Hlavní navigace

Zahraniční obchod v prosinci: Minus na obou stranách bilance

David Marek

Poprvé v loňském roce se v prosinci saldo obchodní bilance meziročně zhoršilo. Přebytek zahraničního obchod dosáhl 6,4 mld. Kč, v prosinci 2011 činil 7,2 mld. Kč.

Doba čtení: 1 minuta

Vývoz ve srovnání s předchozím rokem klesl o 7,1 procenta, dovoz se snížil o 7,0 procent. Na obou stranách bilance se projevil nižší počet pracovních dní.

V zahraničním obchodu se projevuje zhoršení ekonomické situace v eurozóně. Hlavním obchodním partnerem České republiky je Německo a data za poslední čtvrtletí loňského roku ukazují na mezikvartální pokles HDP. Vývoz z ČR do Německa v prosinci meziročně klesl o 11,9 procenta. Lépe na tom bohužel není ani vývoz na Slovensko, který se snížil o 10,4 procenta. Z pohledu komoditní struktury je pro celkový vývoj vývozu klíčový pokles vývoz strojů a dopravních prostředků o 8,7 procenta.

Slabá domácí poptávka se projevuje v klesajícím dovozu. Pokles spotřebitelské poptávky vedl ke snížení dovozu průmyslového spotřebního zboží o 9,0 procent. Útlum investiční aktivity snížil dovoz strojů a dopravních prostředků o 6,2 procenta.

dan_z_prijmu

Zhoršující se ekonomické klima v Evropě omezuje možnosti české ekonomiky vyrovnávat klesající domácí poptávku zlepšením čistého exportu. Příspěvek zahraničního obchodu k HDP zůstal ve 4. čtvrtletí loňského roku kladný, nicméně snížil se a pokles HDP se kvůli tomu prohloubil.

Za celý rok dosáhl zahraniční obchod rekordně vysokého přebytku 311 mld. Kč. V letošním roce prognóza ukazuje na přebytek ve výši 290 mld. Kč.

Našli jste v článku chybu?