Hlavní navigace

Zahraniční obchod si udržuje vysoké přebytky i přes zvyšující se ceny komodit

9. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnešní data potvrzují, že první čtvrtletí bylo pro českou ekonomiku velmi úspěšné. Přebytek zahraničního obchodu v březnu znovu vykázal vysoké číslo 22,6 mld. CZK i přes rostoucí ceny komodit.

Dnešní data potvrzují, že první čtvrtletí bylo pro českou ekonomiku velmi úspěšné. Přebytek zahraničního obchodu v březnu znovu vykázal vysoké číslo 22,6 mld. CZK i přes rostoucí ceny komodit. Ty jsou patrné na zvyšujícím se deficitu bilance s minerálními palivy, která meziročně prohloubila svůj deficit o 5,2 mld. CZK. Na exportní straně však vidíme stále se zlepšující výkon automobilového průmyslu. Ten se vypořádal i s tím, že registrace nových automobilů v eurozóně v březnu meziměsíčně klesla a meziroční růst tak po očištění o kalendářní efekty zpomalil. Bilance obchodu s motorovými vozidly přesto meziročně přidala 3,4 mld. CZK. Celkově zahraniční obchod spolu s dnešní statistikou maloobchodních tržeb podtrhují dobrý výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí a potvrzují tak náš odhad, že HDP v prvním čtvrtletí vzrostlo o 1 % mezičtvrtletně.

Zahraniční obchod by měl i ve zbytku roku pokračovat v dobrém výkonu. Rostoucí zahraniční poptávka bude dále pomáhat českým exportérům. Na druhé straně dovozy v nominálním vyjádření zvyšují ceny komodit, které se oproti loňsku výrazně vyhouply, rostoucí domácí poptávka a ve druhém pololetí se podle nás přidá ještě obnovená investiční aktivita. Celkově by tak přebytek zahraničního obchodu měl dosáhnout podobného výsledku jako v loňském roce.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).