Hlavní navigace

Zahraniční obchod a slabé dividendy zajistily velký přebytek běžného účtu

15. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Velmi dobrý výsledek zahraničního obchodu podle národní metodiky zveřejněný minulý týden již naznačil, že běžný účet za březen vykáže slušný výsledek. To se více než potvrdilo.

Velmi dobrý výsledek zahraničního obchodu podle národní metodiky zveřejněný minulý týden již naznačil, že běžný účet za březen vykáže slušný výsledek. To se více než potvrdilo. Bilance se zbožím a službami dosáhla velmi silných 36,7 mld. CZK pomohla tak běžnému účtu k vysokému přebytku 31,2 mld. CZK. Dividendová sezóna se zatím nerozjíždí, když odliv dividend v březnu činil pouze 4,1 mld. CZK. Ty byly v důchodových bilancích do velké míry kompenzovány přílivem prostředků z rozpočtu EU ve výši 3,2 mld. CZK.

Očekáváme, že přebytek běžného účtu za celý letošní rok by měl dosáhnout 49,2 mld. CZK, což je nepatrně horší výsledek než v loňském roce. Zatímco bilance obchodu se zbožím by se měla mírně vylepšit, očekáváme další prohlubování schodku bilance prvotních důchodů. Vnější pozice České republiky zůstává příznivá. Přebytek běžného účtu by měl tlačit na posilování české koruny. Větší vliv na kurz ovšem v příštím období bude mít chování investorů, kteří zejména na začátku roku nakoupili koruny ve velkém a postupně se budou snažit své pozice zavírat.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).