Hlavní navigace

Zavezu.cz: lidová spolujízda pro zásilky

30. 1. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Náklady můžete snižovat spolujízdou s lidmi. Pokud raději převážíte věci, novinkou je spolujízda pro zásilky. Tučné zisky nečekejte, ale pomůže oboustranně ušetřit.

Na jedné straně poptávka po převozu zapomenutých klíčů, notebooku nebo třeba lednice, na druhé straně využití kapacity svého vozu nebo batohu, je-li poptávka při cestě. Komunitní doručovací služba Zavezu.cz, která svým zaměřením spadá pod nálepku P2P ekonomiky, spustila ostrý provoz a my vyzkoušeli její aplikaci.

Jak to funguje?

Služba funguje podobně jako sdílená spolujízda (v Česku je nejznámnější BlaBlaCar), jen s tím rozdílem, že převozník veze věc, a ne člověka. Službu může využít každý, kdo potřebuje převézt nějakou věc, ať už se jedná o zapomenuté klíče, vyzvednutí těžkého nákupu nebo přestěhování lednice z jednoho konce města na druhý. Na druhé straně je převozník, který zachytí v aplikaci poptávku, která vede po jeho trase, a on si tak může cestu zlevnit, nebo si dokonce přivydělat. Využití služby si patforma si bere 20% provizi z ceny, která se účtuje převozníkovi (o to dostane méně).

Zásilky jsou pojištěné do 1000 Kč u Generali pojišťovny, pokud se svým obsahem nediskvalifikují do výluk (např. cennosti, peníze, zvířata, zbraně apod.) nebo pokud je nezcizí přímo převozník. Přehled výluk, pojištěná rizika a další informace o pojistce najdete na webu Zavezu.cz.

Nabídku a poptávku pro doručovací službu můžete zadat na webu nebo přes mobilní aplikaci, která je k dispozici pro Android a iOS. K zadání potřebujete být online a v případě poptávky mít jak vyfotit zásilku (to je jedna z podmínek, aby byla věc při převozu pojištěna).

Potřebuji něco převézt

Chcete-li zadat poptávku, musíte se do aplikace nejprve přihlásit. Můžete tak učinit přes Facebook nebo e-mail s registrací nebo bez. Poctivě vyplňuji registraci a poté přejdu na záložku, přes kterou zadám poptávku. Postupně se musím proklikat formulářem, kde zadávám informaci o tom, kam se moje zásilka vejde (kapsa, batoh, auto, dodávka), o co se jedná, jaké má věc rozměry a váhu, zásilku vyfotím, uložím a zadám adresu, odkud a kam se poveze (aplikace má našeptávač, takže nemusím vypisovat adresu celou).

V případě, že nebudete odevzdávat zásilku vy osobně, musíte zadat informace o dané osobě (jméno, telefon, nepovinně i e-mail). To samé platí pro případ, že nebudete vy osobně věc vyzvedávat, jen s tím rozdílem, že zde musíte zadat i termín, kdy má být věc doručena nejpozději. V dalším kroku navrhuje poptávající odměnu pro převozníka. Nutno dodat, že ze zadaných poptávek je zřejmé, že lidi nemají moc reálnou představu o tom, kolik peněz navrhnout (minimálně u větších zásilek).

Tvůrci projektu zatím nechtějí do tohoto zasahovat, nevylučují ale ani, že někdy v budoucnu do aplikace přidají „nápovědu“ – např. u poptávek před expirací – ohledně obvyklých cen za obdobné trasy nebo se zde objeví další produkt převozu s pevnou cenou.

Na aplikaci je fajn, že při zadávání se můžete celým formulářem proklikávat tam i zpět s tím, že data zůstávají zadaná. Při kontrole poptávky na výpisu zjišťuji, že v detailu ještě můžu nechat pro převozníka vzkaz, například o tom, že nám nefunguje zvonek. Zde je také potřeba zadat informaci o tom, že např. potřebujete pomoci s přenosem větší věci do vozu nebo z něj. Celou poptávku můžete později i editovat. Pomocí tří teček u zadané poptávky ji smažete. Pokud to ale budete dělat často, vysloužíte si špatné hodnocení a váš účet může být v krajním případě i deaktivován.

Na poptávku se ozývají převozníci, mezi kterými si můžete vybírat podle nabízené ceny převozu, času vyzvednutí či doručení nebo hodnocení od jiných uživatelů.

Při vyzvednutí zásilky převozníkem je nutné mu nahlásit kód, který vám vygeneruje aplikace. Věc není nutné balit, řiďte se ale selským rozumem podle toho, co se převáží (na pojistku nehřešte, protože pokud pojišťovna zjistí, že jste zanedbali balení křehké věci, její zničení při převozu vám logicky neuhradí). Při převozu můžete zásilku v detailu poptávky sledovat pomocí záložky s ikonou rozložené mapy.

V místě doručení je pak nutné, aby převozníkovi osoba přebírající zásilku nahlásila další kód, jako potvrzení doručení. Převozník na tomto kroku bude trvat, protože je podmínkou pro vyplacení jeho odměny.

Objednávka se hradí výlučně platební kartou. Platba probíhá přes zabezpečenou platební bránu Braintree spadající pod společnost PayPal. Peníze jsou na vašem účtu jen blokovány právě do doby zadání kódu při vyzvednutí doručené zásilky. Teprve potom se skutečně strhnou. Abyste mohli zaplatit, je nutné v aplikaci přidat platební kartu. Záložku najdete po rozkliknutí menu aplikace nalevo nahoře, přes které najdete i kontakt na podporu aplikace nebo často kladené dotazy.

Chci být převozníkem

Chcete-li si zlevnit náklady na cestu mezi městy nebo si jako student přivydělat při svých toulkách, můžete se do aplikace zaregistrovat jako převozníci. V aplikaci přejděte na záložku „Doručuji“.

Pro ověření identity je hned v následujícím kroku nutné vyfotit svůj občanský nebo řidičský průkaz a zadat údaje k platební kartě přes bezpečnou platební bránu Braintree pro kontrolu online identity uživatele. V tom případě proběhne ověření do 24 hodin a notifikace vás upozorní, že je hotová.

Pokud nechcete zadávat údaje své platební karty, můžete zaslat na účet projektu Zavezu.cz symbolický poplatek ve výši 1 Kč na účet 688669/5500. Autorizace pak ale trvá déle než 24 hodin. Autorizace jiným způsobem než kartou není v aplikaci nejdříve na první pohled viditelná, musíte srolovat po stránce níž.

Zpracování osobních údajů zajišťuje projektu společnost Mr. RED, provozovatel věrnostního programu iBOD, který je držitelem certifikátu ISO.

Než bude autorizace kompletní, nemůžete učinit žádnou nabídku k převozu. Zatím si je můžete prohlédnout v záložce „K převozu“.

Když se v aplikaci poptávky zpřístupní, zadáváte zde jako převozník nabídkovou cenu převozu a čas, do kdy jste schopni zásilku doručit.

Pokud si vás poptávající vybere, získáte z převozu 80 % ceny vašeho převozu, protože projekt Zavezu.cz si bere z každé dovážky provizi ve výši 20 %. Peníze se pro vás uvolní až v momentě, kdy zadáte při předání do aplikace kód, který získáte od osoby, která zásilku přejímá.

Co když přijdou problémy?

Platforma Zavezu.cz na sebe nepřebírá žádné závazky za převozníky ani poptávající a za převážené zásilky neručí. Případy, kdy po dohodě převozník pro zásilku vůbec nepřijel nebo na místě odevzdání zásilky nikdo s žádnou věcí nečekal, se staly za dobu provozu dva (provoz se testuje zhruba od července 2015). V obou situacích platforma kompenzovala náklady poškozenému. Pokuty za takové chování stanovovat tvůrci projektu nechtějí, spíše plánují jít cestou pozitivní motivace, kdy se budou o provizi částečně dělit s příkladnými častými uživateli. Uživatele, kteří by dělali podobné excesy, zablokují, sází také na efekt hodnocení dle reálné zkušenosti.

skoleni_13_10

Během tiskové konference zakladatelé služby přiznali, že pro případy, kdy by vám převozník zásilku zcizil, zatím pevný postup stanoven není, protože taková situace ještě nenastala. Na krádež převozníkem se přitom nevztahuje ani pojistka. Platforma za převážené věci neručí, pouze zprostředkovává službu, která je ale mezi poptávajícím a převozníkem. Dovedu si ale představit, že v případe zcizení zásilky bychom poškozenému poskytli informace o převozníkovi, aby se ten mohl domáhat svých práv, řekl serveru Měšec.cz Jaroslav Vavřina, jeden ze zakladatelů služby. Dlužno dodat, že u P2P platforem je toto poměrně běžný model, který funguje až na výjimku i u platforem na P2P půjčky. Za zmínku stojí i to, že pojištění zásilky u Zavezu.cz na ostatní rizika do 1000 Kč je pro uživatele bezplatné, náklady nese platforma.

Službu Zavezu.cz využívá například motocyklová značka Harley-Davidson nebo věrnostní program iBOD. V současnosti do projektu majetkově vstoupil Seznam.cz (firma je majitelem 17% podílu), který nyní bude službu nabízet jako alternativu dopravy zakoupeného zboží na svém Sbazaru, do budoucna možná i v segmentu Doprava v katalogu Firmy.cz.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).