Hlavní navigace

Zdravý trh práce by měl americký dolar podpořit

Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Jan Vejmělek

Klíčovou událostí dne je publikace lednových čísel z amerického trhu práce. Analytici očekávají čísla potvrzující zdravé trendy, která by se měla pozitivně odrazit v síle americké měny.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Klíčovou událostí dne je publikace lednových čísel z amerického trhu práce. Očekáváme 170 tisíc nově vytvořených pracovních míst, stagnaci míry nezaměstnanosti na prosincových 4,7 % a růst hodinových výdělků o 0,3 % m/m. Čísla potvrzující zdravé trendy by se měla pozitivně odrazit v síle americké měny. Dnešní neformální summit EU by měl přinést diskusi o budoucím společném vývoji Evropy ve světle aktuálního geopolitického vývoje, tedy jak bude EU vypadat bez Velké Británie. Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný.

Americký trh práce je na počátku roku v dobré kondici

Volatilitu na měnovém páru USD/EUR tradičně jako každý první pátek v měsíci rozvíří odpolední publikace sady čísel z amerického trhu práce. V lednu se k tomu navíc přidává revize podkladových dat ale i samotné časové řady. Počet nově vytvořených míst by v lednu měl dosáhnout podle našeho odhadu 170 tisíc, což je op 10 tisíc pod tržním konsensem. Připomeňme, že průměr roku 2016 činil 180 tisíc. Průměrný hodinový výdělek v lednu pravděpodobně zopakuje prosincové zvýšení o 0,3 % m/m. To bude znamenat mírný pokles meziroční dynamiky z prosincových 2,9 % na 2,8 % y/y. Nejistota kolem tohoto údaje je ale tentokráte větší než obvykle, protože 19 federálních států zvýšilo od 1. ledna minimální mzdu a dopad tohoto efektu je těžko odhadnutelný. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat i v lednu na prosincové úrovni 4,7 %.

Finální údaj kompozitního indexu PMI za eurozónu by měl potvrdit prvotní rychlý odhad 54,3 bodu. Relativně vysoké pozorování, které je pouze o 0,1 nižší proti prosincovému údaji. Výsledné číslo je konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během prvního čtvrtletí o 0,5 % q/q.

Euro proti dolaru na osmitýdenním maximu

Euro se v průběhu včerejší obchodní seance vůči americkému dolaru přehouplo přes hladinu 1,08 a testovalo tak svou nejvyšší hodnotu za posledních osm týdnů. Důvodem nebyl včerejší ekonomický kalendář, který byl relativně chudý. Dolar je rozpačitý z dosavadních kroků nového prezidenta Trumpa. Jeho zvyšující se protekcionistické snahy mohou ohrožovat celý světový obchod a tím i atraktivitu dolaru jako světové obchodní i rezervní měny číslo jedna. Poptávku po zelených bankovkách pak včera snižoval i pokles výnosů amerických státních dluhopisů. Během dnešní asijské seance se kurz držel stabilní na 1,076 USD/EUR, kde i dnes ráno zahajuje. Bez odezvy trhů skončilo mírné zklamání, které přinesl čínský PMI.

tipli

Nezajímavý závěr týdne na středoevropských trzích


Ekonomický kalendář závěru tohoto týdne je naprosto nezajímavý. Koruna zůstane připevněná k úrovni kurzového závazku. Zlotý a forint budou čekat na odpolední americká data z trhu práce. Podle jejich výsledku a následné reakce kurzu USD/EUR je možné očekávat i případný dopad do kurzu PLN či HUF.

Zasedání ČNB nic zásadního nepřineslo

I když včera ČNB měla na programu projednání nové makroekonomické prognózy, byl výsledek tohoto jednání z pohledu finančních trhů nezajímavý. V podstatě odpovídal našim očekáváním, která jsme představili v úterý ve svých čtvrtletních Ekonomických výhledech (http://bit.ly/CEO1q17CZ). Inflační vyhlídky byly ve světle překvapivě vysokého tempa růstu spotřebitelských cen v posledních měsících revidovány výše. ČNB tak předpokládá, že na horizontu prognózy, tedy v průběhu první poloviny příštího roku, bude inflace mířit k inflačnímu cíli shora. Byla potvrzena minimální doba trvání kurzového závazku do konce Q1 17. Jako nejpravděpodobnější vidí ČNB stále jeho opuštění kolem poloviny roku. To je podle nás v souladu s naším výhledem, že exit bude 4. května. Více ke včerejšímu jednání ČNB naleznete v komentáři Viktora Zeisela (http://bit.ly/CNB0217CZ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).