Hlavní navigace

Zahraniční obchod v lednu: Výsledkem je další rekord

Petr Gapko

Obchodní bilance skončila v lednu rekordně vysokým přebytkem v hodnotě 29,6 mld. Kč, což je výsledek meziročně o 11,7 mld. Kč lepší. Vývoz i dovoz v porovnání s předchozím měsícem zrychlil meziroční tempo růstu na 11,0 %, respektive na 6,3 %.

Doba čtení: 1 minuta

Zahraniční obchod zůstává hlavním zdrojem pozitivních dat z reálné ekonomiky. Především vyšší tempo růstu vývozů dokazuje relativně stabilní poptávku po českém zboží. S tou souvisí i zvýšení tempa vývozu do Německa, potažmo do celé Evropské unie. Český vývoz tak prokazuje částečnou odolnost vůči ekonomickému zpomalení v Evropě.

Z hlediska komoditní struktury se stále daří hlavní složce vývozní části zahraničního obchodu. Stroje a dopravní prostředky meziročně rostly o 11,0 % a dávají tak relativně dobrou předzvěst pro lednové výsledky průmyslu.

Jiný pohled na lednové výsledky však odhalí i jisté vady na kráse. Dovozy sice meziročně zrychlily růst v korunovém vyjádření, ale za tímto vývojem stojí převážně kurzové variace. V přepočtu na eura dovoz zpomalil z prosincových 3,6 % na 1,8 %. V dolarech dokonce vývoz meziročně poklesl.  Je tak vidět, že firmy váhají s nákupy vstupů pro uspokojení budoucí poptávky po jejich produkci.

dan_z_prijmu

Taktéž domácnosti nemají dostatek prostředků pro nákupy zboží na zahraničních trzích. Navíc slabá koruna v kombinaci s cenami komodit (především ropy) bude působit přes ceny vstupů negativně na ziskovost firem. Ty totiž kvůli vysoké konkurenci a slabé poptávce nemohou tyto změny v plné míře kompenzovat zvýšením cen.

Registrovaná míra nezaměstnanosti vzrostla v únoru meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 9,2 %. Počet uchazečů o práci se tak zvýšil na 541 685 osob. V porovnání s únorem minulého roku je nezaměstnanost o 0,4 procentního bodu nižší. Počet volných pracovních míst po sérii poklesů vzrostl meziměsíčně o 6,4 % na 36 671 a tím se snížil počet uchazečů připadajících na jedno volné pracovní místo (z lednových 15,5 na 14,8). 

Našli jste v článku chybu?