Hlavní navigace

Zaměstnanost i nezaměstnanost ke konci roku pozitivní

3. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledky zaměstnanosti i nezaměstnanosti za poslední čtvrtletí loňského roku zůstaly velmi dobré.

Nadmíru se dařilo zaměstnávat více lidí v ekonomice. Rostla tak zaměstnanost, zároveň s tím i výrazně poklesla nezaměstnanost. Aktuální čísla tak potvrdila průběžné výsledky z jednotlivých měsíců, které ukazovaly postupný pokles nezaměstnanosti.

Ke konci roku celkem pracovalo o bezmála 60 tisíc více lidí. V procentním vyjádření šlo o 1,2% růst. Ve skupině obyvatel 15–64 let dokonce zaměstnanost rostla o 1,5 %. Ukazuje se tak, že jsou mnohem lépe obsazovaná volná pracovní místa, ale také to, že nová pracovní místa vznikají. V rostoucí ekonomice je větší poptávka po pracovní síle. Dřívější krize nutila firmy brzdit, nenajímat a tím šetřit na mzdových nákladech. Nyní, kdy roste počet zakázek, firmy potřebují více zaměstnanců, aby naplnily své kapacity. Proto roste i poptávka po pracovnících.

Daří se i lépe zapojovat lidi, kteří dříve ztratili práci. Míra nezaměstnanosti je 5,7 %, respektive 5,8 % ve skupině obyvatel 15–64 let. Je to o jeden procentní bod lepší výsledek než před rokem. To jasně ukazuje, že situace se zlepšuje. Přesto nejde o dokonalou situaci. První z problémů je dlouhodobá nezaměstnanost, která stále přetrvává. Mnozí uchazeči o práci dlouhodobě nemohou najít zaměstnání, a to několik měsíců až let. S rostoucím počtem měsíců bez stabilní práce přitom jejich šance na nalezení nového zaměstnání dále klesá. Problém je i s velkou nerovnováhou mezi poptávanými profesemi a kvalifikací uchazečů o práci.

V letošním roce by měla nezaměstnanost i nadále klesat. Pokud nebudou růst ekonomické problémy v Evropě, Česku se bude dařit lépe a to pomůže i poklesu nezaměstnanosti. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).