Hlavní navigace

Závěr týdne se americkým akciím nepovedl

16. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Akcie Erste Group se dnes naposledy obchodují s nárokem na dividendu ve výši 0,50 EUR na akcii.

Větrné parky jsou v hlavním hledáčku ČEZ. V současnosti se ale firma zájímá o teplárenská aktiva v Polsku.

V návaznosti na vyhlášenou insolvenci OKD dojde k ukončení činností i v ostatních částech NWR.

Západoevropské akcie by měly týden zahájit mírným poklesem.

Makroekonomický kalendář je pro začátek týdne spíše chudý. Dnes se dočkáme pouze předstihového indexu výrobní aktivity z okolí New Yorku a dlouhodobých kapitálových toků.

V závěru výsledkové sezóny zveřejní údaje o hospodaření například Telecom Italia.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciovým trhům se v závěru uplynulého týdne nedařilo. Index S&P 500 klesl o 0,9 %, když v červeném zakončily všechny sektory. Nejhůře z nich se dařilo finančním titulům, které odevzdaly 1,3 %. Index tak zakončil na svém měsíčním minimu, když třetí týden v řadě ztratil. Akciím tak ani nepomohly zveřejněné statistiky maloobchodních tržeb v USA, které poměrně výrazně předčily očekávání.

Naproti tomu většina asijských burz dnes otevřela v plusu. Zisky však nedosahovaly enormních růstů. Japonský Nikkei 225 si polepšil o třetinu procenta, když akciím pomohlo prohlášení premiéra, že odsune plánované zvyšování daní. Z dalších trhů se dařilo například Číně, Austrálii nebo Jižní Koreji.

ČEZ

V rozhovoru pro zpravodajský portál roklen24.cz finanční ředitel ČEZ uvedl, že v současné době jsou akvizičními cíli Německo a Polsko. V jejich zájmu jsou především větrné farmy. Obnovitelné zdroje jsou podle něj jediné aktivum, které je schopné vydělat dost peněz, aby firma dál dokázala akcionářům generovat zisk. Nyní ČEZ ale nejvíce zajímají teplárenská aktiva francouzské společnosti EdF v Polsku.

skoleni_29_6

Rozhovor nepřinesl nic zásadně nového, o těchto plánech již společnost v minulosti informovala.

NWR

NWR v dnešní ranní zprávě uvedlo, že v návaznosti na vyhlášení insolvence OKD je pravděpodobným krokem ukončení činnosti i ve zbývajících částí NWR. Zároveň společnost uvedla, že zde bude velmi minimální anebo vůbec žádná likvidační hodnota firmy, která by mohla být rozdělena mezi akcionáře. Firma dodala, že prostředky rozdělené mezi akcionáře budou zřejmě nižší než 8 mil. EUR, což přibližně odpovídá poslední tržní kapitalizaci na burze.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).