 25 bb na 4,75 %. Zítra bude zveřejněn zápis z tohoto zasedání. Další jednání se bude konat 28. května a tržní konsensus očekává další snížení klíčové úrokové sazby o 25 bb na 4,50 %. Zítra se v Maďarsku dočkáme závěrečného údaje o průmyslové výrobě (předběžný údaj –0,7 % y/y, WDA) a předběžného údaje o HDP za Q1 13 (trh +0,1 % q/q, –1,4 % y/y).

dan_nemovitost

České výnosová swapová křivka dnes poklesla u 2 letých swapů o 1 bb, u 10 letých o 2 bb.

Zítra se dočkáme rychlého odhadu hrubého domácího produktu za Q1 13 a březnového běžného účtu. Podle našeho odhadu by měl HDP poklesnout o 0,2 % mezikvartálně, což by byl stejný výsledek jako v předchozím čtvrtletí. Poklesy očekáváme u vládní spotřeby a u fixních investic, spotřeba domácností by měla stagnovat. Neutrální příspěvek pak vidíme i od čistého exportu. Z nabídkového pohledu by měla přidaná hodnota růst v průmyslu a v zemědělství, naopak služby a stavebnictví by měly přispívat negativně. Běžný účet platební bilance by měl podle našeho odhadu v březnu skončit v přebytku 2,9 mld. CZK, což by byl stejný výsledek jako v březnu 2012. Meziroční zhoršení očekáváme u bilance se zbožím a službami, naopak mírné zlepšení u výnosové bilance a u bilance s transfery.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).