Hlavní navigace

Zápis z jednání FOMC ukáže, jak jsou rozvržena rizika

4. 4. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Americká ekonomika v březnu vytvořila 215 tis. nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (trh 205 tis.). Míra nezaměstnanosti stoupla o desetinu procenta na 5,0 % (trh 4,9 %), když vzrostla míra participace z 62,9 % na 63 %.

Průměrná hodinová mzda stoupla o 0,3 % m/m (trh +0,2 %), což představuje meziroční růst o 2,3 % (trh +2,2 %). ISM index z průmyslu si v březnu polepšil ze 49,5 bodu na 51,8 bodu (trh 51 bodů). Spotřebitelská důvěra měřená Michiganskou univerzitou vzrostla ve stejném měsíci z 90 bodů na 91 bod (trh 90,5 bodu).

Německý PMI z průmyslu byl revidovaný k vyšším hodnotám z 50,4 na 50,7 bodu. Trh žádnou revizi neočekával. • Stejný indikátor z Francie žádnou změnu nedoznal a jeho hodnota zůstává na 49,6 bodu. • PMI z průmyslu za celou eurozónu byl revidován o dvě desetiny bodu na 51,6.

Český státní rozpočet v březnu hospodařil s přebytkem 43,6 mld. CZK. Český PMI zklamal trhy poklesem na 54,3 bodu, zatímco tržní konsenzus očekával pokles pouze na 55,1. • Stejný indikátor v Maďarsku si pohoršil na 51,7 bodu. • Naopak polský PMI si polepšil na 53,8 bodu, zatímco analytici očekávali mírný pokles na 52,6 bodu.

Průmyslová produkce v eurozóně zkoriguje výborný lednový výsledek

Americký dolar v minulém týdnu výrazně oslabil. Proti euru ztratil necelá dvě procenta. Hlavní ránu mu hned z kraje týdne zasadila prezidentka Fedu Janet Yellen, která zdůraznila, že při zvyšování úrokových sazeb je nutná opatrnost. Na konci týdne dolaru už ani nepomohl dobrý report z trhu práce, který ukázal nejenom na další velmi slušný růst nových pracovních míst, ale mírně překvapil i rychlejším růstem hodinové mzdy. Míra nezaměstnanosti sice o desetinku stoupla, ale to hlavně kvůli rostoucí míře participace. Navíc euro podpořily údaje o spotřebitelských cenách. Inflace byla vyšší v Německu i za celou eurozónu. Předstihové indikátory PMI nadále ukazují na dobrý růst evropské ekonomiky. Kurz USD/EUR tak vstupuje do nového týden těsně pod úrovní 1,14.

Tento týden bude na data o něco chudší. Pozornost na sebe strhne zápis z posledního zasedání Fedu, který pomůže odhalit, jak členové FOMC vnímají rozložení rizik prognózy, i když hodně již v minulém týdnu prozradila Janet Yellen. Zveřejněná data by měla ukázat na propad továrních objednávek a zvýšení deficitu obchodní bilance. Na druhé straně předstihový indikátor ISM by měl zaznamenat zlepšení.

Průmyslová produkce za únor by v Německu i ve Francii měla zaznamenat meziměsíční pokles. Nicméně po velmi dobrých číslech z ledna ekonomové SG stále předpokládají v prvním čtvrtletí letošního roku slušný růst v průmyslu.

Ekonomický kalendář tedy napovídá, že tento týden dojde na trzích ke zklidnění. Dolar by měl přestat oslabovat a mohl by zkorigovat část svých ztrát z minulého týdne.

Koruna po zasedání ČNB posílila

Obchodování s korunou začalo minulý týden na slabších úrovních. Na trzích vládla mírná nervozita před zasedáním ČNB. Nicméně po zasedání nervozita opadla a koruna posílila na 27,03 CZK/EUR. Drobně si v průběhu týdne polepšily i maďarský forint a polský zlotý.

Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání ČNB. Bankovní rada na něm potvrdila, že bude držet kurz koruny proti euru nad hladinou 27. Navíc bankovní rada upřesnila, kdy předpokládá zrušení dosavadního kurzového závazku. Centrální bankéři v současnosti vidí konec intervenčního režimu blíže k polovině roku 2017. Diskutovány byly i záporné sazby. Nicméně diskuze se odehrávala pouze v obecné rovině o dopadech tohoto opatření do ekonomiky. Konkrétní scénáře, jak sazby do záporu poslat, bankovní rada neprobírala. To právě přispělo k posílení koruny.

Minulý týden v české ekonomice ještě přinesl finální odhad HDP v Q4 15. Ten potvrdil mezikvartální stagnaci ekonomiky v posledním čtvrtletí a meziroční růst o 4,0 %. Za zpomalením stojí jednak technické faktory spojené se sezónním očišťováním, tak i výrazné snížení investiční aktivity spojené s koncem financování z programového období 2007–2013. Evropské fondy ovlivnily i výsledky státního rozpočtu v březnu. Ten skončil v rekordním přebytku 43,6 mld. CZK právě díky zpětnému vyplácení prostředků z rozpočtu EU na již dokončené projekty. Meziročně se sice vybralo více na daních, ale jejich výběr zatím zaostává za plánem Ministerstva financí. Nicméně vzhledem k současnému vývoji očekáváme, že letošní schodek dosáhne 30–40 mld. CZK, což je výrazně méně než schválených 70 mld. CZK.

Tento týden přinese další údaje z české ekonomiky. Průmyslová výroba by měla vykázat další meziroční růst (+3,9 %), když ji táhne zejména automobilový průmysl podporovaný poptávkou po autech ze zemí eurozóny. Navíc v únoru byly zprovozněny dva reaktory dukovanské jaderné elektrárny, což by mělo zvednout produkci energií. Na druhé straně působí utlumená investiční aktivita, která znovu souvisí s výpadkem financování z evropských fondů. Tento faktor může stát i za zhoršováním předstihového indikátoru PMI, který v březnu klesnul na 54,3 bodu z únorových 55,5 bodu. Zahraniční obchod si i nadále vede velmi dobře. Ke zvýšení přebytku pomáhají nízké ceny komodit, ale i nižší dovoz investičních statků. Přebytek za únor by měl dosáhnout 16,8 mld. CZK.

I v březnu podle našeho odhadu ubylo nezaměstnaných. Za snížením nezaměstnanosti stojí jak dobrá ekonomická výkonnost ekonomiky, tak i sezónní faktory, které na jaře začínají nezaměstnanost snižovat. V březnu podle našeho odhadu podíl nezaměstnaných činil 6,1 %. Dobrá situace na trhu práce nahrává spotřebitelům. Výrazný růst by tak měly zaznamenat maloobchodní tržby jak v sektoru aut, tak i ostatního zboží. Celkově by maloobchod měl přidat 8,3 % y/y. Prodeje očištěné o automobily by se pak měly zvednout o 7,4 % y/y.

skoleni_29_6

V Polsku tento týden zasedne centrální banka. Většina členů bankovní rada se zatím vyjadřuje proti snižování sazeb, a tak ani SG jejich snižování nečeká i přesto, že v březnu se polská deflace prohloubila na –0,9 % y/y.

Z pohledu koruny by tento týden příliš zajímavý být neměl. Data z reálné ekonomiky s jejím kurzem pravděpodobně nepohnou. Na případný impuls si budeme muset počkat až na následující týden, kdy budou zveřejněny údaje o spotřebitelských cenách.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).