Hlavní navigace

Zdá se, že inflace se bát zatím nemusíme

27. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si komentář k událostem na světových trzích pohledem analytika České spořitelny Luboše Mokráše.

Polská centrální bankéřka Zielinska-Glebocka v interview uvedla, že rovnováha rizik ukazuje na zvýšení sazeb. Myslí si, že inflace byla příliš vysoká po příliš dlouhou dobu. Sazby by podle ní měly být zvýšeny spíše dříve než později, ale sama prý ještě o tom jak bude hlasovat na květnovém zasedání rozhodnutá není. Naproti tomu bývalí centrální bankéři Filar a Grabowski varovali, že se polská centrální banka (NBP) musí vyhnout chybě, kterou dvakrát po sobě udělal bývalý prezident ECB Trichet. Ten v letech 2008 a 2011 začal s cyklem utahování měnové politiky příliš brzy a musel potom sazby po poměrně krátké době zase snížit. Jestřábi z NBP se chystají hlasovat o zvýšení sazeb na jejím květnovém zasedání (v dubnu už se o zvýšení hlasovalo), přestože je pravděpodobný pokles inflace ve druhém pololetí. Podle bývalých centrálních bankéřů tím NBP může ztratit na kredibilitě a je tedy lepší vyčkat a riskovat inflaci nad cílem banky po delší dobu, než předčasné zvýšení sazeb a blamáž. My se názorově kloníme jednoznačně k Filarovi a Grabowskému a nepředpokládáme, že NBP sazby zvýší

Ratingová agentura Fitch ponechává v platnosti negativní výhled na maďarský rating i po oznámeném zahájení rozhovorů mezi Evropskou komisí a Maďarskem o poskytnutí finanční pomoci. Forint reagoval mírným oslabením přes 288 k euru. Včera ráno prošly mírnou korekcí i koruna a zlotý, ale obě měny se v průběhu dne vrátily na silnější úrovně. Dnes by mohlo obchodování v regionu ovlivnit především zveřejnění dat o vývoji HDP USA v prvním čtvrtletí. Z domácích událostí by mohlo korunu ovlivnit hlasování o důvěře vládě, pokud by vláda překvapivě důvěru nedostala. Koruna by pak mohla znatelně oslabit.

Podle německého ministra hospodářství Roeslera by měla ECB opustit krizový mód a vrátit se ke svému hlavnímu mandátu udržení cenové stability. Působí to poněkud dojmem, že si Roesler plete ECB s Bundesbankou a EMU s Německem… Na podobný styl uvažování reagoval i francouzský prezidentský kandidát Holland, když řekl, že Německo nemůže samo rozhodovat o všech evropských ekonomikách. Oba francouzští prezidentští kandidáti zase chtějí ECB rozšířit mandát o podporu růstu, ale je extrémně nepravděpodobné, že by něco podobného mohlo projít přes Němce.

Podle předběžných údajů rostla inflace v Německu meziročně o 2,0% v souladu s očekáváním. Znamená to, že se ECB momentálně nemusí obávat růstu inflačních tlaků. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly jen nepatrně a stále se udržují na zvýšené úrovni, ale pod kritickou hranicí 400 000. Probí­hající prodeje domů v ‚USA nečekaně poskočily o 4,1% meziměsíčně, což posílilo naději, že se skutečně začíná zlepšovat situace na trhu s rezidenčními nemovitostmi.

dan_z_prijmu

Trh bude dnes sledovat především zveřejnění amerického HDP za první čtvrtletí. Podle našeho názoru je pravděpodobné spíše mírné zklamání, které by mohlo pomoci dluhopisům a poškodit riziková aktiva.

Agentura S&P snížila rating Španělska na BBB+ z A s negativním výhledem. Trhy pochopitelně reagují negativně (euro oslabuje).


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).