Hlavní navigace

Zápis z jednání Fedu poodhalí další možnosti stimulace ekonomiky

22. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: ISIFA
Akciové trhy si drží svá několikaměsíční maxima při mizivé volatilitě, euro posiluje a záchranný fond eurozóny EFSF včera emitoval pokladniční poukázky se záporným výnosem.
 

Rovněž na středoevropských trzích se jeví vše báječně. Měny zpevňují, stejně tak se daří akciím a dluhopisům.

Již nadcházející dny ovšem ukáží, zdali relativně vysoké ceny rizikových aktiv mají své opodstatnění. Máme přitom obavy, že fundamentálně vzato nedošlo v klíčových ekonomikách k pozitivnímu obratu. Naopak například dnes brzy ráno zveřejněná data týkající se japonského zahraničního obchodu svědčí o přesném opaku. Japonský vývoz klesl v červenci meziročně o 8 %, přičemž vývoz do Evropské unie klesl o čtvrtinu.

Jestliže připustíme, že z fundamentálního hlediska jsou současné ceny aktiv diskutabilní, pak zásadní argument pro jejich současnou výši může být hojnost levné likvidity, která má svůj původ v politice centrálních bank. I proto bude důležité mít možnost nahlédnout do kuchyně americké centrální banky, což by měl zprostředkovat dnes večer zveřejněný podrobný zápis z jejího posledního zasedání.

Fed nejenže slíbil dodávat komerčním bankám dodatečné likvidní prostředky za prakticky nulové úroky (za příslušný kolaterál) až do konce roku 2014, ale navíc zvažuje možnost, že bude opět intervenovat na trzích aktiv a nakupovat do své bilance (vládní a možná i hypoteční) dluhopisy. A právě podrobný zápis z diskuse vedení Fedu (výbor FOMC) může naznačit jak daleko jsme od takového expanzivního zásahu a jakou vlastně může mít podobu.

O tom, zdali se Fed k další expanzivní akci, která by de facto dále podpořila ceny aktiv, opět rozhoupá, zřejmě rozhodnou důležitá makroekonomická data zveřejněná v září eventuálně v říjnu, přičemž do rozhodování FOMC může promluvit i vývoj v eurozóně. Je možné, že po zveřejnění dnešního zápisu z jednání FOMC budeme my a trhy v otázce určitě chytřejší, byť na konečný verdikt na adresu toho, zda dojde k další expanzi ze strany Fedu, raději skutečně počkejme na začátek září.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).