Hlavní navigace

Zavřené trhy v Londýně se podepsaly na klidném obchodování

28. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vzhledem ke včera zavřeným londýnským burzám panoval na eurodolarovém trhu poměrně klid. Kurz USD/EUR kolísal těsně nad hranicí 1,25, v průběhu dnešního asijského obchodování pak pod tuto úroveň nepatrně poklesl.

Zprávy a události

Německá podnikatelská důvěra se v srpnu počtvrté v řadě snížila na nejnižší úroveň za posledních 2,5 roku. Její index klesl na 102,3 bodu (odhad 102,6 bodu). Důvěra klesla v obou indexech hodnotících současnou situaci i očekávání.

Zavřené trhy v Londýně se podepsaly na klidném obchodování

Vzhledem ke včera zavřeným londýnským burzám panoval na eurodolarovém trhu poměrně klid. Kurz USD/EUR kolísal těsně nad hranicí 1,25, v průběhu dnešního asijského obchodování pak pod tuto úroveň nepatrně poklesl.

Ze včerejších makroekonomických indikátorů byl zveřejněn pouze německý Ifo index. Data ukázala, že evropská dluhová krize postupně dopadá na očekávání německých podniků. Ačkoliv složka hodnotící současnou situaci naznačuje pokračující růst, firmy stále více a více přehodnocují svá očekávání do budoucna směrem dolů. To potvrzuje, že Německo není imunní vůči propadu svých obchodních partnerů.

Z Evropy se dnes dočkáme zpřesněného údaje o vývoji HDP ve Španělsku, u kterého by měl být potvrzen mezikvartální pokles o 0,4 %. Včera statistický úřad zveřejnil, že výkon této země byl v letech 2010 a 2011 horší, než se doposud uvádělo. Kromě toho budou publikovány měnové agregáty za celou eurozónu, u kterých je patrná vysoká divergence mezi vývojem depozit a úvěrů.

Ze Spojených států budou uveřejněny údaje o cenách nemovitostí ve 20 největších městech. Ty prakticky od začátku roku rostou a vzestup by měly zaznamenat i za červen. Dočkáme se i předstihového ukazatele výrobní aktivity v Richmondu za srpen (konsensus ukazuje na růst z –17 bodů na –12) a srpnové spotřebitelské důvěry, která by měla nepatrně poklesnout.

Regionální měny bez výraznějšího pohybu

Regionální měny na začátku nového týdne příliš výrazné pohyby nezaznamenaly, když na trzích obecně panovala velmi klidná nálada kvůli svátku v Londýně. Česká koruna se na mezibankovním trhu držela během dne v pásmu zhruba 5 haléřů. Nejdražší obchod s eurem proběhnul za 24,87 CZK/EUR.

Z domova ani z regionu nebyla zveřejněna žádná podstatná zpráva. Určité oživení by však mohla dnes přinést maďarská centrální banka, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Konsensus ukazuje na ponechání sazeb beze změny, klíčová sazba by tak měla nadále činit 7,0 %. Trhy ale kalkulují s určitou pravděpodobností jejího snížení. Nicméně větší pravděpodobnost takového kroku by byla až v okamžiku, kdy začnou opětovné rozhovory o vyjednávání pomoci s MMF.

Mrtvá nálada panovala i na českém dluhopisovém a swapovém trhu. Výnosy zůstaly beze změny.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).