Hlavní navigace

Zápis z jednání ECB napoví o odhodlání k dalšímu uvolňování měnové politiky

18. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Ve Spojených státech v lednu začala výstavba pouze 1,099 mil. nových domů, zatímco analytici čekali začátek výstavby 1,173 mil.

Meziměsíčně to znamená pokles o 3,8 % (trh +2,0 %). Vydáno bylo o 0,2 % stavebních povolení méně, což zhruba odpovídalo tržnímu konsenzu. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,1 % m/m, zatímco trhy čekaly pokles o 0,2 %. Po očištění o potraviny a energie rostly průmyslové ceny o 0,4 % (trh +0,1 %). Průmyslová produkce za leden vyskočila o silných 0,9 % m/m po prosincovém dolů revidovaném poklesu o 0,7 %. Analytici očekávali růst pouze o 0,4 %. Využití výrobních kapacit se zvýšilo ze 76,4 % na 77,1 % (trh 76,7 %).

Euro proti dolaru bez výraznějšího trendu

Kurz společné evropské měny proti americkému dolaru včera nezaznamenal výraznější výkyvy. Dolaru k ziskům nepomohly ani dobré výsledky z průmyslu či vyšší než očekávaný růst průmyslových cen. Kurz USD/EUR tak otevírá své evropské obchodování na úrovni 1,115.

Zápis ze zasedání americké centrální banky byl úplně v souladu s nedávnými vystoupeními jednotlivých členů FOMC. Fed tolik neznepokojuje oslabení ekonomiky v posledním čtvrtletí roku 2015, protože údaje z trhu práce ukazují stále dobré výsledky. Finanční podmínky v ekonomice se podle Fedu od prosince utáhly, což implikuje, že pro letošní rok by se měla snížit očekávaná trajektorie růstu úrokových sazeb. Debata byla také o rizikách prognózy. Stále více členů se domnívá, že rizika již nejsou vyrovnaná, ale spíše na spodní straně výhledu. Jestliže se tento názor ukáže jako většinový, další zvyšování sazeb by se odsunulo o několik měsíců.

Dnešní pozornost se přesune do Evropy. Zápis ze zasedání ECB pomůže odhalit další detaily o tom, jak hluboké je odhodlání ECB dále uvolňovat měnovou politiku. Podle našeho odhadu na březnovém zasedání dojde k dalšímu snížení depozitní sazby ECB i k prodloužení programu odkupu aktiv. Evropská rada by dnes měla ladit dohodu s Velkou Británií. K hlasování o této dohodě by v radě mohlo dojít již zítra. Odsouhlasení dohody, která dá Británii velkou šanci na setrvání v EU, by mělo podpořit jak společnou evropskou měnu, tak libru.

Hampl by v současnosti pro záporné sazby nehlasoval

Kurz české koruny se uprostřed týdne pohyboval v blízkosti kurzového závazku, nicméně se zdá, že na něj nenarážel. Centrální banka tak včera pravděpodobně výrazně neintervenovala. Zlotý i forint si včera polepšily. Polské měně pomohlo prohlášení polského vicepremiéra, které zmírnilo obavy, že plánované překlopení hypoték z švýcarských franků do zlotých sníží zisky bank. Zlotý tak posílil i přes zveřejnění nepřesvědčivých čísel z reálné ekonomiky. Zklamal průmysl, stavebnictví, průmyslové ceny i maloobchodní tržby.

Včera přibyl i další střípek do diskuze o záporných sazbách v Česku. Viceguvernér Mojmír Hampl prohlásil, že v současnosti by pro snížení sazeb ruku nezvedl. Podle něj přinášejí relativně málo užitku za velké náklady.

skoleni_29_6

Dnešek žádná důležitá ekonomická data z regionu nepřinese. Jedinou zajímavostí zůstane zápis z posledního zasedání polské centrální banky, který by mohl více naznačit, jaký je postoj nových členů k případnému dalšímu uvolňování měnové politiky.

Česká výnosová křivka se včera posunula o dva body nahoru po celé své délce.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).