Hlavní navigace

Zasedání FOMC a peněžní agregát M3 EMU

Luboš Mokráš

Včerejší zasedání FOMC skončilo plně v souladu s tržními i našimi očekáváními: Fed snížil objem odkupovaných dluhopisů o dalších 10 mld USD na 65 mld USD a ponechal v platnosti opakovaně signalizované ponechání úrokových sazeb poblíž nuly po dlouhou dobu.

Doba čtení: 2 minuty

Zasedání FOMC a peněžní agregát M3 EMU

Včerejší zasedání FOMC skončilo plně v souladu s tržními i našimi očekáváními: Fed snížil objem odkupovaných dluhopisů o dalších 10 mld USD na 65 mld USD a ponechal v platnosti opakovaně signalizované ponechání úrokových sazeb poblíž nuly po dlouhou dobu a to i potom, co nezaměstnanost klesne pod dříve stanovenou mez 6,5% (u té se spekuluje, že by mohla být snížena, případně i zrušena). Rozhodnutí Fedu bylo tentokrát navíc konsensuální.

dan_z_prijmu

Včera byl také zveřejněn údaj o vývoji evropského peněžního agregátu M3. Namísto očekávaného urychlení meziročního růstu z 1,5% na 1,7% došlo k jeho poměrně výraznému zpomalení na 1,0%. Toto zpomalení je nepříjemné ze dvou důvodů: jde o další signál, že riziko deflace v eurozóně je nezanedbatelné a pomalý růst peněžní zásoby ukazuje na slabou úvěrovou emisi, což je nepříjemné pro vyhlídky růstu eurozóny. M3 do konce týdne doplní předběžné údaje o vývoji inflace v Německu a eurozóně, takže budeme mít úplnější pohled na míru rizika dalšího poklesu rychlosti růstu cen k nule, případně pod ní.

Vyspělé trhy reagovaly relativně mírně, protože Fed nijak nepřekvapil. Je možné pozorovat tendenci k posilování dolaru, ale nijak výraznou. Americké dluhopisy prakticky nereagovaly, u Německých je viditelný pokles výnosů, což ale pravděpodobně souvisí spíše s vyšší averzí vůči riziku kvůli napětí na rozvíjejících se trzích a možná i s pomalým růstem M3. Nervozita na rozvíjejících se trzích trvá, včerejší Fed k ní přispěl a přispěl k ní i slabší čínský index nákupních manažerů (PMI) za leden. Pod tlakem je kvůli nervozitě na rozvíjejících se trzích i region. Dále oslabil zlotý (na 4,24 k euru) a forint (312 vůči euru). Koruna vůči euru je prakticky stabilní lehce na 27,50. Komodity také vesměs nereagují nijak dramaticky: ropa má tendenci spíše posilovat, Brent tlačí na hladinu odporu 108 USD/brl, zlato víceméně přešlapuje na místě, u průmyslových kovů trvá nervozita a tlak na pokles už nějakou dobu hlavně kvůli obavám o sílu čínské ekonomiky

Našli jste v článku chybu?