Hlavní navigace

Zasedání ECB: Draghi se jen tak neotáčí

2. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Na pátečním zasedání ECB jsme se dozvěděli, že Draghi je celkem pohotový: na dotaz, jak vidí výsledky francouzských voleb, odpověděl, že v ECB diskutují o hospodářské politice, nikoliv politice

V pátek skončené zasedání ECB nepatřilo mezi ty nejzajímavější, něco jsme se však přece jen dozvěděli.  Tak například, že Draghi je celkem pohotový: na dotaz, jak vidí výsledky francouzských voleb, odpověděl, že v ECB diskutují o hospodářské politice, nikoliv politice („Policies, not politics“). Také je to diplomat – na dotaz, co si odnesl z nedávné návštěvy Washingtonu, řekl, že to, že „riziko obchodního protekcionismu ustoupilo a že trhy přehodnocují výhled americké fiskální politiky.“ Což je jenom eufemisticky řečeno, že Trump je menší blázen či větší amatér, než si myslel. Naopak, v novinařině by Draghi kariéru asi neudělal. Na dotaz novináře, jaký titulek by dal dnešnímu zasedání do novin, řekl větu o 27 slovech, jejíž pravděpodobnost zaujmout čitatele tak, aby si článek přečetl, je zhruba stejná, jako že Plačky nad Finneganem zvítězí v anketě náctiletých čtenářů.

skoleni_13_10

Ohledně měnové politiky je nejvýstižnějším popisem parafráze slavné řeči M. Thatcherové: gentlemen se (jako korouhvička) neotáčí. Ani pod tlakem Němců se totiž Draghi ani ke kosmetickému zpřísnění měnové politiky nechystá: německému ministrovi financí naopak vzkázal, že je ironické poslouchat kritiku na svou adresu od těch, co si na nezávislosti centrální banky nejvíce zakládají.  Ohledně výhledu nabídl kombinaci jestřábího i holubičího, což evidentně na chvíli zmátlo devizový trh – kurz eura proti dolaru nejdřív oslabil přes 1,09, poté se vrátil citelně pod tuto hranici. Draghi totiž na jedné straně řekl, že rizika deflace v podstatě zmizela a že oživení, které bylo donedávna „křehké a nerovnoměrné“ je nyní „solidní a široké“.

Na druhé straně však dodal, že o ukončení programu odkupu aktiv se v Radě guvernérů nediskutovalo, protože rizika jsou stále směrem dolů a, což je nejdůležitější, poptávkové inflační tlaky stále nejsou přesvědčivé.
V tom všem má pravdu. Jak ale ukázala páteční předběžná inflační data za duben, nemusí to tak být navěky. Výrazný růst dubnové inflace ve službách (z průměrných 1,2 % v předchozím půlroce na 1,8 % v dubnu) sice vypadá zvláštně a i nezaměstnanost nic takového nevěští, možná však přece  jenom na horizontu vidět kontury poptávkových inflačních tlaků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).