Hlavní navigace

Zaslouží si eurozóna další LTRO?

3. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na dnešním zasedání ECB bude pravděpodobně hodně napjatá atmosféra. Zatímco německé křídlo bude dál proti jakýmkoliv novým měnovým stimulům, ve zbytku eurozóny bude sílit tlak na další zlevňování peněz.

Hlavním důvodem jsou prudce se zhoršující ekonomické vyhlídky. Včera to v eurozóně potvrdil nárůst nezaměstnanosti na nové rekordní úrovně 10,9 %.

Ve Španělsku nebo v Řecku je již zhruba čtvrtina lidí bez práce. Současně tvrdá fiskální dieta sráží dolů i domácí poptávku po průmyslové produkci – index podnikatelské nálady v průmyslu (PMI) spadl v dubnu v eurozóně na 34-měsíční minima a nové objednávky padají třetím měsícem v řadě.

Viděno optikou PMI se situace navíc poměrně rychle začíná zhoršovat i v Německu, Nizozemí nebo ve Francii. V takovém prostředí na první pohled příliš nehrozí poptávkové inflační tlaky, a to otevírá prostor pro další měnový stimul. Druhým důvodem pro nové kolo měnové expanze, je přetrvávající špatná dostupnost peněz v zemích se schodky běžného účtu (např. Španělsko). Ty byly před krizí závislé na přílivu soukromých peněz ze zahraničí, který od roku 2009 vyschl a dostupnost peněz se výrazně zhoršila.

Jedině tisk nových peněz ze strany ECB dokáže mírnit tlak na okamžité vyrovnání běžných účtů a drastické odbourání finanční páky v periferních ekonomikách.

skoleni_8_6

historické zkušenosti také víme, že pokud mají být vládní úspory úspěšné, měly by jít ruku v ruce s výraznou měnovou expanzí. Mizerná dostupnost byť jen provozního financování v Portugalsku ukazuje, že uvolněné měnové podmínky jsou možná v Německu, ale na tvrdě spořících periferiích stěží.

Pravděpodobnost dalších LTRO (Long Term Refinancing Operations) nebo dalšího snížení sazeb v eurozóně tedy roste. Nic takového ale nelze pravděpodobně očekávat v nejbližší budoucnosti. ECB věří, že dosavadní mimořádná opatření, kterými do ekonomiky poslala přes bilion euro (LTRO 1 a 2), potřebují svůj čas. Zatím se asi spokojí s tím, že banky v prvním kvartále v průměru přestaly přitvrzovat podmínky pro poskytnutí úvěru. Pokud se ale dostupnost úvěru v druhém kvartále nezlepší a euro-klub zůstane v recesi, může ECB před letními prázdninami znovu začít tisknout eura ve velkém.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).