Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Zastropování důchodového věku je předvolební kalkul a nesmysl od Tomáš Marný - Tak hlavně že jsou starosti, kdo bude platit...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 9. 2016 13:05

  Tomáš Marný

  Tak hlavně že jsou starosti, kdo bude platit důchody. Starosti, kdo bude platit sociální dávky etniku množícímu se geometrickou řadou, nejsou - na to se peníze prostě vždycky najdou...

 • 8. 9. 2016 13:56

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  K tomu je třeba dodat jen to, že dějiny se opakují. Když se k moci dostali komunisti, snažili se v praxi prosadit právo na práci, za které bojovali. Časem ale poznali, že existuje skupina lidí, kteří prostě dělat nebudou, že jim vyhovuje jen natahovat pracky. Tak právo na práci změnili na povinnost pracovat. Že by se naše poněkud novodobější společnost taky konečně ráčila poučit z historie a konečně donutila parazity pracovat? Nebojte, oni nejsou všichni tak invalidní, jak se tváří, oni jen mají strach, že by dostali do ruky lopatu a museli něco dělat. Že jsou nevdělaní a nevzdělavatelní, o tom jsme se už přesvědčili (včetně neustálých keců, jak jim bylo upíráno právo na vzdělání tím, že jejich děti byly houfně přeřazovány do zvláštních škol. Kam jinam by taky měly jít, když se za cca 6 let školní docházky nejsou schopni naučit číst a psát?).

 • 8. 9. 2016 14:46

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Fakt si myslíte, že ti lidé pracovali? Oni jen chodili do práce, ráno si píchli a rovnou to zahnuli do hospody, odkud si odpoledne odskočili odpíchnout konec směny. V horším případě do práce přišli jen dvakrát měsíčně - pro zálohu a pro dobírku.

 • 8. 9. 2016 14:59

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Život je složitější, nežli tvé jednoduché představy.

  Někteří skutečně jen stáli u lopaty. A jak nedávno vzpomínal na jeden takový povedený kousek stavbyvedoucí, velmi se mu ulevilo, když si vyřídil invalidní důchod.
  Ale jiní skutečně pracovali. Hlupáci považují druhé za ještě větší hlupáky.
  Cikáni nejsou tak hloupí. Oni dělají to, co je pro ně nejvýhodnější. A po převratu dostali facku z obou stran. Jednak v jejich tradičním oboru pomocných prací dostali "konkurenci" ze zahraničí, Ukrajinců, tedy lidí kteří zde většinou nežijí s rodinou, zde jen přežívají, a za mzdu žijí tam, kde z té mzdy rodina žít může. Jenže Cikáni žijí zde.... No a ty sociální dávky nejsou zas tak vysoké (40 miliard z 1200 miliard státního rozpočtu, z toho je polovina mateřská), přesto se jim nevyplatí pracovat. Ne že by byl sociální dávky příliš vysoké, ale plat je příliš nízký. Příliš blízko k sobě.

  Ale to je řevu, když vláda zvýšila minimální mzdu na nějakých 370 Euro - hrubého.

 • 8. 9. 2016 22:08

  Tomáš Marný

  Sociální dávky nejsou zas tak vysoké? Asi jak pro koho. Sociální dávky by měly být na to, aby člověk nezemřel hladem. Když vidím vyžrané cikány vyvážející z Kauflandu vozíky přetékající chlastem, tu a tam ozdobené orchidejemi, nezdá se mně, že na tohle jsou sociální dávky určeny.

  BTW dnes se cikánská rodina předváděla na jedné z hlavních ulic na Kladně, cca 3letý smrad jezdil po ulici tam a zpátky v autíčku na elektriku... Na tohle jsou sociální dávky? O tom, jak cikáni dostanou peníze na pračku a tu vzápětí střelí za pár stovek do zastavárny, už se toho napsalo mraky.

 • 8. 9. 2016 16:23

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Kdo Vám povídal, že se za komunistů nepracovalo? Pravda, morálka třeba řemeslníků na stavbách nebývala nejlepší, ale ve fabrikách se makalo dost tvrdě. Ono taky ty plány nepočítaly s nějakou zvláštní výkonností, průměrně zacvičený šimpanz byl schopen plán plnit. Vedle toho ale bývaly i nárazovky, s těmi býval problém, ale tam se momentální nedostatek pracovních sil pokrýval studenty nebo vojskem, to byla hodně levná pracovní síla. Neustále byly nějaké ty brigády, tu na pomoc zemědělství (brambory, chmel, občas i jiné plodiny), tu na pomoc stavitelům metra, co vím, tak v 50.letech se verbovalo na stavbu tepelných elektráren. Akorát jim skutečnost poněkud pokulhávala za plány. Strejda byl zedník, od něj vím, že v rámci plnění pětiletkových plánů byli schopni zkolaudovat paneláky, které ještě nebyly ani vykolíkované, protože vedení by jinak přišlo o prémie. A tak se panelák stavěl další rok, jen se nesměl fakturovat, protože už byl přece postavený, tak se faktury psaly na třeba obchodní dům. No, a pak se taky houfně stavělo v akcích Z. Mělo to jen jednu vadu: nebyli lidi, co by pracovali zadarmo, a ještě k tomu aby to byli řemeslníci. Tak se to pytlíkovalo tak, že vedení obcí hledalo řemeslníky, co už byli v důchodu, ti chodili stavět prodejny nebo kulturáky normálně za peníze a pak se to účtovalo třeba jako údržba obce. Lhalo se všude, jen se od tužek prášilo.

 • 8. 9. 2016 17:30

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  A po kolikátým pivu ti to o nepostavených panelácích strejda vyprávěl? Ale už slevuješ, posledně jsi zde vyprávěla o tom, že ty desítky tisíc bytů v panelácích ročně se nikdy nepostavili, že to bylo jen lhaní lidem. Teď už že prý za rok.
  No, chtěl bych vidět hned první bábu, jak by řvala, a kde všude by řvala, které by předali byt až o rok později. (Mimochodem, co nájem, který by pochopitelně neplatila, ten by nikde nechyběl?)

  No, a s tím účtováním, jako by to dnes bylo snad jiné. S tak jak jsou dnes nastavené pravidla všech těch dotací, účetní a rozpočtová pravidla, ani vše podle pravdy psát nejde. Striktně je dodržovat, tak dnes postavíš leda psí boudu. A je to rok od roku horší.

 • 8. 9. 2016 17:43

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Nevkládej mi do úst něco, co jsem neřekla. To o nepostavených panelácích je fakt, kdyby strejda žil, tak by ti to potvrdil. Oni ten panelák postupně postavili, jen to holt nebylo letos, ale napřesrok. Proč myslíš, že se na přidělení dekretu na nájem bytu čekalo i 20 let? To ti nikdo neřekl, jaké se dělaly kejkle, aby rodina dostala byt? Jak se lidi třeba naoko rozváděli, aby mohli zůstat v bytě po babičce, kam se pak za pár let odstěhovalo jejich dítě? Jo, lidi řvát mohli, že nedostali byt, oni ho časem dostali, ale čekat 20 let se ani tenkrát nikomu nechtělo. Lidská paměť je krátká, co?

 • 8. 9. 2016 17:56

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Tak teď už ti vůbec nerozumím. Tak neřekla, nebo je to fakt?

  Posledně jsi tvrdila že nepostavili, teď slevuješ že postavili, ale až za rok.

  A nepleď si dvě zcela různé věci: čekání na přidělení bytu (mimochodem kdo nechtěl čekat, mohl si postavit svýma vlastníma rukama, nebo si za vlastní peníze nechat zcela legálně postavit ! ty krátká paměti), a nebydlení v (prý!) nepostaveném bytě, s dekterem v ruce.

  Kromě toho hovořím o jiné věci: Jak je podle tebe možné, že investorovi (družstvo, obec, státní organizace, firma) nechyběly peníze za za nájem za ten (prý fiktivně) předaný byt? To by rychle někoho zavřeli. A tam by velmi rychle přestala sranda.

  Zkus přemýšlet o tom, co ti někdo nakukal, a bezmyšlenkovitě opakuješ, ty lidská paměti. Zkus se zamyslet nad tím, jestli je to co ti kdo valí do hlavy možné, jak by to mohlo fungovat.

 • 8. 9. 2016 18:12

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Tak ještě jednou a po lopatě: neřekla jsem, že se nepostavily tisíce bytů. ty se postavily a stojí. Akorát se holt výstavba poněkud zpožďovala oproti plánu.
  Řekla jsem, že se koaludovaly paneláky, které nebyly postaveny. To je fakt a za tím si stojím. A proč někomu nechyběl nájem? Protože ve všem byl neskutečný bordel. Investorem byl sice stát, ale ten nevěděl, co naplánoval, co se postavilo... Ono totiž postavení domu ještě nebylo předání, ještě se odstraňovaly závady, občas se čekalo na připojení sítí, protože ani tehdy se nebydlelo bez vody a tepla. Mezitím se dostavěl obchoďák, co už byl papírově postavený a po něm přišel na řadu ten nepostavený panelák.
  Neboj, paměť mám na to dobrou, hodně mých příbuzných pracovalo ve stavebnictví, s bordelem se potkávali denně.
  Ty si už nevpomínáš na 7 divů socialismu? Tak pro osvěžení:
  Každý měl práci.
  I když měl každý práci, nikdo nic nedělal.
  I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100%.
  I když se plán plnil na 100%, nikde nic nebylo.
  I když nikde nic nebylo, tak měl každý všechno.
  I když měl každý všechno, tak všichni kradli.
  I když všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo.

 • 8. 9. 2016 18:35

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Zkus místo básniček radši přemýšlet. Třeba o tom, jestli to co se tehdá všechno říkalo, když se hranice otevřely, a člověk místo bajek strejdů mohl ty věci vidět na vlastní oči. Zažít, potkával, hovořil, porovnával.

  Když ti řeknu, že vidím létajícího růžového slona, budeš mi věřit? Je to možné?

  Jó strejdové, ty jsou tu od toho, aby tak trošku kecali. Oblíbená byla o tom, že v západním Německu mají speciální foťáky, kterým vyfotíš ženskou v šatech, a na fotce je nahá.
  Já nezpochybňuji to, že ti to strejda říkal. O tvojí paměť strach nemám, o tom mě nemusíš přesvědčovat. O tvůj úsudek však strach mám.

 • 8. 9. 2016 20:51

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Připomínáš mi lidi, co po skončení 2.sv.války nevěřili, že existoval nějaký holokaust. Přece nebylo možné, aby byli lidi byli po tisícovkách likvidování. A přece to tak bylo.

 • 8. 9. 2016 23:08

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Tak to jsem si myslel, opravdu ano, že máš vyšší úroveň. Takže popírač holocaustu. No, je to z tvé hlavy.

  Mám zkušenost, že když něco nedávalo smysl, tak se to vždy ukázalo jako nepravda.

 • 9. 9. 2016 8:04

  thr

  Jenže tohle přesně bylo specifikum předrevolučního režimu - věci skutečně smysl dávat nemusely a přesto byly pravdivé... V ČSSR to ještě bylo v pohodě, tam šlo spíše o bordel, čarování s čísly kolem plánu atd. V jiných socialistických státech byli o několik levelů výše - úroda uschlá na poli, protože se ji prostě nikomu nechtělo sklízet, přitom ale totální nedostatek potravin (SSSR), o nápadech v Číně za Maa lépe nemluvit (vysoká pec na tavbu kovů v každé vesnici) a lze pokračovat.
  Proti tomu vlastně nestojí různá kouzla kolem plánování v ČSSR ani za řeč :-)

 • 9. 9. 2016 8:23

  - (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Na zahradě mi běhá sousedův pes!

  Ale vždyť to má dvě nohy a křídla.

  Hmmm... to skutečně smysl nedává a přesto je to pes. To je specifikum mého souseda, že má takového psa.

 • 9. 9. 2016 7:40

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Ale no tak. To co popisuje Jarmila bylo natolik běžné a normální, že se to ukazuje i v tehdejší komunistické filmové produkci jako něco zcela běžného (i když odsouzeníhodného). Dokonce i tehdejší cenzoři to považovalií za natolik normální věc, že to nezcenzurovali.

  A ono to nebylo jen ve stavebnictví. Běžné byly záporné stavy zásob na skladech - prostě firma, aby splnila plán, tak prodala výrobky, které ještě nevyrobila, atd.

 • 9. 9. 2016 7:56

  - (neregistrovaný) 193.35.105.---

  http://www.csfd.cz/film/23435-bila-pani/prehled/

  Bílá paní
  Komedie
  Československo, 1965, 91 min

  V tomto filmu otevírali neexistující most, plavali v řece a předstírali, že existuje.

  Tak film bychom měli. Teď ještě nějaký neexistující most, dům, silnici, továrnu, který slavnostně otevírali, jásali, předali, zkolaudovali, ač neexistoval.

 • 9. 9. 2016 9:27

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  A to jsme se tu ještě nebavili o bordelu, který byl třeba na státem sledovaných stavbách nebo o hrdinech socialistické práce v hornictví. Tam se trhaly rekordy způsobem, že se podpořila jedna parta, nasadila se na lepší místo a jelo se i na 4 směny. Po měsíci se vyhlásil rekord a všichni dostali prémie. Za půl roku se podpořila jiná parta a jiný důl. A hned bylo o čem psát, aby lidi měli dojem, že se mají líp.
  Státem sledované stavby jsem zažila jako studentka, kdy jsme byli posláni na pomoc před otevřením další linky metra v Praze. Přišel vedoucí, chytil se za hlavu a řekl, že pro nás nemá práci, protože otevření metra je politická věc a že tam chodí o sobotách brigády z pražských podniků, kterým prostě nějakou práci dát musí. Takže pro skupinu studentů a ještě na 3 týdny si ji fakt nevymyslí. Tudíž nám doporučil, abychom se po příchodu z práce někam zdekovali, abychom nebyli k nalezení, a kdyby nás náhodou někdo hledal, že mu vysvětlí, že jsme různě po celé stavbě a že by nás horko těžko hledal. Tak jsme se tam domluvili se stavebníky a denně měli exkurzi do nějaké části metra, kam bychom se jako se cestující nikdy nedostali, chlapi zas byli rádi, že si mají při práci s kým pokecat. Za ty 3 týdny jsme pracovali celá dvě půldne. No, a perličkou bylo, že jsme za tu flákárnu dostali plat a ještě mimořádné prémie. Vůči těm, co jezdili uklízet na Jižní město nové byty před předáním to bylo sprosté, oni se fakt nadřeli, ale my si to nevymysleli. Dodnes to byly moje nejsnáze vydělané peníze. Tím taky nepopírám, že se to metro nepostavilo, jen že mohlo stát o hodně míň. Víte, co se tam třeba zbytečně vyházelo materiálu, který ještě mohl být použit jinde?

 • 9. 9. 2016 9:48

  - (neregistrovaný) 193.35.105.---

  No, tohle jsem viděl i v tržním kapitalismu. Teď zrovna není co na práci.... běž přerovnat časopisy. Jen se tomu neříkalo "státem sledované stavby".

  Ale když jsi to zmínila, tak ty státem sledované stavby nebyl tak úplně nesmysl. Kolega kdysi v projekťáku dělal na překreslení - úpravách dokumentace pro už nevím, jestli Temelín, nebo Dukovany. Bylo na to říkal dvoj, nebo trojnásobek času. Takže tam bylo minimum chyb, byl čas to udělat pořádně. (A studentky odklidit někam, kde nenadělají škodu - náprava chyb je dražší, nežli nevyužití pracovní síly za každou cenu). To nebylo hloupé. Ale dnes by to bylo naprosto nepředstavitelné.
  No srovnej to s dneškem, jaké tam měli nedávno průsery s falšováním kontrol svárů v jaderné části. Vše externí soukromé firmy, tlak na cenu, termíny.... jaké podmínky nastavíš, takový výsledek dostaneš. Jen blbec se může divit, že když nastavil podmínky pro vytvoření průseru, že ten průser nastal. A přesto to tak udělali.

  No metro, pokud vím, tak tehdá se stavěl metr za milión. A ten metr stál milón i po deseti letech (!) inflace. Ovšem dnes je ta cena úplně jinde. No hádám, je to jen pohled z vnějšku, že nejprve odstranili takový tuk, o kterém píšeš. Jenže potom se muselo stát něco zlého. Co tu efektivitu výrazně zhoršilo, i přes modernější dostupné technologie.

  No znám firmu, kde babám na lince nastavili normy rychlejší, nežli je maximální možná teoretická rychlost stroje. (Baby dělají přesčasy zdarma - inu asi vyšší efektivita.)

 • 9. 9. 2016 10:13

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  My bychom tam moc škody nenadělaly, to metro se před otevřením mělo jen uklízet a leštit. Jenže ještě nebylo dodělané, my třeba umyly perón dočista, načež přijela multikára, vyklopila tam maltu a zedníci šli cosi dodělávat. Nebo se čistily obklady od zaschlé barvy, to se bralo hadrem, nožíkem a ředidlem a nesmělo se to poškrábat (a na některých místech na podlaze byly té barvy i tři cenťáky, když tam někdo překlopil plechovku s barvou). Jenže to zase bylo skoro nanic, protože vedle se malovalo a malíři to stejně zas zacákali barvami. Beru, že uklízet se má průběžně, aby toho najednou nebylo moc, ale taky se to musí dělat s rozumem. Ale zase to bylo zajímavé setkání se socialistickou realitou.
  Ono těch frašek bylo víc. Ja jsem třeba chtěla vidět 1. máj v Praze. Tak jsme se šli podívat. Seděli jsme s kamarádkou na zábradí u letenského stadiónu a pozorovaly průvod. Pak jsme přešly Letnou a chtěly jít někam do parku, třeba na Petřín, a na dvojku vínka. Na konci Letné nás zarazilo, že ti lidi házeli prápory do Avie bez ladu a skladu. Věděly jsme, že kdo nesl prapor, musel ho druhý den v práci odevzdat, aby byl zase napřesrok, proto to nikdo nechtěl nosit. Tady ale stály dvě Avie, do jedné to házeli, z druhé brali a běhal tam milicionář a volal na ně, že musejí jít přes Letnou ještě jednou, že je tam málo lidí a přenos v TV má být ještě půl hodiny. Tak si mládenci vzali jiné prapory, vedlejší ulicí to vzali na druhý konec Letné a šli v průvodu ještě jednou. My na to koukaly s otevřenými hubami, co to je za šaškárnu. (A když třeba tohle někomu řeknu, taky mi to nikdo nevěří, a přesto je to pravda)

 • 9. 9. 2016 10:25

  - (neregistrovaný) 193.35.105.---

  No vidíš. To mě jednou na základce taky dali do ruky prapor. Tak jsme to nesli, v celé řadě, inspirováni sovětským filmem o kapitulaci Německa, praporem dolů, násada nahoru (Je to docela známá scéna, hází tam tam tyto prapory německých divizí na hromadu.) A co, a nic. Jen dějepisář se šklebil jak opice.
  Ale pravda je, že mezi nejprověřenější soudruhy na Letnou, tam jsem se nikdy nedostal.
  Kamarád, tehdá zase ředitel střední školy, z toho si zase udělali srandu, když musel stát na tribuně. Začali vyvolávat, že se našli děti, slyšící na jméno... které jejich nezodpovědný otec, zřejmě alkoholik, zanechal opuštěné.

  Bolo to celé absurdné, Kefalín.
  Ale zase zpět na zem, třeba ti Černí baroni, dnes už to jde, a je zajímavé si dohledat, jak to bylo doopravdy, kde opravdu sloužil Švandrlík, kdo byl major Terazky atd.

 • 9. 9. 2016 11:28

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  V průvodu na Letné mohl jít každý, to prověření se týkalo jen tribuny.

  V Praze to vůbec bylo zajímavé, tam třeba školy chodily mávat na ulici, když přílétaly delegace spřátelených zemí, aby TV mohla nafilmovat "vřelé uvítání občany".

  Ale co bvlo fakt zajímavé, tak třeba státní instituce dostaly např. před 1.májem befel, jaké heslo mají vyvěsit na budovu. Bylo to prý proto, aby třeba vedle sebe nebyla dvě hesla stejná. Stejně jako lidi, bydlící na hlavní ulici, dostali papírové praporky, aby je vyvěsili do oken.
  Jo, jo, život byl jedna velká komedie.

 • 9. 9. 2016 10:37

  - (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Ale oč to bylo absurdnější, nežli situace v soukromé firmě, kde bílý kůň v čele firmy pozval vedoucí (střední až střední nižší management) na večeři v nejvyšším patře mrakodrapu. A těm, co se omluvili nechal vzkázat, že kdo se chce ve firmě udržet, ten by měl svoji účast na večeři ještě zvážit?

  Copak to není jen jiná, stejná, forma prvomájového průvodu? Není to snad šaškárna? (Já jsem na to ale s otevřenou hubou nekoukal, já se jen velmi dobře bavil, protože jsem velmi krátce předtím podal výpověď.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).