Hlavní navigace

Zasedání ČNB bylo pro trhy překvapením. Co doporučují analytici?

Martin Lobotka

Průmysl nedopadl na první pohled nic moc. Když se podíváte pod povrch, není to tak zlé. Trhy překvapila i ČNB, s novou prognózou i intervencí. Co by měli investoři udělat?

Doba čtení: 2 minuty

Včera v ČR průmyslová produkce a zasedání ČNB. Průmysl na první pohled nic moc (-12,5% r/r, ČS: –13,2% r/r), když se ale člověk podívá pod povrch, vidí, že to tak zlé není. Zaprvé, je tady silný efekt počtu pracovních dní, po očištění o tento efekt je pokles o necelých 6% r/r Zadruhé, m/m dynamika se zlepšuje – meziměsíční pokles byl 0,7% a 0,8% v říjnu a listopadu, v prosinci ale už jenom 0,1%. Když se podíváme na vývoj předstihových indikátorů zde i v Německu, myslíme si, že průmysl v lednu nebo únoru dosedne na dno a začne od 2Q13 mírně růst. Společně s nezhoršující se spotřebitelskou důvěrou a intenzitou menší mírou fiskální restrikce to dává naději, že ekonomika jako celek začne od 2H13 oživovat, což bude pozitivní i pro kačku. 

Zasednutí ČNB pro nás překvapením nebylo, pro trh ano. ČNB vydala novou prognózu, která je podobná naši prognóze z ledna – růst ČNB čeká –0,3% r/r letos a +2,1% r/r v roce 2014. ČNB řekla, že nová prognóza je stále konzistentní s (mírně) uvolněnějšími měnovými podmínkami, ale že ekonomika je poblíž hranice, kde už to možná nebude potřeba. Guvernér rovněž řekl, že koruna uvolňuje měnové podmínky a že uvolnění je méně urgentní než předtím. To vše, společně s očekáváním ČNB o koruně (průměr 25,30 letos) a s ani jedním slovem o intervencích, zatlačilo na trh, který byl výrazně long. A byla jízda jako už dlouho ne – kačka posílila až na 25,35 (40 haléřů, cca 1,5%). Doporučujeme profit lock na našem nedávném investičním doporučení short EURCZK (cíl je 25,30 ale proč to riskovat dále). V dalších měsících bude ČNB čekat, jestli se předstihové indikátory přetaví v lepší makro a bude udržovat kačku mezi 25,20–25,7. Kačka asi 25,30/25,20 zkusí, pod 25,20 bych ale čekal vyjádření ČNB. Otázkou je, zda ji trh tentokrát bude brát vážně. 

dan_z_prijmu

Německé průmyslové tržby vzrostly o 0,8% m/m, 3M průměr se dostal na 1%, což je nejsilnější hodnota od léta 2011. Společně s IFO / PMI je to další potvrzení,ž e německá ekonomika se po propadu o 0,5% q/q ve 4Q12 zotavuje. 

Mluvčí Merkelové včera nepřímo reagoval na slova Hollandea o tom, že EUR je nadhodnocené a že by se měli domluvit v EMU na nějakém střednědobém cíli (…no jo, Hollande), když řekl, že nevidí problém – EUR posílilo z 1,353 na 1,35 po komentářích, pak se vrátilo na momentálních 1,353, kde čeká na dnešní ECB. Dle nás je EUR stále ještě o něco silnější než bychom čekali, ale pokud se nedostane přes 1,37, nevidíme důvod proč 1) být velice nespokojený 2) otevírat short EURUSD. Dnes zasedá ECB, změna sazeb se nečeká, uvidíme, co komentář, zejména k EURUSD, ale nečekáme, že by Draghi přišel s něčím převratným. Se zlepšujícími se daty v Německu a fiskálem v USA jsem stála mírně nakloněn slabšímu dolaru, i když takový Berlusconi by dokázal s EUR pohnout…Momentálně od tohoto páru ruce pryč a čekat. 

Našli jste v článku chybu?