Hlavní navigace

Zasedání Fedu přineslo kurzu dolaru výraznou volatilitu

23. 3. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zasedání Fedu zamávalo minulý týden obchodem s dolarem. Vyznění výstupu pochopily trhy jako holubičí, a proto po jeho zveřejnění došlo k výraznému oslabení americké měny.

Zprávy a události

Německé průmyslové ceny v únoru přidaly 0,1 % m/m. Trhy čekaly mírně vyšší růst o 0,2 %. Meziročně se jedná o pokles o 2,0 % (trh –2,0 %).

Zasedání Fedu přineslo kurzu dolaru výraznou volatilitu

Zasedání americké centrální banky zamávalo minulý týden obchodem s dolarem. Vyznění výstupu pochopily trhy jako holubičí, a proto po jeho zveřejnění došlo k výraznému oslabení americké měny. Ta se dostala až k úrovni 1,10 USD/EUR. Po rychlém oslabení došlo ke skoro úplné korekci, když se kurz hlavního měnového páru dostal zpět k hladině 1,06 USD/EUR. Konec týdne byl ale znovu ve znamení dalšího oslabování dolaru. Byli jsme tak svědky dlouho nevídané volatility na trhu eura s dolarem.

V souladu s očekáváním američtí centrální bankéři odstranili ze svého komentáře, že budou „trpěliví“ před tím, než začnou se zvyšováním úrokových sazeb. To znamená, že ponechávají otevřené dveře pro to, že již letos začnou sazby zvedat. Nicméně jak na následné tiskové konferenci uvedla šéfka Fedu Yellen, neznamená to, že nebudou „trpěliví“. Jejich prognóza vývoje úrokových sazeb byla zásadním způsobem redukována – pro letošní rok o 50 bb, což znamená, že samotní centrální bankéři pro letošek očekávají dvojí zvýšení sazeb. Načasování bude záviset na přicházejících datech, zejména z trhu práce a na inflačních číslech. Podle ekonomů SG zůstává v platnosti předpokládané zahájení utahování měnové politiky na červnovém zasedání, druhé zvýšení by mělo přijít během Q4 15. FOMC redukoval výhled i na další dva roky – pro rok 2016 o 0,625 pb a pro rok 2017 o 0,50 pb.

Zklamala americká průmyslová výroba, která nejenže v únoru rostla pouze o 0,1 %, ale i lednová dynamika byla revidována k horším údajům, když původní informace o růstu o 0,2 % byla nahrazena poklesem o 0,3 %. Ze zajímavějších evropských statistik jsme se v minulém týdnu dočkali pouze ZEW indexu. Hodnocení současné situace překonalo očekávání, když vzrostlo na 55,1 bodu, ale výhled nedosáhl na odhady analytiků, když vzrostl pouze o 1,8 bodu na 54,8 bodu.

Ve Spojených státech se pozornost přesune na data o cenovém vývoji. Po třech po sobě jdoucích měsících poklesu, by únorové ceny měly stagnovat, což odpovídá meziročnímu poklesu o 0,1 %. Po očištění o volatilní složky energií a potravin by ceny měly podle odhadu ekonomů SG meziročně vzrůst o 1,7 %. Na konci týdne budeme očekávat již třetí odhad amerického HDP v posledním čtvrtletí loňského roku. Tentokrát by měl podle odhadu ekonomů SG doznat zlepšení z 2,2% mezičtvrtletního anualizovaného růstu na 2,5 %. V průběhu týdne vystoupí také řada centrálních bankéřů včetně guvernérky Fedu Yellen. Ti by měli poskytnout další detaily ohledně plánované normalizace měnové politiky.

V Evropě očekáváme zveřejnění březnových PMI indexů ve Francii, v Německu a za celou eurozónu. Ve Francii by mělo dojít k mírnému zlepšení. V Německu ani za celou eurozónu by podle ekonomů SG nemělo dojít k výrazným změnám. Změny by neměl doznat ani německý Ifo index. Ve Francii bude ještě zveřejněn výsledek státního rozpočtu za rok 2014. Ekonomové SG předpokládají, že by deficit měl dosáhnout 4,2 %. Tento rok by se deficit výrazně zlepšovat neměl a splnění cíle pro rok 2017 ve výši 2,7 % je těžko dosažitelné.                                                                                                                                 

Koruna v uplynulém týdnu zažila volatilitu

V uplynulém týdnu kurz české koruny opustil úzké pásmo, ve kterém se pohyboval předchozí týden. Nejprve zpočátku týdne prolomil technickou podporu na úrovni 27,25 CZK/EUR a vydal se směrem k hladině 27,15 CZK/EUR. Nicméně klientské objednávky posilování české měny rychle zastavily a její kurz nabral opačný směr. Na konci týdne se koruna obchodovala těsně pod hladinou 27,50 CZK/EUR. Mírné posílení zaznamenal polský zlotý, který si v průběhu týdne připsal přibližně čtvrtinu procenta. Podobně si vedl i maďarský forint.

V pondělí jsme zaznamenali poslední tvrdé měsíční indikátory z reálné ekonomiky zveřejňované v březnu. Jednalo se o únorové ceny v průmyslu a výsledky platební bilance za stejný měsíc. Ceny v průmyslu již výrazně přibrzdily svůj pokles a v únoru se meziměsíčně snížily pouze o 0,1 %. Meziroční propad průmyslových cen dosáhnul 3,6 %. Za zpomalením propadu stojí zejména stabilizace cen a dokonce mírný růst cen ropy, který jsme v únoru zaznamenali. Dobrou zprávu o vnější rovnováze české ekonomiky přinesla statistika platební bilance. Již revize historických údajů v minulém týdnu ukázala, že Česká republika vykázala vloni na běžném účtu přebytek ve výši 0,6 % HDP. Lednová statistika na tuto revizi navázala, když jen v lednu přebytek na běžném účtu činil 33,6 mld. CZK a kumulativně za posledních dvanáct měsíců se zvýšil na 0,7 % HDP.

skoleni_27_5

Celá řada ekonomických údajů byla zveřejněna také v Polsku. Jádrové ceny v únoru meziměsíčně stagnovaly, což odpovídá meziroční inflaci 0,4 %, zaměstnanost zaznamenala 1,3% růst a zvýšily se i hrubé mzdy. Oživení v Německu podpořilo i průmyslovou produkci, která rostla o 4,9 % y/y. Zklamaly pouze maloobchodní tržby, které v únoru poklesly o 1,3 % y/y. Zveřejněn byl také zápis z posledního zasedání polské centrální banky, na kterém bankovní rada snížila klíčovou úrokovou sazbu o 50 bb na 1,50 %. Dle zápisu většina centrálních bankéřů sdílí pocit, že ponechání sazeb beze změny by vedlo k posílení zlotého a tím k prohloubení deflačních tlaků. Podle centrálních bankéřů by tímto krokem měl cyklus snižování sazeb již skončit.

Tento týden nás čeká zasedání bankovní rady ČNB. To by nemělo přinést žádné překvapení i vzhledem k tomu, že inflace se vyvíjí víceméně v souladu s odhadem centrální banky. Očekáváme, že se nic nezmění ani na načasování ukončení intervenčního režimu, které by podle ČNB nemělo nastat před polovinou příštího roku. Centrální bankéři jistě vysloví ochotu bránit svůj kurzový závazek na hladině 27,00 CZK/EUR, měl-li by se k němu kurz nebezpečně přibližovat. V úterý pak budou zveřejněny indikátory důvěry v ekonomiku. V posledních měsících se celková důvěra v ekonomiku drží nad deseti body i přes mírné snížení v únoru.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).