Hlavní navigace

Názor k článku Zbankrotují Spojené státy americké? od xf - Autor článku si sice dal práci, sebral mnoho...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 4. 2011 14:27

  xf (neregistrovaný) 217.77.165.---

  Autor článku si sice dal práci, sebral mnoho čísel, aby je nepochopil.

  V článku správně popsal, jak FED nakupuje dluhopisy za nově vytvořené USD. Aby se ale vzápětí zeptal, zda mohou USA zbankrotovat...

  Maličkostí potom už jsou další nepochopení. Srovnává HDP a zadlužení USA a Jamajky, aby nevzal v úvahu podíly šedé ekonomiky v těchto zemích. Ale to je maličkost.
  Horší je nepochopení školství a universit v USA. Ono je hezké, že mají většinu Nobelových cen. Problém ale je, že drtivou většinu jich na universitách získali lidé, co nejsou produktem školství USA. Například v lékařství je tento poměr 98% (!). To by samo o sobě nemuselo být problém, kdyby udrželi schopnost si stahovat nejlepší lidi z celého světa. Jenže to už deset let není pravda, a tato jejich schopnost rychle klesá. Vyrostla tu konkurence v mateřských zemích (navíc plat v USD už také není co býval).

  Vzhledem k tomu, že školství, bez vlivu importu, mají mizerné, export zelených papírků také nemůže trvat věčně, já tam žádné radostné zítřky nevidím. Stále je tam obrovský trh. Také zemědělství tam má velkou budoucnost. Takže nějaký katastrofický pád na úroveň Somálska tam jistě nehrozí. Ale na druhou stranu, já tam nevidím nic jiného, než postupný úpadek s tím, že na venkově tam může být, díky zemědělství, i do budoucna relativně lehký život.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).