Hlavní navigace

Zápis ze zasedání Fedu zklamal trhy

20. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Tolik očekávané zasedání Fedu přineslo na trh eura s dolarem jen krátkodobý výkyv. Zápis ze zasedání zklamal všechny, kteří čekali holubičí i jestřábí výsledek.

Zprávy a události

         Počet nově zahájených staveb se v USA v říjnu snížil o 2,8 % m/m (trh +0,8 %). Počet stavebních povolení se naopak zvýšil o 4,8 % m/m (trh +0,9 %). U obou ukazatelů byl zářijový výsledek revidován k lepšímu (nově zahájené stavby tak v září rostly o 7,8 % a stavební povolení o 2,8 %).

         Běžný účet za celou EMU skončil v září v přebytku 30 mld. EUR (SA) po přebytku ve výši 22,8 mld. EUR v předchozím měsíci. Stavebnictví ve stejném měsíci pokleslo o 1,8 % m/m, meziročně bylo nižší o 1,7 %.

         Průměrná hrubá mzda v Polsku se v říjnu zvýšila o 3,8 % meziročně (trh +3,3 %) po zářijovém růstu o 3,4 %. Zaměstnanost se pak v souladu s očekáváním zvýšila o 0,8 % y/y (+0,8 % v září).

Euro vůči dolaru ve středu téměř beze změny

Včerejší obchodování na trhu eura s dolarem příliš vzruchu nepřineslo, když se kurz USD/EUR obchodoval v pásmu 1,2513–1,2571. Trhy čekaly na večerní zápis z posledního zasedání Fedu. Zveřejněná data z druhé strany Atlantiku potvrdila, že americký trh nemovitostí stále oživuje. Průměrný růst nově započatých staveb za poslední dva měsíce dosáhl 2,5 %, u stavebních povolení dokonce 3,8 %. V eurozóně byla zveřejněna pouze stavební produkce za září, která byla meziročně nižší o 1,7 %, a běžný účet za září, který potvrdil, že EMU jako celek s vnější rovnováhou problém nemá.

Zápis z posledního zasedání Fedu přinesl na trh eura s dolarem jen krátkodobý výkyv a dnes ráno se kurz USD/EUR opět obchoduje okolo včerejší ranní úrovně 1,2540. Tento zápis musel zklamat všechny, kteří čekali holubičí nebo jestřábí výsledek, jelikož nic nového nepřinesl. Sazby by stále měly zůstat na současných úrovních po dostatečně dlouhé období. Ekonomové SG očekávají, že tato věta by se měla změnit již na prosincovém zasedání a první zvýšení sazeb očekávají již v červnu příštího roku.

Dnes se z USA dočkáme říjnové inflace, která by se měla meziročně mírně posunout dolů z 1,7 % na 1,6 %. Jádrová meziroční inflace by naopak měla mírně přidat z 1,7 % na 1,9 %. Kromě inflačních dat budou zveřejněny i pravidelné čtvrteční nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by měly dle ekonomů SG poklesnout dokonce na 265 tis. Za pozornost budou stát i předstihové indexy (PMI, výhled podniků z okolí Philadelphie, celkový vpředhledící index) či prodeje již stávajících domů za říjen.

Dnes budou v EMU zveřejněny PMI indexy za listopad. Ekonomové SG očekávají zlepšení důvěry v Německu i EMU nejen v průmyslu, ale i ve službách. Již v úterý zveřejněný ZEW index naznačil, že by se mohla nálada v EMU opět lepšit, nicméně více než křehké oživení na hraně recese do budoucna patrně očekávat nelze. Ekonomové SG vidí zlepšení průmyslového PMI z 50,6 bodu na 51,2 bodu a indexu ze služeb z 52,4 bodu na 52,6 bodu. Jejich odhady jsou konsistentní s růstem HDP v EMU za Q4 14 ve výši 0,2 % q/q. Kromě PMI indexů se dočkáme i spotřebitelské důvěry za listopad, která by se měla také zlepšit po nepříliš dobrých výsledcích v posledních třech měsících.

Česká koruna ve středu mírně silnější

Česká koruna si včera připisovala mírné zisky, když posílila z ranních úrovní těsně nad 27,70 CZK/EUR na 27,68. Dařilo se i maďarské měně, která si polepšila přibližně o 0,3 % a navázala tak na úterní úspěšnou seanci. Polský zlotý naopak mírně ztratil. Dařilo se i dalším rizikovým aktivům, například evropské akcie si připsaly 0,1 %.

V domácí ekonomice žádná data zveřejněna nebyla. V Polsku pak byla publikována říjnová data z trhu práce. Zatímco zaměstnanost dle očekávání vzrostla o 0,8 % meziročně, což byl stejný výsledek jako v předchozím měsíci, růst mezd akceleroval z 3,4 % na 3,8 %. Při pohledu na trend je vidět, že růst mezd měl své dno na začátku roku 2013, poté se již tempo růstu pomalu zvyšovalo. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny v říjnu poklesly o 0,6 % meziročně, růst reálných mezd dosáhl slušných 4,4 % y/y. 

legislativni_zmeny_21

Dnes budou v regionu zveřejněna zajímavá data opět jen z Polska. Tamní průmysl by si měl dle polského ekonoma SG J. Janeckeho v říjnu polepšit o 2,0 % meziročně, trh je o něco pesimističtější. Výsledek polské průmyslové výroby je nakonec zajímavý i pro nás vzhledem k vysoké kladné korelaci s českou výrobou. Kromě průmyslu bude zveřejněna i stavební výroba a ceny z průmyslu, které by měly v říjnu poklesnout o 0,4 % meziměsíčně (-1,4 % meziročně). Již zveřejněné české ceny v průmyslu zejména díky propadu cen ropy také poklesly o 0,4 % (propad cen ropy se nejdříve v rámci PPI promítá u rafinovaných ropných výrobků). Kromě ekonomických údajů bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání polské centrální banky a promluví také guvernér maďarské centrální banky.

Česká výnosová křivka se ve středu posunula nahoru zejména na delším konci, který vyskočil o 5 bb. Krátký konec se pak zvýšil přibližně o 2 bb. Korunové výnosy následovaly vývoj na evropském protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).