Hlavní navigace

Zítra se dočkáme rychlého odhadu českého HDP za Q1 13

14. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz domácí měny dnes stagnoval. Prakticky po celý dnešní den se česká koruna obchodovala na mezibankovním trhu kolem 25,88 CZK/EUR.

Dnes nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné indikátory, na které by mohla koruna reagovat, což se však zítra změní.

Polský zlotý ztratil skoro 0,2 % a odpoledne se obchodoval kolem 4,1650 PLN/EUR. Dnes byl zveřejněn předběžný údaj o HDP za Q1 13, podle kterého polská ekonomika vzrostla o 0,1 % q/q a o 0,4 % y/y (trh 0,7 %). Tento meziroční růst byl nejnižší za posledních 11 let.

Maďarský forint ve výsledku stagnoval na 294,5 HUF/EUR. I když během dne forint zaznamenal ztráty ve výši skoro 0,4 %, v závěru dne toto oslabení vymazal. Dnes byla v Maďarsku zveřejněna spotřebitelská inflace, která dále decelerovala z 2,2 % y/y na 1,7 % y/y (trh 1,8 % y/y). Inflace se nyní nachází na minimu za posledních 39 let, což otevírá prostor pro další uvolnění měnové politiky. Maďarská centrální banka v dubnu snížila klíčovou úrokovou sazbu už po deváté v řadě, a to o 25 bb na 4,75 %. Zítra bude zveřejněn zápis z tohoto zasedání. Další jednání se bude konat 28. května a tržní konsensus očekává další snížení klíčové úrokové sazby o 25 bb na 4,50 %. Zítra se v Maďarsku dočkáme závěrečného údaje o průmyslové výrobě (předběžný údaj –0,7 % y/y, WDA) a předběžného údaje o HDP za Q1 13 (trh +0,1 % q/q, –1,4 % y/y).

České výnosová swapová křivka dnes poklesla u 2 letých swapů o 1 bb, u 10 letých o 2 bb.

Zítra se dočkáme rychlého odhadu hrubého domácího produktu za Q1 13 a březnového běžného účtu. Podle našeho odhadu by měl HDP poklesnout o 0,2 % mezikvartálně, což by byl stejný výsledek jako v předchozím čtvrtletí. Poklesy očekáváme u vládní spotřeby a u fixních investic, spotřeba domácností by měla stagnovat. Neutrální příspěvek pak vidíme i od čistého exportu. Z nabídkového pohledu by měla přidaná hodnota růst v průmyslu a v zemědělství, naopak služby a stavebnictví by měly přispívat negativně. Běžný účet platební bilance by měl podle našeho odhadu v březnu skončit v přebytku 2,9 mld. CZK, což by byl stejný výsledek jako v březnu 2012. Meziroční zhoršení očekáváme u bilance se zbožím a službami, naopak mírné zlepšení u výnosové bilance a u bilance s transfery.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).