Hlavní navigace

Zamíchaly změny úroků pořadím nejlepších „spořáků“ a „termíňáků“?

12. 9. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Ryan Poplin, podle licence: Attribution 2.0 Generic
Od září došlo ke změně úročení u některých spořicích účtů a termínovaných vkladů. Má to na svědomí rošádu na příčkách těch nejvýhodnějších produktů?

Začátkem září došlo u několika bank ke změně úročení na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Jaké to jsou novinky?

Ke změně úrokových sazeb přistoupila GE Money Bank, ING Bank, J&T Banka, mBank a UniCredit Bank.

GE Money Bank: Běžný účet a bonusy

V případě GE Money Bank došlo k více změnám. U svého běžného účtu Genius Free & Flexi prodloužila akční nabídku, takže si ho můžete sjednat až do konce září. 

Sice se jedná o běžný účet, ale 2% úročení strčí v tomto případě leckterý „spořák“ do kapsy. Abyste tento účet získali bez měsíčního poplatku, musíte dodržet podmínku minimálního měsíčního kreditního příjmu ve výši 7000 Kč. V opačném případě budete mít zdarma pouze první dva měsíce a poté měsíčně za služby zaplatíte 199 Kč. Úrok 2 % ročně platí pro zůstatek do 50 000 Kč včetně.

Z úrokového lístku vyplývá, že kromě toho GE Money Bank zrušila bonusy 1 a 2 u Spořicího účtu Gold pro zůstatky nad 2 miliony Kč (úrokový bonus 1 za minimální měsíční kreditní příjem na běžném účtu Genius Gold ve výši 30 000 Kč, úrokový bonus 2 za minimální hodnotu všech podílových listů ve výši 500 000 Kč). Do této hranice je účtován úrokový bonus 1 ve výši 0,4 % a úrokový bonus 2 ve výši 0,5 %. Standardní úrok pak odpovídá 0,3 % do částky 999 999,99 Kč. Nad tuto hranici získáte bez bonusu zhodnocení 0,1 % ročně.

Spořicí účet Genius doznal od září změn pro nové klienty. Ti získají s běžnou sazbou zhodnocení 0,1 % ročně. Úrokový bonus, který získají ti, co budou investovat s GE do fondů, pak činí 0,6 %  ročně (oproti 0,8 % ročně platných do konce srpna) pro částky do 99 999,99 korun a 0,2 % ročně pro částky od 100 000 Kč. Pro získání tohoto spořáku (který má minimální zůstatek ve výši 200 Kč) je nutné založit běžný účet Genius, kde budete mít měsíční příjem minimálně 7000 korun

Úrokový lístek také obsahuje informaci, že od 1. října 2014 se sníží úroková sazba u Termínovaného vkladu s úložkou od tří měsíců.

Termínované vklady v Kč
Délka vkladu zhodnocení od 1. 10. 2014 zhodnocení do 30. 9. 2014
3 měsíce  0,01 % 0,05 %
6 měsíců 0,1 % 0,2 %
12 měsíců 0,15 % 0,4 %
24 měsíců 0,2 % 0,5 %
36 měsíců 0,3 % 0,6 %
48 měsíců 0,4 % 0,7 %
60 měsíců 0,5 % 0,8 %

Zdroj: úrokový lístek GE Money Bank

ING Bank: Pokles sazeb u spořáku i termíňáku

ING Bank snížila úrok u svého ING Konta pro vklady do 1 mil. korun z 1 % ročně na 0,8 % ročně a pro vklady nad 1 mil. korun z 0,7 % na 0,6 % ročně. Stejně tak došlo i ke snížení roční sazby u Termínovaného vklady s dobou úložky na dva roky z 1 % na 0,8 %.

mBank: Dobré úročení jen pro nižší vklady

Ke změně v úročení u mSpoření přistoupila mBank. Královská 3 % ročně tak získáte jen na vklady do částky 100 000 Kč. Původně banka úročila touto sazbou vklady do 300 000 Kč. Od 100 000,1 Kč se aplikuje 0,3% roční sazba.

UniCredit Bank: nižší úrok u termíňáku

UniCredit Bank počátkem září snížila úrok u Termínovaného vkladu s úložkou na 5 let z 0,8 % na 0,7 % ročně. O týden později ale úroky opět změnila a to tak, že u vkladu na 2 a 3 roky zvýšila sazbu z 0,2 na 0,21 % resp. z 0,3 na 0,31 % ročně. U pětiletého vkladu pak změnila úrok ze zmíněných 0,7 % na 0,73 % ročně.

Aktuální žebříček spořicích účtů

Jaké jsou tedy v současnosti nejvýhodnější spořicí účty? Protože pro každého nemusí slovo nejvýhodnější znamenat to samé, uvádíme, že žebříček se řídí výší úrokové sazby a obsahuje spořicí účty, které neaplikují jednu sazbu na celou výši vkladu (a u některých navíc její výši podmiňují splněním určitých požadavků).

Díky oslavám 20 let na trhu nabízí Waldviertler Sparkasse na Spořicím účtu úrok 2 % ročně pro vklady do 100 000 Kč. Podmínkou pro nové klienty je aktivní vedení osobního, penzijního či podnikatelského účtu u banky (vklady vyšší jsou úročeny sazbou 0,5 % ročně, při nesplnění podmínky aktivního vedení účtu platí sazba 1,5 % ročně).

Ti stávající si úrok musí zasloužit více. Banka jim ho přizná, pokud: 

  • doporučí nového klienta, který si u WSPK otevře min. osobní účet.
  • si kromě běžného účtu sjednají i Hypoteční úvěr.
  • si kromě jakéhokoli stávajícího vkladového produktu založí osobní účet.
  • si kromě běžného podnikatelského účtu otevřou osobní účet spolu se spořicím účtem (event. jakýmkoliv jiným vkladovým produktem).
  • mají podnikatelský účet a otevřou si osobní účet spolu s Hypotečním úvěrem.

Dalším nejvýhodnějším je Spořicí účet od Sberbank. Pro vklady do 149 999 Kč banka poskytuje úrok 1,63 % ročně. Nad tuto hranici pak získáte sazbu 0,63 % ročně.

Na pomyslném třetím místě skončilo Spoření Plus od Zuno. Banka nabízí roční úrok 1,5 % pro vklady do 300 000 Kč. Nad tuto hranici úročí vklady 0,9% roční sazbou. Ačkoli tento spořicí účet nemá výpovědní lhůtu, přece jen zde najdete jednu nepříjemnou podmínku, která se jí podobá. Zmíněný úrok získáte na své vklady pouze za měsíc, ve kterém neprovedete z tohoto účtu žádnou odchozí platbu. V opačném případě nezískáte úrok žádný.

Úrokovou sazbu 1,5 % ročně nabízí také Raiffeisenbank u produktu eKonto Flexi s výpovědní lhůtou 21 dní (pokud ji nedodržíte, přijdete o bonusové úročení). Účet je postaven tak, že standardní sazba činí 0,3 % p.a. a zbylá 1,2 % ročně tvoří bonusový úrok. Ten získáte pouze v případě, že v předchozím měsíci budete aktivně využívat běžný účet eKonto (s cenovým programem eKonto MINI, eKonto KOMPLET nebo eKonto SMART), který je podmínkou pro zřízení toho spořicího. Aktivním využitím se v tomto případě myslí alespoň 3 zrealizované debetní transakce a zároveň kreditní obrat ve výši 15 000 Kč. Úroková sazba se vztahuje na vklady do 5 mil. Kč.

S podmínkou získáte zajímavý úrok i od mBank. Na mysli máme produkt eMax Plus s úrokem 1,4 %. Pro jeho získání musíte ale v kalendářním měsíci zaplatit platebními kartami od mBank u obchodníků či na internetu nejméně částku 4000 Kč. Zůstatek spořicího účtu také nesmí překročit limit 100 000 Kč. V opačném případě se vám vklad zúročí pouze 0,4% roční sazbou.

Roční úrokovou sazbu nabízí také Wüstenrot Spořicí účet s fixací, kde můžete získat 1,4 %. Úrok se aplikuje na zůstatek od 30 000 Kč do 1,5 mil. Kč. Pokud máte zůstatek nižší než 30 000 Kč nebo naopak vyšší než 1,5 mil. Kč, je ale celý vklad úročen sazbou pouze 0,1 % ročně. Výše sazby je podmíněna roční fixací. Pokud ji nedodržíte, bude se vám vklad úročit 1 % ročně, za předčasný výběr ale neplatíte žádný sankční poplatek.

Proč neuvažujeme mSpoření?

V žebříčku záměrně neuvádíme spořicí účet mSpoření od mBank, který nabízí na první pohled lákavou úrokovou sazbu ve výši 3 % ročně.

Princip produktu ale spočívá v tom, že čím více využíváte vybrané služby banky, tím více korun zde můžete spořit. Spíše než o spořicí účet se tak může jednat o drobné, korunové spoření, a proto jej do srovnání nezařazujeme. Pokud vás produkt i přes to zajímá, podrobnosti najdete v článku Komplikované spoření: taková 3 % za rok jste ještě neviděli

Aktuální žebříček termínovaných vkladů

Budeme-li termínované vklady srovnávat z pohledu délky úložky na jeden, dva a tři roky s tím, že hledáme stejnou úrokovou sazbu pro celou výši vkladu, vyjde nám ze srovnání nejlépe ANO Termínovaný vklad od kampeličky ANO. Ten má při těchto podmínkách nejlepší úrok pro jedno, dvou i tříletý vklad. 

Tip do článku - účto fakturace duben

Dalším nejlepším produktem na jeden a dva roky je Termínovaný vklad FIX od Evropsko-ruské banky. Na tři roky už ale vychází lépe Termínovaný vklad od Spořitelního a úvěrového družstva Akcenta.

Srovnání termínovaných vkladů
Délka vkladu Produkt Produkt Úrok (p.a.)
3 roky ANO Termínovaný vklad ANO Spořitelní družstvo 2,9 %
3 roky Termínovaný vklad  Spořitelní a úvěrové družstvo AKCENTA 2,7 %
2 roky ANO Termínovaný vklad ANO Spořitelní družstvo 2,8 %
2 roky Termínovaný vklad FIX Evropsko-ruská banka 2,3 %
1 rok ANO Termínovaný vklad ANO Spořitelní družstvo 2,1 %
1 rok Termínovaný vklad FIX Evropsko-ruská banka 2,0 %

Zdroj: weby spořitelních družstev a bank

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).