Hlavní navigace

Zápisky z posledního jednání FOMC poslaly indexy níže

Petr Bártek

Včera americké akciové indexy spadly z pětiletých maxim (S&P 500 +0,73 %, Nasdaq +0,68 %) v reakci na zveřejněné poznámky z posledního zasedání FOMC, které ukázaly na to, že někteří členové vidí v současném vykupování dluhopisů inflační rizika

Doba čtení: 2 minuty

Fed by jim měl svou expanzivní měnovou politiku přizpůsobit. I když se podobný komentář objevil i během předchozího zasedání, akciové trhy to strhlo výrazně níže (v obavách o omezení výkupu dluhopisů ze strany Fedu v objemu 85 mld. $ měsíčně), když v průběhu posledních dní působily dojmem, že čekají na důvod pro vyvolání technické korekce po výrazném růstu z posledních měsíců.

Dnes vychází řada makrodat: v 14:30 SEČ index spotřebitelských cen (oč. +1,6 % r/r, jádrový index +1,8 % r/r), týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti (oč. nárůst z 341 tis. na 355 tis.) a dále v 16h SEČ lednový index předstihových indikátorů (oč. +0,2 % m/m). Své kvartální výsledky zveřejňují například společnosti: Walmart (oč. upravený zisk na akcii 1,57 $, tj. +9 % r/r, u tržeb se čeká růst o 4 % r/r; investoři budou sledovat, jak se nárůst osobních daní a cen benzínu projevil na útratách spotřebitelů), těžař zlata a mědi Newmont Mining (oč. 0,97 $, tj. –17 % r/r, u tržeb se čeká pokles o 4 % r/r) a Hewlett Packard (oč. 0,71 $, tj. –23 % r/r, u tržeb se čeká pokles o 7 % r/r). Asijské akciové indexy navázaly na obchodování v USA a klesaly (Nikkei 225 –1,39 %, Hang Seng –1,72 %).

V rámci indexu Nikkei225 nejméně klesal zdravotnický sektor a naopak nejvíce telekomunikační sektor. V Evropě dnes vychází předstihové indexy nákupních manažerů za únor (očekává se mírný nárůst kompozitního indexu na 49 b., což je stále těsně pod hranicí 50 b., která odděluje expanzi od kontrakce). V Německu je situace o něco lepší: u služeb se očekává víceméně meziměsíční stagnace na 55,5 b. a u výroby nárůst z 48,6 b. na 49 b. Evropské akciové indexy zahajují oslabením. Stejným směrem začalo obchodování i na pražské burze. Martin Krajhanzl (Analytik)

dan_z_prijmu

NWR: s větší ztrátou kvůli nižším tržbám

NWR zveřejnilo výsledky za 4. kvartál. Čistá ztráta dosáhla 48,61 mil. € (loni za stejné období zisk 8,8 mil. €) a zaostala tak o 37 % za konsensem trhu. EBITDA skončila pod konsensem především kvůli nižším tržbám, které o 2,4 % zaostaly za odhady. To je překvapivé vzhledem k dříve zveřejněným prodejním objemům a cenám. Jednotkové těžební náklady v loňském roce v souladu s naším odhadem vykázaly 1% meziroční pokles na 81 € za tunu.

NWR poskytlo výhled pro letošní rok: očekává prodejní objemy uhlí ve výši 9,5 až 10,5 mil. tun rovnoměrně rozdělené mezi koksovatelné a energetické uhlí a prodeje 700 tis. tun koksu. To je v souladu s dříve vydaným výhledem 10–11 mil. tun uhlí a 800 tis. tun koksu (rozdíl způsobuje interní spotřeba NWR). Investiční výdaje by měly dosáhnout 120 až 130 mil. €, tj. také v souladu s dříve vydaným výhledem (tzn. snížení investičních výdajů o 30 až 50 %).

Našli jste v článku chybu?