Hlavní navigace

Zhoršování nálady v průmyslu neodpovídá lepšící se poptávce

1. 6. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Aktivita v průmyslovém sektoru podle indikátoru PMI v květnu zpomalila. Předstihový indikátor PMI z průmyslu se snížil z 57,5 bodu na 56,4 bodu. Toto snížení je překvapivé, protože většina vpředhledících indikátorů v Německu (včetně PMI z průmyslu) si v květnu polepšila.

Dobrou náladu v zahraničí potvrzuje razantní zvýšení objemu nových zakázek. Díky novým zakázkám se zvyšuje i objem rozpracovaného zboží. Více zakázek také stimuluje zaměstnanost v průmyslu. I ta se výrazně zvýšila. Další dobrou zprávou pro domácí průmyslníky je zpomalení růstu cen vstupů, které souvisí se slabší dynamikou cen surovin na globálních trzích. Na druhé straně se daří zdražovat výstupy a přenášet tak na zákazníka břemeno rostoucích mezd i zdražování dalších vstupů do výroby. Celkově tedy není divu, že domácí výrobci zůstávají optimističtí. Z dnes zveřejněné zprávy společnosti Markit není zřejmé, proč celková důvěra v průmyslu klesla, nicméně předpokládáme, že je to i kvůli horší dostupnosti pracovní síly a z toho plynoucí nutnosti zvyšovat mzdy.

Dynamiku v průmyslu v posledních měsících výrazně ovlivňují kalendářní efekty. Zatímco duben měl meziročně o celé tři pracovní dny méně, letošní květen měl pouze o jeden pracovní den méně. I přes tento hendikep by měla produkce v průmyslu v meziročním srovnání v květnu akcelerovat.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).