Hlavní navigace

Zatímco akcie šplhají vzhůru, ECB bude ventilovat svůj pesimismus

7. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americké akcie zdolávají jedno historické maximum za druhým a ruku v ruce s tím se makroekonomická data v severní Americe rovněž prudce vylepšují.

Na pozadí těchto příznivých zpráv se dnes sejde bankovní rada ECB, aby mimo jiné diskutovala novou – pesimističtější – makro prognózu pro eurozónu.

Není žádným tajemstvím, že ECB se dívá na ekonomiku velmi pesimisticky již několik měsíců a svými odhady patřila k institucím, které eurozónu viděly v tomto roce celkem zřetelně v recesi. Ačkoliv prognóza ECB pro růst HDP pro tento rok se nakonec nemusí po dnešní tiskovce příliš měnit (očekává se propad 0,3 %), pak hlavní centrální banka v západní Evropě bude zřejmě opatrnější ve výhledu pro rok 2014, kde se čekal růst 1,2 %. Vyšší pesimismus ECB ohledně růstu se pak odrazil i v prognózované inflaci pro příští rok, která v té současné prognóze byla odhadována na velmi nízkých 1,4 %.

Účto_tip_změny21

Pokud vedení ECB odhad inflace pro 2014 dále sníží, může to být dost silný signál pro trhy, že cyklus uvolňování měnových podmínek v eurozóně stále ještě neskončil – neboli konkrétně indikace toho, že jednak repo sazba ECB (0,75 %) může jít ještě dolů a jednak signál bankám, že nadstandardní likviditní opatření budou fungovat ještě hodně dlouho.

Pochopitelně, že ECB nakonec nemusí dojít k tomu, že úroky je třeba ještě snížit, neboť celkové měnové podmínky budou nakonec skrze jiný – v dnešní době “měnových válek” tak oblíbený kanál, kterým je kurz měny. Euro v poslední době výrazně korigovalo své zisky, což je však zásluha spíše dolaru, který logicky těží z lepších amerických dat. Konec konců konstelace sílící americké ekonomiky a s ní i sílícího dolaru by byla rozhodně účinnější lék na evropskou recesi, než další snižování úroků, které jsou stejně téměř na nulové úrovni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).