Hlavní navigace

Zasedání Fedu i data o HDP trhům nepomohou

23. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Co se bude tento týden dít na trzích? V Evropě by mohl být relativně klid. Americké trhy mohou naopak znervóznět.

Hlavní trhy

Makro data

Ve středu zasedá FOMC. Sazby zůstanou beze změny. Jde o dvoudenní zasedání, takže se bude konat tiskovka B. Bernankeho, na kterou se soustředí pozornost trhu. Bude se sledovat hodnocení stavu ekonomiky i jakákoliv zmínka o kvantitativním uvolňování. Dopad na trh by mělo především negativní hodnocení ekonomiky a zvýšená pravděpodobnost dalšího kvantitativního uvolňování.

Z dat bude sledována zejména spotřebitelská důvěra, u které se čeká stagnace. Trh by byl citlivý především na výraznější pokles. Následovat budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Čeká se pokles, který by měl být ovšem způsobený volatilní dopravní technikou. Po očištění by měly objednávky mírně růst. Údaj je však chronicky těžko předvídatelný a na velká překvapení má trh tendenci reagovat.

V pátek potom bude zveřejněn nejdůležitější údaj týdne, předběžné HDP za první čtvrtletí. Čeká se anualizovaný růst o 2,5 %, podle našeho názoru je poněkud pravděpodobnější negativní překvapení, avšak jen mírné. V Evropě budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů. ZEW a IFO dávají slušné šance, že v Německu dopadnou data dobře, jih Evropy pravděpodobně bude nadále velmi slabý. U předběžného CPI za Německo se čeká stagnace.

FX a FI

Opětovné uklidnění situace kolem dluhové krize v EMU vrátilo kurz eura k dolaru od 1,30 k 1,32. Po­čítáme s pokračováním kolísání kurzu převážně v pásmu 1,30 až 1,33. Benchmarkové dluhopisy zůstávají extrémně silné.

Americký desetiletý výnos se drží pod 2 %, německý klesl dokonce k 1,7 %. U rizikových aktiv počítáme s opatrným obchodováním a sklonem k prudkým reakcím na negativní zprávy. Ropa by mohla dále klesnout, zlato bude krátkodobě ovlivňovat především vývoj kurzu dolaru k euru.

CEE region

Makro data

U nás tento týden žádná zajímavá data. V regionu bude asi opět nejzajímavější Polsko, ve středu vyjdou maloobchodní tržby. Tlak na zvýšení sazeb po čtvrtečních slabších datech za průmysl zřejmě poklesl (svou roli může sehrán i o něco nižší než očekávaná páteční jádrová inflace). Zatím tak vše nasvědčuje tomu, že se hike konat nebude. A pokud tržby vyjdou +/- v souladu s očekáváním nebo slabší, tak se na tom nic nezmění.

CHP22

Dnes zasedá maďarská CB. Čekáme (i trh) zachování sazeb. Podle vyjádření členů BR je podmínkou snížení sazeb dosažení dohody maďarské vlády a MMF o kreditní lince. A k tomu zatím stále nedošlo.

FX

Koruna v souladu s naším krátkodobým výhledem v závěru týdne lehce oslabila směrem ke 25,0. Jde o kombinaci nervozity okolo Španělska a problému na domácí politické scéně. Pro nejbližší období vidíme riziko dalšího mírného oslabení. Zlotý i forint byly relativně stabilní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).