Hlavní navigace

Zatímco akcie šplhají vzhůru, ECB bude ventilovat svůj pesimismus

Jan Čermák

Americké akcie zdolávají jedno historické maximum za druhým a ruku v ruce s tím se makroekonomická data v severní Americe rovněž prudce vylepšují.

Doba čtení: 1 minuta

Na pozadí těchto příznivých zpráv se dnes sejde bankovní rada ECB, aby mimo jiné diskutovala novou – pesimističtější – makro prognózu pro eurozónu.

Není žádným tajemstvím, že ECB se dívá na ekonomiku velmi pesimisticky již několik měsíců a svými odhady patřila k institucím, které eurozónu viděly v tomto roce celkem zřetelně v recesi. Ačkoliv prognóza ECB pro růst HDP pro tento rok se nakonec nemusí po dnešní tiskovce příliš měnit (očekává se propad 0,3 %), pak hlavní centrální banka v západní Evropě bude zřejmě opatrnější ve výhledu pro rok 2014, kde se čekal růst 1,2 %. Vyšší pesimismus ECB ohledně růstu se pak odrazil i v prognózované inflaci pro příští rok, která v té současné prognóze byla odhadována na velmi nízkých 1,4 %.

dan_z_prijmu

Pokud vedení ECB odhad inflace pro 2014 dále sníží, může to být dost silný signál pro trhy, že cyklus uvolňování měnových podmínek v eurozóně stále ještě neskončil – neboli konkrétně indikace toho, že jednak repo sazba ECB (0,75 %) může jít ještě dolů a jednak signál bankám, že nadstandardní likviditní opatření budou fungovat ještě hodně dlouho.

Pochopitelně, že ECB nakonec nemusí dojít k tomu, že úroky je třeba ještě snížit, neboť celkové měnové podmínky budou nakonec skrze jiný – v dnešní době “měnových válek” tak oblíbený kanál, kterým je kurz měny. Euro v poslední době výrazně korigovalo své zisky, což je však zásluha spíše dolaru, který logicky těží z lepších amerických dat. Konec konců konstelace sílící americké ekonomiky a s ní i sílícího dolaru by byla rozhodně účinnější lék na evropskou recesi, než další snižování úroků, které jsou stejně téměř na nulové úrovni.

Našli jste v článku chybu?