Hlavní navigace

Zasedání ČNB změnu měnové politiky nepřinese

29. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruně se závěr zkráceného týdne nevydařil. Vůči euru totiž oslabila o desetinu procenta a na mezibankovním trhu se tak kurz posunul k 27,06 CZK/EUR.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dosáhl v předminulém týdnu 265 tis. (trh 269 tis.). Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v únoru snížily o 2,8 % m/m (trh –3,0 %). Statistika očištěná o objednávky dopravních prostředků poklesla o 1,0 % m/m (trh –0,3 %). Růst amerického HDP v Q4 15 byl revidován na 1,4 % q/q (anualizovaně) z dříve odhadovaných 1,0 %. Jádrový deflátor osobní spotřeby v únoru vzrostl o 1,7 % y/y (trh 1,8 %). Indikátor osobní spotřeby v únoru vzrostl o 0,1 % m/m v souladu s očekáváním, ale lednová dynamika byla revidována z 0,5 % na 0,1 % m/m.

Index ekonomického sentimentu ve Francii setrval v březnu na únorové hodnotě 100 bodů (trh 101 bodů).

Důvěra v českou ekonomiku v březnu poklesla na 14,2 bodu z únorových 14,5 bodu kvůli snížení sentimentu podnikatelů (z 12,3 bodu na 11,9 bodu) i spotřebitelů (z 3,8 bodu na 2,5 bodu).

Páteční údaje z amerického trhu práce by měly prospět dolaru

Dolar včera proti euru ztratil dvě desetiny procenta své hodnoty, když se kurz dostal k úrovni 1,12 USD/EUR. Americká měna tak ukončila týdenní sérii posilování. Makroekonomické údaje z největší světové ekonomiky totiž opětovně snížily šance na brzké zvýšení sazeb Fedu. Přestože růst amerického HDP byl v posledních třech měsících loňského roku revidován směrem nahoru, vývoj cen trhy zklamal. Jádrový deflátor osobní spotřeby v únoru zaostal za očekáváním analytiků.

I v tomto týdnu se pozornost trhů zaměří na ekonomiku USA a Fed. Dnešek přinese projev šéfky americké centrální banky Janet Yellen a ve čtvrtek vystoupí její zástupce William Dudley. Nejdůležitější však budou páteční údaje z trhu práce. Konsenzus analytiků předpokládá, že americká ekonomika vytvořila v únoru 200 tis. nových pracovních míst. Ekonomové SG jsou výrazně optimističtější, když očekávají hodnotu 249 tis. Přestože vystoupení představitelů Fedu budou pravděpodobně opatrná, dobrá data o zaměstnanosti by mohla nakonec přispět k posílení americké měny vůči euru. V Evropě se tento týden dočkáme prvních odhadů březnové inflace z Německa, Francie i za celou eurozónu. SG předpokládá setrvání eurozóny v deflaci (-0,2 %), meziroční pokles cen čeká i celý trh (-0,1 %).

Zasedání ČNB může znovu přinést debatu o záporných sazbách

Koruně se závěr zkráceného týdne nevydařil. Vůči euru totiž oslabila o desetinu procenta a na mezibankovním trhu se tak kurz posunul k 27,06 CZK/EUR. Během velikonočního pondělí koruna dále oslabila na 27,07 CZK/EUR, nejslabší úrovni od konce února České měně neprospělo zveřejnění březnového konjukturálního průzkumu. Důvěra v českou ekonomiku se podle ČSÚ mírně snížila, když nižší sentiment vykázali spotřebitelé i podnikatelé. To je poměrně překvapivá informace, když uklidnění situace na globálních trzích v posledních týdnech mohlo důvěru v ekonomiku spíše podpořit. Celkový index sentimentu se však nadále drží na úrovních, který je konzistentní s pokračujícím růstem českého hospodářství.

Tip do článku - účto fakturace duben

Hlavní události tohoto týdne bude čtvrteční zasedání České národní banky. Žádnou změnu politiky od ČNB nečekáme. Centrální bankéři nicméně mohou opět debatovat nad možností záporných sazeb. To však vnímáme především jako verbální intervenci proti přílivu spekulativního kapitálu. Zavedení záporných sazeb v našem hlavním scénáři nepředpokládáme (a trh část původně očekávaného snížení z cen forwardových kontraktů umazal). Pokud však ČNB tuto možnost opětovně zmíní či dokonce o ní bude bankovní rada hlasovat, mohla by koruna zůstat v bezpečné vzdálenosti od hranice kurzového závazku.

Polský zlotý včera proti euru posílil o zhruba třetinu procenta a dostal se tak na nejsilnější úroveň od začátku roku (4,25 PLN/EUR). Tento týden ve čtvrtek bude v Polsku zveřejněn odhad březnové dynamiky cen, kde SG očekává meziroční deflaci 0,7 % po 0,8 % v únoru. Zlotému by se mohlo i v následujících dnech dařit, když polská centrální banka podle vyjádření většiny svých představitelů nepředpokládá uvolnění měnových podmínek navzdory trvající deflaci.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).