Hlavní navigace

Zápis ze zasedání Fedu může obnovit naději na zvýšení sazeb

17. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Kurz USD/EUR bude dnes vyčkávat na zápis z posledního zasedání Fedu. Ten by mohl ukázat, že prosincové zvýšení úrokových sazeb nemusí být ještě zcela vyloučeno a dopomoci americkému dolaru umazat ztráty, které utrpěl v posledních dnech.

Kurz USD/EUR bude dnes vyčkávat na zápis z posledního zasedání Fedu. Ten by mohl ukázat, že prosincové zvýšení úrokových sazeb nemusí být ještě zcela vyloučeno a dopomoci americkému dolaru umazat ztráty, které utrpěl v posledních dnech.  V regionu budou zveřejněna pouze pravidelná data z polského trhu práce, zbytek kalendáře je prázdný.

Zvýšení sazeb v USA stále ve hře

Zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu by mohlo obnovit naději na letošní zvýšení úrokových sazeb. Červencové zasedání bylo totiž více jestřábí, než trh čekal. Zatím se zdá, že pokud jde o brexit, vnímá Fed rizika z toho plynoucí spíše jako střednědobá, než krátkodobá. Podstatné bude, zda mnoho, někteří a nebo většina členů FOMC bude toho názoru, že silná červnová data ztrhu práce převážila jejich květnový propad. To, zda se zvýšení úrokových sazeb na konci letošního roku vrátí do hry, bude záviset na tom, zda Fed na zářijovém zasedání bilanci rizik vyhodnotí jako vyrovnanou.

Pokud jde o nastavení úrokových sazeb ve Spojených státech, vody již včera rozvířil člen FOMC Dudley, který prohlásil, že zářijové zvýšení úrokových sazeb je stále možné a že trhy tuto možnost podceňují. Podle jeho slov se již blíží bod, kdy bude zvýšení sazeb vhodné. Podle ekonomů SG je však spíše pravděpodobné, že úrokové sazby zůstanou letos beze změny. Trh letošnímu zvyšení sazeb dává šanci 40 %.

Kurz eura si včera vůči americkému dolaru připisoval zisky. Náladu mu vylepšil německý Zew index, který se v srpnu vzpamatoval z brexitového šoku a opět rostl. Ve výhledu za šest měsíců se odpoutal od svého tří a půl letého minima a si polepšil o více než sedm bodů na 0,5 bodu. Kurz USD/EUR si tak v průběhu dne připsal téměř 1 %, když se vyšplhal až na hladinu 1,132 USD/EUR. Náladu mu však schladil člen FOMC Dudley, který varoval, že zářijové zvýšení sazeb ve Spojených státech je stále možné. Euro pak část svých zisků umazalo, i tak ale skončilo ve srovnání s pondělním obchodováním o 0,7 % výše (1,126 USD/EUR).

skoleni_7_4

Český růst HDP příjemně překvapil

V regionu budou dnes zveřejněna pouze pravidelná data z polského trhu práce. Zaměstnanost by si měla v meziročním srovnání polepšit o 3,1 %, přičemž podobné tempo si zřejmě udrží i v následujících měsících. Slušnou dynamiku by měly vykázat i průměrné hrubé nominální mzdy (+4,6 % y/y). To přispívá k dobré náladě domácností, které jsou ochotny utrácet. Spotřeba domácností tak zůstává, stejně jako ve zbytku regionu, hlavním tahounem růstu HDP. Pokud jde o vývoj regionálních měn, dnešek příliš mnoho vzruchu neslibuje. Kurz koruny zůstane s největší pravděpodobností přilepen u hranice 27,02 CZK/EUR, přičemž u ostatních měn může být patrná nervozita před zveřejněním zápisu z posledního zasedání Fedu. Na ten si však budeme muset počkat až do dnešní osmé hodiny večerní.

Včera byl zveřejněn první odhad českého HDP za Q2 16. Ten příjemně překvapil. Zatímco trh počítal s růstem o 0,6 % mezikvartálně, česká ekonomika nakonec přidala 0,9 %. Meziroční tempo brzdila vysoká srovnávací základna, i tak ale HDP rostl o 2,5 %. Přestože podrobná struktura HDP ještě nebyla zveřejněna, hlavním tahounem nejspíš zůstala spotřeba domácností. Naopak investice, které stále trpí nízkým spolufinancováním z fondů EU, byly zřejmě brzdou. Čisté exporty podle našich předpokladů přispěly k růstu pozitivně. Na základě dnešních dat jsme svůj celoroční výhled revidovali z 2,1 % na 2,5 %. České koruně nezbylo i navzdory příznivým datům nic jiného, než zůstat přilepená těsně u kurzového závazku. Poměrně v úzkém pásmu (+/- 0,1%) se držel i polský zlotý a maďarský forint. Na konci úterního obchodního dne se nacházely na úrovni 4,27 PLN/EUR, respektive 310 HUF/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).