Hlavní navigace

Zítra se dočkáme HDP za poslední čtvrtletí roku 2012

13. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Středeční obchodování bylo v regionu opět klidné a nedočkali jsme se ani zveřejnění žádných makroekonomických indikátorů.

Kurz koruny vůči euru stejně jako včera mírně korigoval své posílení z minulého týdne, když si česká měna během dne odepisovala více než třetinu procenta. Část svých ztrát se jí ale postupně podařilo zvrátit a odpoledne se obchodovala kolem úrovně 35,36 CZK/EUR, tedy jen o desetinu procenta slabší vůči své včerejší hodnotě.

Ostatní regionální měny naopak posilovaly. Forintu prospěl první úspěšný prodej maďarských dluhopisů na zahraničních trzích od roku 2011 a kurz HUF/EUR se tak posunul o zhruba 2 desetiny procenta. Zlotý se dnes stal nejúspěšnější měnou v regionu, když si připsal půl procenta.

Zítra bude zveřejněn předběžný odhad dynamiky českého HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Ten by měl podle našich odhadů v posledním čtvrtletí loňského roku poklesnout o 0,1 % mezikvartálně (-1,4 % meziročně). Mírný pozitivní příspěvek do mezičtvrtletní dynamiky očekáváme od spotřeby domácností. Výraznější propad naopak vidíme u fixních investic. Další pozitivní příspěvek by měl nastat u čistých exportů, což ovšem bude kompenzováno negativním vývojem u zásob.

Z pohledu nabídky klesla přidaná hodnota patrně v průmyslu a zemědělství, služby a stavebnictví naopak přispívaly dle našich odhadů kladně. Dnes se však dočkáme jen předběžného odhadu bez struktury. Konsenzus trhu je pesimističtější než náš odhad, když předpokládá pokles produktu o 0,3 % q/q (-1,7 % meziročně). ČNB očekává stejný pokles HDP jako my – případné zklamání by mohlo opět centrální bankéře donutit ke komentářům proti koruně.

skoleni_4_3

Dat pro HDP se dočkáme i v Maďarsku, kde se podle agentury Bloomberg očekává pokles o 0,3 % mezikvartálně (-1,9 % y/y).

Swapová výnosová křivka dnes vzrostla po celé své křivce o zhruba 4 bazické body, když následovala pohyb svého eurového protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).