Hlavní navigace

Září ve znamení nákupů oblečení, za jídlo dál šetříme

5. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Maloobchod v září opět zklamal a zároveň potvrdil, že letošní rok nebude dobrý. Statistika naznačuje, že zatímco šetříme na jídle, za obuv a oblečení jsme ochotni utrácet víc.

Maloobchodní výsledky za září opět zklamaly a dávají tak jasně najevo, že letošní rok opět nebude dobrý.  Poslední půlrok s výjimkou července tržby klesají a výsledek za září to jen potvrdil. Tržby v celém maloobchodě se propadly o 3,3 % a to je jeden z nejhorších výsledků tohoto roku. Důležitý faktor byl menším počtem pracovních dnů, který ovlivnil hlavně prodeje automobilů. Po očištění tržby vzrostly o nepatrné dvě desetiny procenta. Pokles tržeb ale šel napříč celým maloobchodním trhem. 

Na pochmurné zprávě se podílí celá řada faktorů. Jedním z nich je obecná nechuť nakupujících utrácet za jakékoli spotřební zboží. V hlavách mají neustálý pocit zdražování a omezených rodinných rozpočtů, a proto při svých nákupech myslí hlavně na cenu a jak ji snížit. To se projevuje na základních nákupech, obzvláště u potravin. Zde tržby v září poklesly o 5,9 %. Svůj podíl viny na tom nesou i jejich ceny, které v září meziročně rostly o 7,3 %. 

skoleni_21_6

Špatnou situaci podtrhují výsledky prodejů automobilů, které propadly o 3,4 %. Částečně tak kopírují evropský trend, kdy v současné krizi poptávka po automobilech v Evropě výrazně klesá. Pro výrobce, kteří mají své továrny hlavně v západní Evropě, tedy například Fiat na Sicílii nebo Ford v Belgii, to znamená rozhodování o jejich možném uzavření. 

Zatímco lidé ještě šetří na jídle, více jsou ochotní utratit za oblečení a obuv. Zde tržby rostou bez přestávky už rok a jejich letošní průměr je 6,1% růst. Podtrhuje to i výsledek za září, kdy tržby rostly o 11,6 %. Spotřebitelé si s oblibou vybírají hlavně nákupy ve slevách a akčních výprodejích, které dokážou přitáhnout pozornost. Obchody se tak ale dostávají mnohdy do bludného kruhu, kdy bez slev a výprodejů nejsou pro zákazníky atraktivní. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).