Hlavní navigace

Západoevropské akciové trhy na hraně korekce

9. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Západoevropské akciové indexy dnes ráno kvůli rostoucímu geopolitickému napětí ztrácely přes 1 %.

 Trhy musely tento týden vstřebat ruské odvetné sankce nebo hrozbu vojenské intervence na Ukrajině a dnes se k tomu přidalo schválení leteckých útoků USA na islamisty v Iráku. Index Euro Stoxx 50 tak oproti svému poslednímu vrcholu krátce ztrácel již nepatrně přes 10 %, což by znamenalo oficiální vstup do pásma korekce. Evropské indexy ale postupně část ztrát umazaly a nyní klesají jen o několik desetin procenta. Hlavní indexy jsou tak aktuálně 8–10 % pod svými vrcholy a pohybují se tedy na hraně korekce. V pásmu korekce již jsou např. italské akcie. Tamní index sice dnes posiluje o 1 %, nečekaně vysoká ztráta ale srazila o 8 % akcie Banca Monte dei Paschi di Siena.

FIN21

Americké akcie zatím oscilují kolem včerejšího závěru. Hlavní index je tak teprve necelá 4 % pod svým historickým maximem ze 24. července. Americké burzy tak zatím mají na rozdíl od evropských do korekce daleko, přestože pokles o více než 10 % nezažily již 3 roky. Vliv na to má i probíhající výsledková sezóna, která byla opět úspěšná. Výsledky hospodaření již oznámilo přibližně 90 % firem a zhruba tři čtvrtiny z nich překonaly svým ziskem očekávání trhu.

Pražská burza v souladu s vývojem v západní Evropě během dne doháněla své ranní ztráty a krátce před závěrem obchodování již klesá jen o desetinu procenta. Velké emise nedoznávají velkých změn, a tak je na domácím trhu stejně jako po většinu tohoto týdne hlavním tématem prudký růst NWR. Akcie těžební společnosti navzdory absenci nových zpráv přidávají dalších 11 %. Nejméně se naopak daří akciím mediální společnosti CME (‑2 %), které dohánějí včerejší pokles na americkém trhu Nasdaq.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).