Hlavní navigace

Zasedání ECB podle předpokladů, žádný šok nepřineslo

5. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sazby zůstávají na 0,75 % (i když se o nich dlouho debatovalo). Kdo ale chtěl, našel si ve vyjádření Dragiho to svoje.
  • Zmínil přetrvávající slabou výkonnost ekonomiky a z toho plynoucí rizika pro cenovou stabilitu (rozuměj: šance na cut tu do budoucna je). ECB také dále studuje různá mimořádná opatření, jejich účinnost a proveditelnost (rozuměj: zatím nic dalšího nechystáme, ale nevylučujeme). A také připomněl, že ECB ví o příliš tvrdých úvěrových podmínkách pro malé a střední firmy, zejména v zemích periférie, a zvažuje další kroky (nejspíš nějaký zásah národních regulátorů). Euro reagovalo posílením na 1,295. S tím se svezla i koruna, která posílila o 15 halířů na 27,75.
  • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden nečekaně vzrostly a to z 357 tis. z předchozího týdne na 385 tis. (trh čekal stagnaci). To by po středečních horších číslech od agentury ADP o nových místech mohlo být dalším varovným indikátorem pro dnešní vládní čísla z trhu práce.
  • Tak trochu studenou sprchou pro lepšící se výhled domácí ekonomiky byla včera zveřejněná data za maloobchod. Tržby klesly meziročně o 4,7 %, trh přitom čekal jen –2 % (a my –0,8 %). Část viny na sebe bere rozdílný počet pracovních dní (bez něj by byl pokles jeno 1,7 %). Sázka na to, že se probudí český spotřebitel tak zatím nevychází, navzdory tomu, že vliv fiskální restrikce výrazně polevil a spotřebitelská důvěra se na začátku roku začala slušně zvedat. Na druhou stranu jsou tato čísla stále konzistentní s naším očekáváním, že poptávka domácností letos klesne skoroo procento (více ve včerejší Bleskovce).
  • Maďarská centrální banka po měsíci spekulací sáhla k netradiční podpoře ekonomiky. Nakonec se inspirovala ve Velké Británii. Komerčním bankám nabídne profinancování úvěrů malým a středním podnikům v objemu až 1 mld. USD. Stejný objem pak bankám nabídne pro refinancování úvěrů poskytnutých v cizí měně. Zároveň guvernér Matolcsy oznámil, že další kroky v této chvíli nemají v plánu. Trhy to potěšilo. Ne že by toto opatření mělo nějak zamávat s ekonomikou. Právě naopak, hodnoceno je jako mírné (možná až nedostatečné). Trhy ale s úlevou přijaly, že se CB ve svém novém složení nepustila do divočejších akcí. Forint reagoval posílením na třítýdenní maximu, aktuálně je k euru těsně nad 300.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).