Hlavní navigace

Zahraniční obchod v únoru: Automobily ve vývozu i dovozu

7. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Malá otevřená ekonomika je z definice silně závislá na vnějším ekonomickém vývoji. V našem případě jde zejména o vývoj ekonomik zemí Evropské unie, kam směřuje 83 procent českého vývozu.

Naštěstí se situace v EU obrací k lepšímu. Na výsledku českého zahraničního obchodu je to znát. Obchodní bilance (v národním pojetí) dosáhla přebytku 13,6 miliardy korun při růstu vývozu o 15,3 procenta, dovoz stoupl o 17,9 procenta.

Mezi hlavní obchodní partnery České republiky logicky patří zejména sousední země a máme štěstí, že právě našim západním a jižním sousedům se ekonomicky docela daří. Vývoz do Německa se v únoru meziročně zvýšil o 19,7 procenta, vývoz do Rakouska dokonce o 25,2 procenta. Nejvíce z toho těží automobilky, vývoz strojů a dopravních prostředků stoupl o 18,5 procenta. Výrazně se ale zvýšil také vývoz chemikálií a spotřebního zboží.

Účto_tip_změny21

Obchodní bilanci zatížilo zvýšení dovozu zemního plynu o téměř 20 procent. V dovozu se promítla také zvýšená poptávka po automobilech na domácím trhu. Velká část této poptávky totiž směřuje k zahraničním značkám automobilů. Dovoz strojů a dopravních prostředků se kvůli tomu zvýšil o 28 procent.

Po prvních dvou měsících dosahuje přebytek obchodní bilance v národním pojetí 27,7 miliardy korun, což je o 8,6 miliardy více než loni. Zatím vše nasvědčuje k tomu, že letos zahraniční obchod dosáhne nového rekordně vysokého přebytku. A díky tomu by se letos měl celý běžný účet platební bilance přesunout do kladných hodnot, poprvé od roku 1993.

Autor článku

Hlavní ekonom Patria Finance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).