Hlavní navigace

Zápis z jednání Fedu podpoří úvahy o zvýšení sazeb v prosinci

18. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vyznění Fedu podle ekonomů SG bude napovídat prvnímu zvýšení sazeb již v prosinci. To už je ze dvou třetin započítáno v tržních cenách.

Zprávy a události

Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu klesla o 0,2 % m/m (trh +0,1 %). Využití kapacit se snížilo na 77,5 % z nahoru revidovaných 77,7 %. Spotřebitelské ceny v říjnu v souladu s očekáváním meziměsíčně přidaly 0,2 %, stejně jako ceny očištěné o potraviny a energie. Meziročně ceny vzrostly o 0,2 % trh (+0,1 %), po očištění o volatilní složky pak v souladu s očekáváním trhu o 1,9 %.

Finální odhad inflace spotřebitelských cen v eurozóně ukázal na meziměsíční růst o 0,1 %. V meziročním vyjádření ceny vzrostly také o 0,1 %. Meziroční jádrová inflace dosáhla 1,1 %.

Německý ZEW index se ve složce očekávání zvýšil ze 1,9 bodu na 10,4 bodu (trh 6,0 bodu). Ve složce hodnotící současný vývoj mírně ztratil z 55,2 na 54,4 bodu (trh 55,2 bodu).

České ceny průmyslových výrobců v říjnu klesly o 0,2 %, což v meziročním srovnání znamená pokles 3,9 %. Analytici očekávali pokles pouze o 0,1 % m/m a 3,7 % y/y.  Polská jádrová inflace v souladu s očekáváním přidala 0,2 % m/m a 0,3 % y/y.  Maďarská centrální banka ponechala svou klíčovou sazbu beze změny na 1,35 %.

Dolar nejsilnější od poloviny dubna

I přes ne úplně příznivá data z průmyslu kurz dolaru proti euru nadále postupně posiluje. Za první dva dny tohoto týdne se jeho hodnota proti euru zvýšila více než o procento. V dnešních ranních hodinách se obchoduje těsně pod úrovní 1,065 USD/EUR.

Průmyslová produkce ve Spojených státech v říjnu klesla o 0,2 %. Postaralo se o to hlavně teplé počasí, které snížilo produkci energií o 2,5 % m/m, spolu s útlumem těžby o 1,5 % m/m. Zpracovatelský průmysl již tak špatný výsledek neukazuje, když vzrostl o 0,4 %. Inflace i jádrová inflace se v říjnu vyvíjela podle očekávání. Ceny očištěné o volatilní složky již dosahují meziročního růstu 1,9 %. Celková inflace je ještě brzděna nízkými cenami komodit a tak dosahuje pouze 0,2 %.

Dobrých zpráv jsme se včera dočkali z Německa. Tamní ZEW index se ve své složce očekávání poprvé po sedmi měsících zvýšil. Zvýšení sice bylo očekávané, ale zveřejněné číslo tato očekávání výrazně předčilo. Naopak mírně se zhoršilo hodnocení současné situace.

Pozornost se dnes zaměří hlavně na zápis ze zasedání Fedu. Jeho vyznění podle ekonomů SG bude napovídat prvnímu zvýšení sazeb již v prosinci. To už je ze dvou třetin započítáno v tržních cenách. Navíc dnes vystoupí čtyři američtí centrální bankéři, což by mělo ještě více poodhalit, jak Fed v současnosti uvažuje. Více bychom se měli dozvědět i o záměrech ECB, protože dnes vystoupí dva její představitelé. Podle ekonomů SG ECB na svém prosincovém zasedání představí další kroky k uvolnění měnové politiky ve formě dalšího snížení depozitní sazby o 10 bb a rozšíření programu nákupu aktiv. Ve Spojených státech se dočkáme údajů z nemovitostního trhu. Nezvykle teplé počasí v říjnu by mělo zajistit vysoký růst statistiky nově zahájených staveb i udělených stavebních povolení. V západní Evropě dnes žádná důležitá data zveřejněna nebudou.

Regionální měny na začátku týdne v klidu

Všechny regionální měny se na začátku týdne obchodovaly v klidu. Kurzy koruny a polského zlotého se držely ve velmi úzkých pásmech a neměly zřetelné tendence ani oslabovat ani posilovat. Maďarský forint včera v reakci na zasedání centrální banky mírně posílil. Česká koruna se stále drží velmi blízko hladiny kurzového závazku ČNB. Pondělní údaje o cenách v průmyslu s ním nijak nepohnuly.

Ceny průmyslových výrobců v říjnu dále klesly. V meziměsíčním vyjádření spadly o dalších 0,2 % hlavně vlivem nižších cen chemických látek a cen v oddíle koksu a ropných výrobků. Výrazný nárůst zaznamenaly ceny zemědělských výrobců, které po sezónním očištění přidaly dokonce o 4,6 % m/m. V meziročním vyjádření vzrostly o 3,2 % a jedná se o jejich první růst po šesti měsících. V Polsku v pondělí nepřekvapila říjnová jádrová inflace, která mírně zrychlila z 0,2 % na 0,3 %.

Maďarská centrální banka (MNB) ponechala na svém včerejším zasedání svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny. Podle tamních centrálních bankéřů je současná uvolněná politika na místě a měla by vydržet po celou dobu horizontu prognózy. Současné podmínky jsou podle MNB v souladu s dosažením inflačního cíle.

skoleni_29_6

Dnes budou zveřejněny nové údaje z polského trhu práce. Zaměstnanost by měla v říjnu o 1 % vzrůst. Stejnou dynamiku by si polská zaměstnanost měla udržet i v dalších měsících. Průměrné měsíční mzdy by měly zpomalit svůj meziroční růst na 3,6 %. Na druhou stranu reálné mzdy jsou podporovány poklesem cen a v říjnu by měly přidat 4,4 % y/y.

Česká swapová výnosová křivka v pondělí zůstala víceméně beze změny.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).