Hlavní navigace

Zápis z FOMC bude zveřejněn zítra, ale spekulovat se bude už dnes

11. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Ken Teegardin (Flickr.com)
Slabý dnešní ekonomický kalendář bude vytvářet prostor pro spekulace ohledně obsahu zítřejšího zápisu z jednání FOMC (Fedu). Diskuze je o tom, jak moc jsou jeho členové rozdělení a na jakých tématech se názorové rozcházejí.

Slabý dnešní ekonomický kalendář bude vytvářet prostor pro spekulace ohledně obsahu zítřejšího zápisu z jednání FOMC. Diskuze je o tom, jak moc je FOMC rozděleno a na jakých tématech se názorové tábory rozcházejí.

ZEW poklesne v důsledku špatné nálady na trzích

Index ZEW by dnes mohl o něco poklesnout. Tento pokles by ovšem neměl reflektovat vývoj reálně aktivity, protože ZEW šetří mezi účastníky finančního trhu. Tento indikátor se tedy v současné době rozchází od údajů indexů Ifo či PMI, které naopak sbírají odpovědi mezi manažery v reálné ekonomice.

Pondělní údaje jely na pozitivní vlně; libra pod 30 CZK

Včerejší evropské údaje vyznějí souhrnně velmi pozitivně. Ráno tuto vlnu započala data o německém obchodu, která překonala očekávání. Vyšší přebytek bilance zahraničního obchodu i běžného účtu jde na vrub velmi dobré exportní výkonnosti německého hospodářství. Obavy, jestli náhodou importy díky silné domácí poptávce nevykáží vyšší dynamiku, se ukázaly jako liché. Průmyslová produkce v Itálii pak doprovodila dobré výsledky z minulého týdne v Německu a Francii a potvrdila, že průmyslová produkce za celou eurozónu ve středu z definice také dosáhne dobrého výsledku. I přes tyto dobré zprávy euro vůči dolaru ztrácelo. Za celý den jeho kurz oslabil o 0,5 %. Finanční trhy tak pravděpodobně korigovaly páteční reakci na americká data z trhu práce.

Euroskupina včera uvolnila Řecku 1,1 mld. EUR, ale na zbývajících 1,7 mld. EUR z poslední tranše si bude muset počkat na hodnocení podle zářijových dat. Rozhodnuto bude na dalším setkání euroskupiny 7. listopadu.

Včera také pokračovaly slovní přestřelky ohledně toho, kdo bude zastávat jakou pozici při jednávání ohledně ochodu VB z EU. Kurz libry na to reagoval dalším oslabováním. Ve srovnání s českou korunou se pak po prvotním pokusu v pátek propadl ještě hlouběji pod 30 CZK/GBP.

Inflace v regionu poroste

Jak v Polsku, tak v Maďarsku by inflace měla přidat na síle. Čekáme akceleraci meziměsíčního tempa. V Maďarsku se díky nízké základně v minulém roce čeká i silné zrychlení meziročního tempa (z –0,1 % na 0,7 %), které ovšem bude pouze dočasné. Polská deflace by se měla zmírnit na –0,5 % v září (z –0,8 % v srpnu) v souladu s předběžným odhadem. Meziměsíčně by ceny měly přidat 0,1 %, kvůli růstu cen v dopravě, které přidaly 1,3 %. Ke zmírnění deflace by měly přispět i další složky jako např. potraviny (+0,2 % m/m), odívaní a boty (+0,8 % m/m) a jádrová inflace by měla vykázat pokles o 0,2 % m/m (v srpnu –0,4 % m/m).

skoleni_29_6

Inflace zpomaluje, ale nezaměstnanost dále klesá

Inflace v Česku v září stagnovala, když cenová hladina meziměsíčně poklesla o 0,2 % stejně jako v srpnu. Meziměsíčně stouply mírně ceny pohonných hmot a stagnovaly ceny potravin. Jádrové ceny klesly především vlivem sezónnosti. Meziročně klesala inflace ve všech kategoriích kromě pohonných hmot. Jejich tempo růstu podporuje klesající základny v minulém roce. Jádrová inflace zvolnila o 0,1 pb; což není dobrou zprávou pro ČNB. Na druhou stranu meziroční tempo celkové inflace je o něco vyšší než centrální banka očekávala ve své poslední prognóze.

Podíl nezaměstnaných v souladu s naší prognózou poklesl o 0,1 pb na 5,2 %. Kromě okresu Prostějov, kde se nezaměstnanost zvýšila, v ostatních minimálně stagnovala. Tento výsledek za září, kdy tradičně trh práce musí absorbovat absolventy škol, je způsoben dostatečnou nabídkou sezónních prací v zemědělství. Počet nezaměstnaných odpovídá situaci v prosinci 2008 a počet volných pracovních míst je 140 tis., což je osmileté maximum. Narůstající nerovnováha na trhu práce se tak odráží v růstu mezd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).