Hlavní navigace

Zahraniční obchod v únoru: Automobily ve vývozu i dovozu

David Marek

Malá otevřená ekonomika je z definice silně závislá na vnějším ekonomickém vývoji. V našem případě jde zejména o vývoj ekonomik zemí Evropské unie, kam směřuje 83 procent českého vývozu.

Naštěstí se situace v EU obrací k lepšímu. Na výsledku českého zahraničního obchodu je to znát. Obchodní bilance (v národním pojetí) dosáhla přebytku 13,6 miliardy korun při růstu vývozu o 15,3 procenta, dovoz stoupl o 17,9 procenta.

Mezi hlavní obchodní partnery České republiky logicky patří zejména sousední země a máme štěstí, že právě našim západním a jižním sousedům se ekonomicky docela daří. Vývoz do Německa se v únoru meziročně zvýšil o 19,7 procenta, vývoz do Rakouska dokonce o 25,2 procenta. Nejvíce z toho těží automobilky, vývoz strojů a dopravních prostředků stoupl o 18,5 procenta. Výrazně se ale zvýšil také vývoz chemikálií a spotřebního zboží.

Obchodní bilanci zatížilo zvýšení dovozu zemního plynu o téměř 20 procent. V dovozu se promítla také zvýšená poptávka po automobilech na domácím trhu. Velká část této poptávky totiž směřuje k zahraničním značkám automobilů. Dovoz strojů a dopravních prostředků se kvůli tomu zvýšil o 28 procent.

Po prvních dvou měsících dosahuje přebytek obchodní bilance v národním pojetí 27,7 miliardy korun, což je o 8,6 miliardy více než loni. Zatím vše nasvědčuje k tomu, že letos zahraniční obchod dosáhne nového rekordně vysokého přebytku. A díky tomu by se letos měl celý běžný účet platební bilance přesunout do kladných hodnot, poprvé od roku 1993.

Našli jste v článku chybu?